O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-12-2016

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Dzielenie opłatkiem – kulminacyjny moment wigilijnej wieczerzy

Dzielenie opłatkiem – kulminacyjny moment wigilijnej wieczerzy

Skąd wzięła się tradycja dzielenia opłatkiem? Czemu biały obecny na świątecznych stołach "chlebek" zawdzięcza swą nazwę?  I co symbolizuje?

Każdy chyba się ze mną zgodzi, że dzielenie się opłatkiem jest najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej. Ta chwila jednoczy zebrane wokół świątecznego stołu osoby. Wszyscy składają sobie nawzajem najszczersze życzenia. Dopiero po tym pełnym emocji i wzruszeń akcie serdeczności można zasiąść do posiłku. Tradycyjnie wszystko odbywa się w czasie, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje ona światło prowadzące do stajenki, w której narodził się Zbawiciel świata. 

 

Opłatek wypieka się z mąki i wody, podobnie jak chleb, co jest bezpośrednim nawiązaniem do ciała Jezusa Chrystusa. Słowo określające ten świąteczny atrybut wywodzi się z łacińskiego "oblatum" i oznacza "dar ofiarny".

 

Zwyczaj dzielenia się opłatkiem zawitał do Polski dosyć późno, bo dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Był kultywowany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na mszę przynoszono swój własny chleb, który był błogosławiony. Ówczesny zwyczaj polegał na tym, że pobłogosławiony chleb wierni zanosili swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy nie mogli przyjść na mszę. Tak zrodził się zwyczaj dzielenia się chlebem/opłatkiem – ciałem Chrystusa. Opłatek jest również bezpośrednim nawiązaniem do słów Modlitwy Pańskiej: "Chleba naszego powszedniego daj nam Panie". To "dar ofiarny", którym dzielimy się z najbliższymi.

 

Opłatek wigilijny jest symbolem chęci pojednania się, zażegnania wszelakich waśni, wybaczenia. Dlatego często, gdy dzielimy się opłatkiem po prostu się wzruszamy. Nikt nie chce zasiąść do wieczerzy wigilijnej, gdy jest skłócony z kimś bliskim. Zależy nam, by wigilijny czas przepełniała atmosfera rodzinnego ciepła, miłości, zrozumienia i szacunku.

 

Ewa Zajączkowska

Fot. You Tube

swiatrolnika.info 2023