Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 04-05-2015 01:00:00

Dlaczego nie pomaga się mniejszym plantatorom warzyw?

Dlaczego nie pomaga się mniejszym plantatorom warzyw?

Wieś Piekary znana była kiedyś z przetwórni warzyw, która funkcjonowała z powodzeniem przez kilkadziesiąt lat. Producenci warzyw dostarczali świeży towar do zakładu, który przez wiele lat produkował przetwory ze świeżych warzyw, produkty drobiowe oraz garmażeryjne. Jednym z dostawców warzyw do przetwórni był...

Dlaczego nie pomaga się mniejszym plantatorom warzyw?

Wieś Piekary znana była kiedyś z przetwórni warzyw, która funkcjonowała z powodzeniem przez kilkadziesiąt lat. Producenci warzyw dostarczali świeży towar do zakładu, który przez wiele lat produkował przetwory ze świeżych warzyw, produkty drobiowe oraz garmażeryjne. Jednym z dostawców warzyw do przetwórni był Waldemar Borczyński zajmujący się uprawą warzyw.

- Do roku 2000 przetwórnia produkowała szeroki asortyment wyrobów takich jak koncentrat pomidorowy czy ogórki w słoikach. W sporej części były to produkty oparte na swoich warzywach czy owocach oraz na zakupionych w całości od  rolników z gmin Piątek i Łęczyca świeżych produktach takich jak truskawki, śliwki, wiśnie lub buraki ćwikłowe. Zakład działał wzorcowo, aż do przełomu lat 80 i 90-tych gdy przyszły przemiany gospodarcze i zmiana ustroju. Później majątek przetwórni został rozprzedany praktycznie za bezcen, a chętni nabywcy szybko zrezygnowali z zakupu zakładu – opowiada W. Borczyński.

Zdaniem Borczyńskiego, brak restrukturyzacji i w efekcie rozpad tej przetwórni oraz innych podobnych zakładów w Polsce centralnej to jeden z największych błędów jakie popełniono w minionym dwudziestoleciu w rolnictwie w tym regionie.
- Dzisiaj rolnicy dotkliwie odczuwają brak takich przetwórni warzyw, które mogłyby obsługiwać miejscowych rolników – dodaje W. Borczyński.

Rynek na Zjazdowej nie rozwiązuje problemu
Zamiast dostarczać warzywa do przetwórni, rolnicy wożą świeży towar na rynek hurtowy Zjazdowa w Łodzi czy Bronisze pod Warszawą.
- Rynki te coraz bardziej opanowane są przez handlarzy tzw. łapy, którzy kupują na miejscu warzywa od rolników ograniczając im przestrzeń do sprzedaży. W dniach gdy brakuje towaru pośrednicy wykupują warzywa na pniu za taką cenę jaką narzucimy im z góry. Częściej jednak jest tak, że warzyw jest pod dostatkiem i trzeba długo czekać by wszystko sprzedać, często nawet po cenie, która nie pokrywa kosztów produkcji, paliwa i ceny wjazdowego na targowisko. Sprzedajemy tam nasz towar ponieważ mimo wszystko dla mniejszych rolników takich jak ja, to jedyna możliwość sprzedaży plonów - dodaje rolnik.

Plantatorzy warzyw stracą znacznie więcej niż sadownicy
W. Borczyński, tak jak większość rolników w Piekarach uprawia warzywa na kilkuhektarowym areale ziemi.
- W zeszłym roku posadziłem na areale 6 hektarów ziemi klasy II i III ogórki, kapustę wczesną, paprykę oraz cebulę. Obawiałem się, że tamten sezon może być równie ciężki jak poprzedni ze względu na niesprzyjającą pogodę. Jednak wbrew moim obawom zaczął się znakomicie ze względu na wysoką średnią temperaturę pod koniec kwietnia, w maju i w czerwcu oraz opady deszczu, które mimo iż, czasami były dosyć intensywne nie spowodowały większych szkód na polach – wspomina plantator.

Borczyński mówi, że rośliny rozwijały się znakomicie i gdyby nie zakaz dostaw warzyw na rynek rosyjski zarobiłby na sprzedaży całkiem niezłe pieniądze.   
 - Niestety, to embargo spowodowało także znaczne obniżki cen, co boleśnie odczuli plantatorzy gospodarujący na mniejszych areałach upraw. Straty są bardzo duże i nawet przywrócenie możliwości eksportu na wschód w tym roku nie zrekompensuje już szkód - żali się plantator.

