O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2017

Autor: Anna Kołcon

Dzieciństwo na wsi dawniej i dziś…

dziendzieckaskansen

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zorganizowało wspaniałą i niezapomniana imprezę dla najmłodszych – "Dzień Dziecka w skansenie". Na ponad 2000 osób, które tego dnia odwiedziły muzeum czekało mnóstwo niezwykłych atrakcji.

4 czerwca Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zorganizowało wspaniałą i niezapomniana imprezę dla najmłodszych – "Dzień Dziecka w skansenie". Na ponad 2000 osób, które tego dnia odwiedziły muzeum czekało mnóstwo niezwykłych atrakcji.

 

– Dzieciństwo na dawnej wsi miało smak podpłomyków smażonych na kuchennej blasze, niedojrzałych owoców i chleba z cukrem polanego gęstą śmietaną. Pachniało zarazem polnymi kwiatami, ogniskiem i lasem. Z tym okresem życia wiązała się też ciężka praca, często ponad siły młodego ciała. Jednak tym co najmocniej zajmowało dzieci przed ponad wiekiem i jeszcze dziś pozostaje dla ich rówieśników najistotniejsze są zabawa oraz pragnienie poznawania świata. I to właśnie one stały się tematem kolejnej imprezy plenerowej przygotowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Podczas zorganizowanego 4 czerwca 2017r. "Dnia Dziecka w skansenie" na najmłodszych i ich bliskich czekało wiele atrakcji

 

– wyjaśnia Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Najmłodsi uczestnicy brali udział w konkursach nawiązujących do dawnych wiejskich zajęć i rozrywek; łapali motyle, poszukiwali jajek w ciemnym kurniku, zbierali drewno do pieca, nosili wodę drewnianymi nosidłami.

 

W wiejskich izbach, na terenie chłopskich zagród i na przylegających do nich polach przez cały dzień odbywały się pokazy prac gospodarskich oraz obrzędów związanych z okresem wiosennym. Goście wydarzenia z bliska przyglądali się m.in. prezentacjom przędzenia wełny na kołowrotku, szycia na maszynie pedałowej przez wiejską szwaczkę, wyrabiania powrozów na tzw. kołowrotku powroźniczym czy ręcznego prania i maglowania bielizny.

 

Najmłodsi mogli własnoręcznie ubić masło w kierzance, a następnie zjeść je ze świeżym chlebem. Podczas zajęć przygotowanych w wiejskiej stodole "Jak to ze zbożem było?" młócili kłosy, odwiewali ziarno i mielili je żarnami. 

 

Dawna wieś nie funkcjonowałaby bez pracy rzemieślników. Przekonały się o tym obecne na imprezie dzieci, a także ich rodzice. Wraz z kowalem, stolarzem, plecionkarzem, szewcem, garncarzem przenosili się do dawnych warsztatów rzemieślniczych. 

 

Uczestnicy "Dnia dziecka w skansenie" mogli również za sprawą izby lekcyjnej z lat 20-tych ubiegłego wieku poczuć się jak uczniowie sprzed stu lat. Czekały na nich mundurki, kałamarze z atramentem, obsadki ze stalówkami, a nawet panie nauczające kaligrafii.

 

A to nie wszystkie atrakcje... Dzieci i ich najbliżsi ćwiczyli chodzenie na szczudłach, toczenie fajerek, obręczy oraz grę w serso. Dla maluchów przygotowano kącik zabaw wyposażony w drewniane klocki, pluszaki i koniki na biegunach, a dla dziewczynek (choć nie tylko) warsztaty papieroplastyki, podczas których poznawały techniki wykonywania bibułkowych kwiatów.

 

O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została msza święta w intencji dzieci i ich najbliższych. 

 

Cały skansen na ten dzień zamienił się w pomost między przeszłością a teraźniejszością. Spacerujący "wiejską drogą" goście spotykali na swej drodze dawnych mieszkańców wsi: chłopów, Żydów, Cyganki, a nawet państwo ze dworu. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy znakomicie wkomponowała się w krajobraz ekspozycji muzealnej. 

 

Na wiejskim kiermaszu zorganizowanym specjalnie na ten dzień, można było zaopatrzyć się w ręcznie wykonane zabawki, słodycze, swojskie jadło i wyroby rękodzieła. O stronę artystyczną wydarzenia dbał młodzieżowy zespołu ONE&ONLY działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gójsku oraz Teatr Piccolo z Łodzi, który przygotował pełen humoru i przygód spektakl pt. "Skarb kapitana Haka".

 

– Impreza stanowiła zarazem zachętę do kolejnych odwiedzin. W skansenie bowiem zawsze dzieje się coś, na co warto zwrócić uwagę. (…) W każdą niedzielę i święto Muzeum zaprasza na imprezy plenerowe z cyklu "Niedziela w skansenie" a w pierwszą niedzielę lipca (2 lipca) na najsłodszą imprezę roku – "Miodobranie w skansenie". Zachęcamy do zaglądania do kalendarza wydarzeń zamieszczonego na stronie mwmskansen.pl i poznawania mazowieckiego folkloru

 

– przekonuje Jarosław Asztemborski.

 

Anna Kołcon

Źródło informacji i fotografia: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

swiatrolnika.info 2023