O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2020

Autor: Marcelina Kaczmarek

Głód i niedożywienie. Zebrali się na Światowym Forum Żywności i Rolnictwa, by zmienić świat do 2030 roku. Rolnicy protestowali...

Głód i niedożywienie. Zebrali się na Światowym Forum Żywności i Rolnictwa, by zmienić świat do 2030 roku. Rolnicy protestowali...

Między 16 i 18 stycznia odbyło się w Berlinie Światowe Forum Żywności i Rolnictwa (Global Forum for Food and Agriculture). Na forum odbył się m.in. panel wysokiego szczebla pt. Wykorzystanie handlu dla osiągnięcia Celu Zrównoważonego Rozwoju numer 2 (Harnessing trade for achieving Sustainable Development Goal 2), którym celem była eliminacja głodu na Ziemi do 2030 roku. Jego organizatorami były Światowa Organizacja Handlu (WTO) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), a wśród panelistów przedstawicielami organizatorów byli kolejno: pochodzący z USA Alan Wolff, od października 2017 r. zastępca dyrektora generalnego WTO, oraz pochodzący z Chin Qu Dongyu, od sierpnia 2019 r. dyrektor generalny FAO. W dyskusji uczestniczyli także ministrowie rolnictwa Malediwów (Zaha Waheed), Botswany (Beauty Manake), Etiopii (Oumer Hussien Oba) oraz wiceminister rolnictwa Kanady (Chris Forbes).

Rolnicy protestują. Walka zgłodem, tak, ale nie kosztem rolników!

Minister rolnictwa Niemiec (Julia Klöckner) nie dotarła na spotkanie ze względu na blokadę stworzoną przez rolników. Rolnicy w Niemczech manifestują przeciwko postulatom Europejskiego Zielonego Ładu, który eliminuje rolników konwencjonalnych, a zwłaszcza hodowców.

Debata o niedożywieniu i głodzie

Dyskusja składała się z trzech rund, których tematami były kolejno: rola handlu międzynarodowego w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, nierówności w handlu i zmiany klimatyczne oraz digitalizacja i handel. Głód i niedożywienie były jednak tematem przewodnim.

Pierwszą rundę rozpoczął etiopski minister, który zwrócił uwagę na brak bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie gospodarstw domowych w swoim kraju, a także na niedoinwestowanie tego sektora. Minister z Malediwów (wyspy położone na południe od wybrzeży Indii) opisała sytuację żywnościową tego niewielkiego narodu następująco: 90% żywności jest importowane, a 70% białka, którym żywią się mieszkańcy wysp, pochodzi z ryb. Minister wskazała również globalne ocieplenie jako źródło częstych powodzi, których doświadczają Malediwy. Minister z Botswany stwierdziła, że jej kraj wciąż nie osiągnął bezpieczeństwa żywnościowego – głównie ze względów na brak infrastruktury transportowej – jednak to państwo leżące w Afryce południowej pracuje nad wytwarzaniem lokalnej produkcji. Kanada jest eksporterem żywności, (...) ale mimo to nie jest odporna na niebezpieczeństwo żywnościowe – powiedział kanadyjski wiceminister. Wśród społeczności, w których to zagrożenie jest wyższe, wiceminister Forbes wymienił społeczności migrantów oraz żyjącą w odosobnieniu rdzenną ludność Kanady. Nie ma rolnictwa bez stabilności – stwierdził Wolff (WTO), przyznając priorytet wyżywieniu ludności oraz zwracając uwagę na rolę handlu międzynarodowego w jego zapewnieniu, stawiając zaś metody wytwarzania żywności na drugim miejscu – W pierwszej kolejności potrzebujesz żywności. W drugiej kolejności chcesz, by była [wytwarzana] w zrównoważony sposób – dodał. Dongyu (FAO) zgodził się z argumentacją Wolffa, stwierdzając, że handel wspiera bezpieczeństwo żywnościowe wielu państw.

Cła UE mordercze?

Drugą rundę rozpoczęła minister z Malediwów, która wyraziła niezadowolenie w związku z wysokimi, dwudziestoośmioprocentowymi cłami Unii Europejskiej nałożonymi na ryby wyławiane na Malediwach, podczas gdy standardy połowów w tym kraju są bardziej przyjazne środowisku niż w innych państwach, których tak wysokie cła nie obejmują. Szef FAO dodał w dyskusji, że rzeczywiście istnieją pewne nierówności, jeśli chodzi o koszty produkcji, wskazując jako przykład zróżnicowane zużycie wody w hodowli krów w różnych regionach świata. W ostatniej części panelu można było usłyszeć o współpracy botswańskiego ministerstwa rolnictwa z ministerstwem zdrowia, np. w kwestii źródeł białka. Botswańska minister stwierdziła także, że certyfikacje są kolejną zaporą wstrzymującą [międzynarodowy] handel.

Forum jest organizowane od 2010 roku przez Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa równolegle do największych i najstarszych targów rolniczych Grüne Woche; rokrocznie w forum uczestniczy ok. 2000 gości, w tym blisko 70 ministrów rolnictwa z całego świata. Tegorocznym tematem przewodnim było bezpieczeństwo żywnościowe.

 

fot freepik.pl

swiatrolnika.info 2023