O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-02-2015

Autor: Świat Rolnika

Dobry bank dla rolników

Brak grafiki

O ile embargo rosyjskie na artykuły spożywcze importowane z Polski w mniejszym stopniu dotyczy naszych rolników uprawiających zboża czy ziemniaki, o tyle firmy handlujące owocami i...

O ile embargo rosyjskie na artykuły spożywcze importowane z Polski w mniejszym stopniu dotyczy naszych rolników uprawiających zboża czy ziemniaki, o tyle firmy handlujące owocami i warzywami w znacznie większym stopniu odczuły ich skutek - mówi Janina Wolanin, prezes Banku Spółdzielczego w Księżpolu.

Jaki teren działania obejmuje prowadzony przez panią bank spółdzielczy?
Bank Spółdzielczy w Księżpolu działa na terenie  województwa lubelskiego, sąsiadujących powiatów województwa podkarpackiego. Suma bilansowa wynosi 93 mln zł, co plasuje nas w gronie banków średniej wielkości. Posiadamy pięć placówek. Obsługujemy zarówno klientów indywidualnych, jak również rolników oraz przedsiębiorstwa. Gmina Księżpol jest bardzo aktywna gospodarczo. Dominują firmy z branży drzewnej oraz metalowej, sprzedające towary na rynek krajowy oraz zagraniczny oraz oczywiście gospodarstwa rolne.

Macie u siebie znaczące firmy branży rolno-spożywczej.
Jakiej są wielkości, czym się zajmują?
Przeważają rolnicy indywidualni prowadzący głownie działalność ukierunkowaną na produkcję roślinną, w nieznacznym stopniu – zwierzęcą. Gospodarstwa rolne są różnej wielkości - od 1 do 300 hektarów. Nieźle dają sobie radę również podmioty zajmujące się produkcją i przetwarzaniem żywności ekologicznej - nasi klienci poszukując nowych rynków zbytu otworzyli stoiska na giełdzie ekologicznej w Warszawie, gdzie sprzedają własne produkty. Bank obsługuje także większe firmy zajmujące się przetwórstwem mięsa oraz przechowywaniem i handlem owoców i warzyw. Do grona naszych klientów należą przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją zbóż, ziemniaków, czy kukurydzy. Rejon Księżpola można nazwać wręcz zagłębiem kukurydzianym. Mamy też jedną z większych w kraju plantacje borówki amerykańskiej, a jedno z gospodarstw jest nastawione na nowatorską produkcję truskawki pod osłonami. Duże znaczenie ma również produkcja tytoniu, aczkolwiek jego opłacalność stoi obecnie pod dużym znakiem zapytania.

Proszę opisać więc specyfikę działalności tych firm oraz problemy
i wyzwania, przed którym obecnie stoją?
Firmy z branży rolno-spożywczej działają na wysoce konkurencyjnym rynku, gdzie decydujące znaczenie ma cena i jakość produktu.  Rynek ten podlega dużym wahaniom koniunkturalnym. Duże znaczenie dla producentów rolnych ma stabilność cen oraz rynków zbytu zapewniające opłacalność produkcji. Jak mówi rolnik, pan Józef Spustek, producent zbóż i ziemniaków dużym problem jest nieprzewidywalność cen. Zawierane wiosną  umowy kontraktacyjne na dostawę ziemniaków nie gwarantują osiągnięcia zakładanych cen sprzedaży. Cena kontraktacyjna zakładała 35-37 groszy za kilogram, a mimo tego ostateczna wyniosła już tylko 20 groszy, co całkowicie zmieniło opłacalność tej produkcji. Spadek cen nastąpił również na rynku zbóż. Firmy dystrybucyjne stawiają przed rolnikami coraz to nowe i bardziej wyśrubowane normy jakościowe. Tak przesadne, że nie mają już żadnego uzasadnienia. Kluczowe znaczenie dla opłacalności produkcji ma wysoka jakość, która wymaga ponoszenia dużych kosztów.

Rolnicy nie podnoszą więc cen?
Rzadko. Ceny powinny być oczywiście adekwatne do kosztów produkcji. Sposobem na obecne niskie ceny jest możliwość przechowywania produktów do chwili zmiany. Duży wpływ na kształtowanie cen ma nie tylko rynek, ale również spekulacje na giełdach.  

Czy utrzymujące się napięcie w stosunkach polsko-rosyjskich szkodzi
przedsiębiorstwom branży rolnej?
O ile embargo rosyjskie na artykuły spożywcze importowane z Polski w mniejszym stopniu dotyczy naszych rolników uprawiających zboża czy ziemniaki, o tyle firmy handlujące owocami i warzywami w znacznie większym stopniu odczuły ich skutek. Zamknięcie rynku rosyjskiego skutkuje pojawieniem się towaru na rynku krajowym, powodując duży spadek cen. W krótkim okresie nie jest możliwe znalezienie alternatywnych kierunków zbytu za granicą.  Firmy zmuszone są do przeczekania tego trudnego okresu, magazynując towary.

W jaki sposób wasz bank finansuje rolnictwo?
Branży rolno-spożywczej nasz bank oferuje przyjazny pakiet kredytowy: kredyty inwestycyjne (w tym preferencyjne), obrotowe, w rachunku kredytowym i  bieżącym, kredyty płatnicze. Staramy się, by klienci mogli korzystać z korzystnego finansowania w sposób prosty i przyjazny. Cenią oni przejrzystość procedur, szybkość podejmowania decyzji oraz indywidualne podejście. Bank Spółdzielczy w Księżpolu udzielił już ponad 38 mln kredytów dla rolników oraz firmom z branży rolno-spożywczej. Mamy także kredyty preferencyjne, o niskim oprocentowaniu, z dopłatami ARiMR do oprocentowania. Stanowią one 41 proc. portfela kredytów finansującego w naszym banku działalność rolniczą. Pomimo tego, iż wiele banków zrezygnowało z udzielania kredytów preferencyjnych, my nadal to robimy. Wiemy bowiem, że pozwalają rozwijać się naszym klientom. W zeszłym roku, kiedy nie było limitów na kredyty preferencyjne, bank stworzył własny, unikalny kredyt na zakup gruntów rolnych, dzięki któremu wielu klientów mogło powiększyć swe gospodarstwa.

Rozmawiał Robert Azembski/Wsensie.pl., fot. ONS

http://wsensie.pl/dummy-category-4/item/1795-przed-rolnikami-stawiane-sa-wymagania-nie-majace-swego-uzasadnienia-nasz-wywiad

 

swiatrolnika.info 2023