O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Drugi dzień świąt – pierwszy dzień Oktawy bożonarodzeniowej

Drugi dzień świąt

Drugi dzień świąt – 26 grudnia, to święto upamiętniające św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika rodzącego się Kościoła. Rozpoczyna on jednocześnie Oktawę bożonarodzeniową, która każdy z siedmiu dni poświęca innemu świętemu, a poszczególne dni nie są wpisane do kalendarza liturgicznego, tak jak ma to miejsce podczas Oktawy Wielkanocnej.

Drugi dzień świąt – co upamiętnia?

26 grudnia to drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Upamiętniany jest wtedy św. Szczepan, czyli pierwszy chrześcijański męczennik, który został zabity w 36 roku n.e. Ukamieniowano go w Jerozolimie za jego gorliwą wiarę w Chrystusa, a całe zdarzenia widział Szaweł, czyli św. Paweł, który później zwany był Apostołem Narodów. Mimo, że dzień ten poświęcony jest pierwszemu chrześcijańskiemu męczennikowi uczestnictwo we mszy świętej tego dnia nie jest obowiązkowe. 26 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.drugi dzien swiat 2

Drugi dzień świąt, a oktawa Wielkanocna

Po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się Oktawa, w której to okres świętowania narodzi Jezusa rozciąga się na najbliższe siedem dni. Jednakże w porównaniu do Świąt Paschalnych, dni w Oktawie nie są zaznaczone w kalendarzu liturgicznym statusem uroczystości, a świąt. Kolejną różnicą między Oktawa Wielkanocną, a bożonarodzeniową jest ich treść. Podczas Wielkanocy przeżywamy jedynie zmartwychwstanie Chrystusa, natomiast bożonarodzeniowa charakteryzuje się wspominaniem każdego dnia innego świętego, a rozpoczyna to św. Szczepan w drugi dzień świąt.

Czytaj także: Polskie karpie na topie! Polska największym producentem karpia w UE

Drugi dzień świąt – św. Szczepan

26 grudnia – drugi dzień świąt, rozpoczyna pierwszy dzień Oktawy, a wspominany jest wtedy wspomniany wyżej św. Szczepan. Postać ta pojawia się w 6 i 7 rozdziale Dziejów Apostolskich. Jego imię wskazuje na greckie korzenie, gdyż Stephanos to po grecku oznacza „wieniec”. Był uznawany za jednego z pierwszych diakonów Kościoła i należał do grona Siedmiu, ustanowionych przez Apostołów wiernych przeznaczonych do posługi ubogim. Uważany był za człowieka, który działa cuda i znaki wielkie wśród ludu. Ponadto mówiono o nim, że był odważny i bezkompromisowy co przejawiało się w głoszonej przez niego wierze. Niestety, ale jego wystąpienia publiczne nie podobały się władzy i niewierzącym, dlatego stały się przyczyną jego męczennej śmierci przez ukamienowanie. Jest on uważany za pierwszego męczennika rodzącego się Kościoła. Św. Łukasz zwraca uwagę na podobieństwo jego śmierci do śmierci samego Pana.

Źródło: gov.pl

swiatrolnika.info 2023