O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Dobry klimat dla handlu i współpracy

Dobry klimat dla handlu i współpracy

,,Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze zostało powołane w celu zorganizowania i prowadzenia ponadregionalnego centrum handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi”– ze Stanisławem Gierszewskim, prezesem zarządu rozmawia Max Weber

,,Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze zostało powołane w celu zorganizowania i prowadzenia ponadregionalnego centrum handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi”– ze Stanisławem Gierszewskim, prezesem zarządu rozmawia Max Weber

– Co oznacza słowo Renk ?

 

– W języku kaszubskim słowo to oznacza rynek. Jest to regionalna nazwa znajdującego się na terenie Gdańska rynku hurtowego. Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S. A. – bo tak brzmi pełna nazwa kierowanej przeze mnie instytucji,  zostało zbudowane w ramach rządowego programu budowy rynków hurtowych i giełd towarowych – jako ponadregionalny rynek hurtowy, umożliwiający miejscowym producentom zbyt niektórych produktów oraz jako miejsce hurtowej sprzedaży różnych artykułów rolno-spożywczych i przemysłowych. Rynek funkcjonuje od 1999 roku.

 

– Czym zajmuje się kierowany przez pana rynek hurtowy i jakie są jego główne cele i zadania ?

 

– Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze zostało powołane w celu zorganizowania i prowadzenia ponadregionalnego centrum handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi, w szczególności kwiatami, warzywami, owocami, artykułami spożywczymi i innymi artykułami branży ogrodniczej i rolniczej. Naszym głównym zadaniem jest zaopatrzenie w kwiaty i dodatki kwiatowe oraz owoce i warzywa zarówno te krajowe jak i zagraniczne wszystkich, którzy zajmują się obrotem tych produktów na terenie województwa pomorskiego i ościennych. Naszymi klientami są zarówno właściciele małych placówek handlowych jak i dużych sklepów czy hipermarketów. Wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów i na naszym terenie powstała też duża hurtownia spożywcza oraz hurtownie zajmujące się sprzedażą nabiału, mięsa i świeżych ryb. Każdy, kto prowadzi sklep, jest naszym klientem i może w dowolnym dniu i o dowolnej porze (w godzinach otwarcia Renku) na pełny zakres zaopatrzenia liczyć. Renk to jest firma, która ma odpowiednie warunki do przechowywania żywności, kwiatów, owoców i warzyw. Nasi klienci otrzymują produkty o najwyższej jakości i ,,pierwszej świeżości’’ wprost od ich producentów Dlatego też rynki hurtowe wygrywają w tym zakresie z hipermarketami.

 

– W jakiej kondycji ekonomicznej znajduje się obecnie kierowana przez Pana spółka?

 

– Na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno – Spożywczego S.A. aktualnie na powierzchni 38 tysięcy metrów kwadratowych funkcjonuje 217 podmiotów gospodarczych, które łącznie zatrudniają około 1060 osób. Bieżąca sytuacja ekonomiczna spółki jest dobra. Renk przez cały rok utrzymuje wysoki stopień wynajmu, kształtujący się na poziomie około 99 %, który zapewnia utrzymanie przychodów ze sprzedaży na średnim poziomie miesięcznym w wysokości 1.074 tys. zł. W 2016 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 2.077, 6 tys. zł i jest to wynik wyższy o 28, 31 % od osiągniętego w roku 2015.

 

– Z roku na rok przebywa klientów i w związku z tym zaczyna brakować już na rynku hurtowym powierzchni wystawienniczej. Czy planowana jest rozbudowa Renku ?

 

– Naszym zadaniem jest spełnianie oczekiwań tych wszystkich, którzy są związani z nami swą działalnością i chcą tę działalność dalej rozwijać. Dlatego osiągnięte nadwyżki przeznaczamy na rozwój infrastruktury w celu dywersyfikacji źródeł przychodów oraz na utrzymanie wysokiego standardu majątku, co pozwala na optymalizację osiąganych przychodów.  Opracowany w 2007 roku i uaktualniony w 2015 roku plan zagospodarowania terenu przez Renk umożliwia wybudowanie na nim dalszych obiektów o powierzchni ok. 33,5 tysięcy metrów kwadratowych. W tym roku, mając na uwadze potrzebę rozwoju spółki, zaplanowaliśmy wybudowanie kolejnego pawilonu handlowo – magazynowego, przeznaczonego do handlu artykułami dekoracyjnymi.

 

– Ze strony społecznej jednym z waszych naturalnych partnerów jest samorząd rolniczy. Jak układa się zatem współpraca z Pomorską Izba Rolniczą?

 

– To dobrze nam znamy partner, z którym już od wielu lat współpracujemy przy organizacji różnego rodzaju seminariów i imprez promujących zdrową wyprodukowaną przez polskich rolników żywność. Izba często korzysta z naszych pomieszczeń organizując właśnie tutaj  swoje zebrania, a przy ich okazji my pokazujemy im swoje obiekty i prezentujemy kolejne możliwości współpracy. W ramach naszych dni otwartych ,,Wiosna w ogrodzie’’ PIR już od kilku lat organizuje swój piknik, podczas którego odbywają się pokazy regionalnej żywności połączone z licznymi prelekcjami, konkursami i zabawami dla dzieci, których celem jest zwrócenie uwagi konsumentów na walory zdrowotne produktów spożywczych wyprodukowanych przez pomorskich rolników. Izba rolnicza i ośrodek doradztwa rolniczego to dwie instytucje, które wiedzą, że w Renku jest miejsce gdzie mogą propagować swoją działalność nie tylko wśród rolników, ale również mieszkańców Gdańska i okolic. Z  Pomorską Izbą Rolnicza i Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego jesteśmy w ciągłej współpracy. Oni mogą na nas liczyć, a my na nich.

 

– Kiedy w tym roku na terenie Renku odbędzie się kolejna edycja ,,Wiosny w ogrodzie’’ i jakie atrakcje czekają na jej uczestników?

 

– 15. edycja naszych drzwi otwartych ,,Wiosna w ogrodzie’’zaplanowana została w dniach 12-14 maja. Na naszych gości czekają liczne atrakcje, które przygotowaliśmy po raz kolejny wspólnie z Pomorską Izbą Rolniczą. Zgodnie z tradycją będzie degustacja regionalnych smakołyków, występy artystyczne, miasteczko zabaw dla dzieci oraz liczne konkursy z cennymi nagrodami. Będziemy też radzić jak zgodnie najnowocześniejszymi trendami urządzić swój ogród. Serdecznie zapraszam.

 

– Dziękuję za rozmowę

 

Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023