O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Drzewa tlenowe Oxytree, czy można zarobić zakładając ich plantację?

Drzewa tlenowe Oxytree, czy można zarobić zakładając ich plantację?

Oxytree to drzewo zaliczone do roślin regulujących klimat.


Są to rośliny, które w znaczący sposób poprawiają jakość powietrza (pochłaniają 10 razy więcej CO2 niż inne) czyli mają wpływ na szeroko rozumiana ochronę środowiska.


Gatunek drzewa tego powstał w warunkach laboratoryjnych, w 2011 roku uznany został na arenie międzynarodowej.


Do jego najważniejszych, dla hodowcy, cech tych drzewa zaliczamy bardzo szybkie jego tempo wzrostu. Po 6 latach od posadzenia osiąga 16 m wysokość i 35 cm średnicy. Szybko przystosowuje się do różnorodnych warunków atmosferycznych, rośnie w temperaturach od -25 °C do +45 °C. Nie potrzebuje dużej ilości wody, bo zaledwie 800 mm opadów rocznie. Z uwagi na szybki wzrost pochłania znaczące ilości CO2 co skutkuje równie dużą ilością produkowanego tlenu.


Oxytree podbija w ostatnich latach serca plantatorów. W całej Europie powstaje coraz więcej plantacji skupionych na tym gatunku.


W Przytocznie, w województwie lubuskim, od 2017 roku istnieje 10 hektarowa plantacja oxytree. Mieści się na niej ok. 5000 drzew.  Po przycince w roku 2018 osiągnęły zgodnie z oczekiwaniami wysokość 4m.


Założenie plantacji w fazie wstępnej wiąże się z typowymi, dla tego typu przedsięwzięć kosztami. Same sadzonki nie należą do drogich. Ich koszt wacha się w granicach 30 zł za sztukę.


Co istotne, sprzedaż pozyskanego materiału nie stanowi problemu. Oxytree daje pełnowartościowy surowiec wykorzystywany w przemyśle budowlanym  i meblowym. Stanowi również wartościowy materiał opałowy (z jednego drzewa uzyskać można ok. 0,5 m3 drewna pierwszej jakości i ok. 1,2 m3 drewna opałowego). Dodatkowym atutem tych drzew jest możliwość wykorzystania jego liści, które z uwagi na zawartość białka i azotu nadają się na pasze i do nawożenia, stanowią również naturalną biomasę.


Danuta Wójcik


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023