O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

"DGP": Gaz idzie w górę przez ograniczenia na Wschodzie

gaz

Gaz na giełdzie drożeje. Ponad 180 euro za megawatogodzinę gazu – tę zawrotną cenę musieli wczoraj zapłacić kupcy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie.

To skutek m.in. ograniczeń dostaw gazu ze Wschodu – podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna". ,,Jeszcze w sierpniu taką ilość gazu można było kupić za 40 euro, a w poprzednich sezonach ceny nie przekraczały 20 euro” – czytamy. Według "DGP", "reperkusje gazowego kryzysu najprawdopodobniej odczuje też Polska, gdzie zgodnie z nowo przyjętą taryfą ceny surowca podskoczyły już o ponad 50 proc". Nasze magazyny paliwa są wprawdzie zapełnione w ponad 90 proc., jednak ich pojemność jest niższa niż choćby u naszych sąsiadów.

Drożejący gaz skutkiem niedoborów w magazynach

Gazeta wskazuje, że "Gazprom nie zarezerwował też dodatkowych przepustowości na styczeń w systemie ukraińskim, a do sytuacji na rynku energii dokłada się ochłodzenie pogody i wyłączenia we francuskich elektrowniach jądrowych".

Jak informuje "DGP", na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie 1 MWh błękitnego paliwa kosztowała we wtorek ponad 180 euro. "Jeszcze w sierpniu taką ilość gazu można było kupić za 40 euro, a w poprzednich sezonach ceny nie przekraczały 20 euro(...)

Na drożejący gaz mają wpływ braki w magazynach.

,,Szybujące ceny gazu mają związek z utrzymującymi się niedoborami paliwa w europejskich magazynach" – czytamy.

Skutki kryzysu może odczuć też Polska

Według "DGP", gaz "reperkusje gazowego kryzysu najprawdopodobniej odczuje też Polska, gdzie zgodnie z nowo przyjętą taryfą ceny surowca podskoczyły już o ponad 50 proc".

,,Nasze magazyny paliwa są wprawdzie zapełnione w ponad 90 proc., jednak ich pojemność jest niższa niż choćby u naszych sąsiadów (jesteśmy w stanie zgromadzić niecałe 20 proc. naszego rocznego zapotrzebowania, Niemcy prawie 30 proc., Słowacja prawie dwie trzecie, a Ukraina może zaś pomieścić roczny zapas surowca" – podaje dziennik.

Z kolei prezes PGNiG Paweł Majewski ma bardziej pozytywne nastawienie. 

,,Polskie magazyny gazowe są zapełnione w 95 procentach, w Europie w ok. 60 proc" – powiedział w poniedziałek prezes PGNiG Paweł Majewski.

Ponadto zauważył, że cena gazu jest sezonowa i wyraził nadzieję, że na wiosnę "nieco" spadnie. Twierdzi też, że przygotowane przez rząd m.in. tarcza antyinflacyjna i dodatek osłonowy, poprawiają sytuację odbiorców. Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Czytaj też: Horała: Wzrost ceny gazu wynika m.in. z decyzji USA ws. Nord Stream 2

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023