Takich poszkodowanych w wyniku zawirowań politycznych rolników żyjacych ze sprzedaży swoich plonów jest bardzo wielu.
- Jest bardzo prawdopodobne, że na skutek tych zawirowań, w żaden sposób nie związanych z polskimi warzywami oraz niewielkiej pomocy ze strony rządu wobec  potężnych strat jakie ponieśli plantatorzy i którzy musieli zniszczyć dużą część swoich plonów, wielu z nich jeszcze bardziej ograniczy w przyszłym sezonie powierzchnię upraw lub zrezygnuje z uprawy warzyw. Alternatywą dla dużej części z nich jest zasilenie armii pobierających zasiłek dla bezrobotnych – dodaje W. Borczyński.

Autor: Tomasz KodłubańskiAutor: Emilia Gromczak 17-01-2022 12:00:00

Grupa T.B. Fruit oszukała sadowników. ZS RP składa wniosek do ministra

Związek Sadowników RP zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie zadłużenia wobec rolników grupy T.B. Fruit.

Grupa producencka jest największym w Europie producentem koncentratów owocowych, używanych do produkcji soków. W grudniu zakończyła działalność w Polsce ze względu na problemy finansowe. Jednak firma nie wypłaciła wielu zadłużeń, które jest winna rolnikom. Są to zadłużenia rzędu kilkudziesięciu milionów zł. W związku z tym Związek Sadowników RP zwrócił się do ministra rolnictwa o uruchomienie odpowiednich mechanizmów w  celu wyegzekwowania należności  finansowych.

Oszustwa T.B. Fruit

Grupa T.B. Fruit dysponuje ośmioma nowoczesnymi zakładami przetwórczymi, zlokalizowanymi na Ukrainie, w Mołdawii  i w Polsce (na Lubelszczyźnie w Annopolu, Dwikozach i na Mazowszu w Brzostowcu). Już w grudniu pisano o tym, że producent koncentratów owocowych znika z Polskiego rynku ze względu na swoje problemy finansowe. Okazuje się, że zakład mimo, że źle funkcjonował nadal, oszukując sadowników, brał od nich towar. Zadłużenia firmy wobec rolników sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. 

Związek Sadowników RP skierowało wniosekTB Fruit oszustwa

W związku z zadłużeniami grupy T.B. Fruit Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie odpowiednich mechanizmów w celu wyegzekwowania należności finansowych.

"Mając na uwadze ostatnie wydarzenia w branży sadowniczej związane z bankructwem firmy TB Fruit – przetwórni o dużym znaczeniu na rynku jabłek przemysłowych, zwracamy się do Pana Ministra z prośba o podjęcie pilnej interwencji w tym zakresie" – czytamy we wniosku ZS RP.

Związek zawnioskował, aby zwrot środków podmiotom prywatnym odbywał  się  przed zwrotem należności wobec instytucji państwowych takich, jak banki czy urzędy skarbowe.

Przypominamy o głośnej sprawie oszustwa Grupa Producentów Rolnych „Ziarno”. Grupa nie uregulowała w ubiegłym roku płatności za zboże i rzepak wobec kilkuset rolników. Straty liczone są w milionach złotych. Sprawa trafiła do organów ścigania prawa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prokuratora Generalnego.

Sprawdź również: KNF ostrzega przed fałszywymi inwestycjami w Biedronkę

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Polska Agencja Prasowa 17-01-2022 09:24:01

Prognoza IMGW: W poniedziałek po południu powróci do nas zima

IMGW prognozuje powrót zimy. W poniedziałek w ciągu dnia będzie wietrznie, ale ciepło. Jednak po południu napłynie do Polski chłodne akrtyczne powietrze.

,,Początek tygodnia zapowiada się pod znakiem pogody pochmurnej i wietrznej, ale jeszcze ciepłej. W poniedziałek, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego i będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg" – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy w prognozie na trzeci tydzień stycznia. Końcówka tygodnia pochmurna, ale z przejaśnieniami, co związane będzie z obecnością nad Polską układu niżowego znad Skandynawii. 

IMGW przewiduje powrót zimy

Według prognozy IMGW, w kolejnych dniach IMGW wiatr 04ma się utrzymywać zimowa aura z okresowymi opadami śniegu i ujemną, szczególnie na południu kraju, temperaturą w nocy.

