O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2014

Autor: Świat Rolnika

Dlaczego Ministerstwo Środowiska chce przywrócić polowania na łosie?

Brak grafiki

Resort środowiska chce od 1 września br. do 30 listopada 2016 r. przywrócić polowania na łosie w wybranych województwach, by zmniejszyć skalę odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta w uprawach leśnych, oraz liczbę wypadków drogowych z ich udziałem...

Czy Minister Środowiska zapoluje na łosie?

Resort środowiska chce od 1 września br. do 30 listopada 2016 r. przywrócić polowania na łosie w wybranych województwach, by zmniejszyć skalę odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta w uprawach leśnych, oraz liczbę wypadków drogowych z ich udziałem.

Czasowe polowania miałyby się odbywać na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, a także na wschód od Wisły: w kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim.

Taką możliwość ma wprowadzić zmiana w rozporządzeniu ministra środowiska z 2005 r. w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej projekt tych zmian. Został on rozesłany z końcem maja m.in. do marszałków i wojewodów, izb rolniczych, organizacji ekologicznych, Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Uwagi do projektu można zgłaszać do ministerstwa do 10 czerwca. Jeszcze nie wiadomo, kiedy decyzja zostanie podjęta - powiedział w środę PAP rzecznik ministerstwa Paweł Mikusek.

Łosie są zwierzętami łownymi, ale od 2001 r. chroni je moratorium na odstrzał.

Według resortu odstrzał łosi jest teraz możliwy z powodu wzrostu populacji tych zwierząt. W momencie wprowadzania moratorium łosi było 2 tys. 70 sztuk, obecnie jest ponad 13,7 tys.

Wzrasta również skala szkód przez nie powodowanych w uprawach leśnych, oraz liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Podano, na przykład w 2013 r. Skarb Państwa wypłacił za szkody powodowane przez łosie, na terenach, gdzie ma być przywrócony odstrzał, ponad 1,4 mln zł. Z uzasadnienia wynika też, że np. w ostatnich latach w Warmińsko-mazurskim doszło do 72 wypadków z udziałem łosi, a w Lubelskiem - do 98.

- To wystarczające podstawy do przywrócenia łowieckiego użytkowania populacji łosia na tych terenach - argumentuje ministerstwo.

Jak tłumaczy resort, polowania na łosie mają być dopuszczone w miejscach, gdzie - według danych z liczenia - jest nie mniej niż pięć łosi na tysiąc hektarów terenów leśnych lub bagiennych.

Projekt zakłada również, że po 1 stycznia 2017 roku łosie miałyby być objęte całkowitą ochroną. Ministerstwo zaznacza jednak, że w przypadku, gdy po inwentaryzacji łowieckiej łosi w marcu 2016 r. okazałoby się, że nie widać negatywnego wpływu polowań na liczebność tych zwierząt "zasadne będzie rozważenie możliwości wprowadzenia terminowego lub bezterminowego wykonywania polowań na łosie na ustalonych obszarach".

Źródło: PAP

 

swiatrolnika.info 2023