,,W poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu przechodzącymi w deszcz. W Karpatach grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o 10 cm do 15 cm, na wschodzie i w Sudetach o około 5 cm. Jeszcze ciepło, temperatura od 0 do 6 stopni C. Wiatr będzie silny i porywisty; nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i w centrum kraju do 100 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Wiatr powodował będzie, szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne" – poinformował IMGW.

We wtorek na wschodzie pochmurnie ze słabymi opadami śniegu. Na zachodzie większe przejaśnienia i bez opadów, co zawdzięczać będziemy obecności wyżu znad Europy zachodniej. Nieco chłodniej, temperatura od -3 do 4 stopni C. Zachodni i północno-zachodni wiatr osłabnie i tylko na wschodzie kraju będzie jeszcze w porywach do 60 km/h.

W środę bez opadów i większe przejaśnienia. Nad ranem, temperatura powietrza wyniesie od -4 do 3 stopni C, tylko w rejonach podgórskich Karpat może być około -16 stopni C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 5 stopni C na wybrzeżu, a w rejonach podgórskich do około -3 stopnie C. Nad morzem ponownie wzrost prędkości i porywistości wiatru.

Koniec tygodnia będzie pochmurny

W niedzielę większe przejaśnienia i znowu pogoda wyżowa. Miejscami, głównie na południowym wschodzie, słabe opady śniegu. Nad ranem temperatura od -12 do -1 stopnia C, ale w ciągu dnia będzie od -5 do 4 stopni C. Wiatr osłabnie.

,,Końcówka tygodnia pochmurna, ale z przejaśnieniami, co związane będzie z obecnością nad Polską układu niżowego znad Skandynawii. Okresami opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. W nocy temperatura na przeważającym obszarze kraju od -5 do 0 stopni C; chłodniej w rejonach podgórskich, tam okresami spadek temperatury do -12. W ciągu dnia temperatura od -3 do 4 stopni C, jedynie w rejonach podgórskich około -8 stopni C. Na wybrzeżu utrzymywał się będzie silniejszy zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 70 km/h" – prognozują meteorolodzy.

Czytaj też: IMGW: Rosną poziomy wód na wybrzeżu, Zalewie Wiślanym i Żuławach

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 17-01-2022 08:54:37

Zerowy VAT uderzy w małe sklepy. Duże dyskonty sobie poradzą

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" alarmuje, że wprowadzony przez rząd zerowy VAT, wzmocni sieci dyskontów, zmniejszając konkurencyjność drobnego handlu.

Jak opisuje "Rzeczpospolita", rząd PiS liczy, że obniżka VAT przysporzy mu zwolenników. Stąd też aktywna promocja pomysłu, by w sklepach obowiązkowo pojawiły się informacje o pomocy rządu i obniżce podatków. ,,Nie do końca jednak precyzyjne, ponieważ zerowa stawka obejmie tylko produkty opodatkowane obecnie na 5 proc. Tych z 23-proc. VAT – już nie. W efekcie statystyczny konsument zyska może kilkanaście złotych miesięcznie. Przy tak szybko zmieniających się cenach i drożejącej w dwucyfrowym tempie żywności te 5 proc. będzie mało zauważalne, do tego wielu producentów czy handlowców wykorzysta okazję, by kosztem obniżki nieco poprawić własne marże" – czytamy.

Zerowy VAT to tylko kilka złotych więcej w kieszeni

Gazeta dodaje, że wielkie sieci, na czele z dyskontami, Zerowy VAT 02rozegrają to po swojemu. W końcu mają większe możliwości wyegzekwowania obniżek od dostawców. Dziś kontrolują 38 proc. rynku, ale zapewne jeszcze zyskają. Zerowy VAT uderzy więc w małe sklepy, a dla dużych marketów… stanie się kolejną akcją marketingową.

,,Ofensywa marketingowa już ruszyła. Lidl już poinformował, że zetnie ceny 1 lutego – w przypadku jego oferty dotyczy to 2 tys. artykułów" – napisano.

Jak ocenia gazeta, konsumenci ruszą do sieci dyskontowych, bo ceny rosną rekordowo.

,,Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH, Grupę Blix i Hiper-Com Poland wynika, że w grudniu zakupy promocyjne w sklepach były droższe o 21,9 proc. niż rok wcześniej. Najmocniej zdrożały tłuszcze – niemal 70 proc., nabiał czy mięso – ponad 20 proc." – podano w "Rz". 

Czytaj też: Zerowy VAT na nawozy nie zrekompensuje wzrostu cen

PAP/fot.pixabay/fot.KPRM,Krystian Maj

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.