O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2014

Autor: Świat Rolnika

Czy ubój rytualny to problem prawno-administracyjny?

Brak grafiki

Sprawa uboju rytualnego nie jest problemem koalicji, tej sprawy nie porusza także PSL - tłumaczył w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki...

Czy ubój rytualny to problem prawno-administracyjny?

Sprawa uboju rytualnego nie jest problemem koalicji, tej sprawy nie porusza także PSL - tłumaczył w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zdaniem ministra, sprawa legalizacji uboju rytualnego to "problem prawno-administracyjny". Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Obecne przepisy zakazują uboju rytualnego; obowiązują one od 1 stycznia 2013 r.

"Czekamy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Wierzę, że w stosunku do potrzeb wspólnot religijnych, Trybunał orzeknie pozytywnie, a wtedy zobaczymy" - mówił Sawicki na antenie Superstacji. Podkreślił, że nie jest to problem legislacyjny, ani koalicyjny.

"Upraszałem Izby Rolnicze, by nie wnosiły tego projektu, ponieważ jest on tożsamy z poprzednim, a skład Sejmu się nie zmienił. Nie ma więc potrzeby, żeby jeszcze raz próbować to, co już raz się nie udało przeprowadzić w Sejmie" - argumentował. Dodał, że PSL będzie głosowało za przywróceniem uboju, ale nie będzie mieć większości.

Zapewnił, że ta sprawa "nie jest przedmiotem żadnych dyskusji i targów. Stąd nawet nie będzie w tym tygodniu głosowana, po to, by "w tym gorącym okresie nie było mowy o tym, kto komu i za co". Zdaniem ministra, głosowanie trzeba odłożyć, a może w tym czasie będzie orzeczenie TK.

Nowy obywatelski projekt, przywracający ubój bez ogłuszania, przygotowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zebrała pod nim 130 tys. podpisów. Do Sejmu trafił on na początku marca. Dopuszcza on ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju. Sejm w ubiegłym roku odrzucił projekt przywracający ubój na potrzeby religijne.

Pod koniec sierpnia ub.r. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Wnioskował o zbadanie zgodności ustawy o ochronie zwierząt, która nie przewiduje uboju rytualnego, z konstytucją i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kilka dni wcześniej do TK wpłynęło zapytanie Sądu Rejonowego w Białymstoku ws. dopuszczalności uboju rytualnego, jaki miał miejsce w Tykocinie 12 marca ub.r. Chodziło o przepis ustawy o ochronie zwierząt, zabraniający takiego uboju. Do tej pory TK nie wydał wyroku w tych sprawach.

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie obywatelskiego projektu dot. uboju rytualnego jest odkładane po raz kolejny. Wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu złożyły podczas pierwszego czytania pod koniec maja kluby Prawo i Sprawiedliwość oraz Twój Ruch.

żródło: PAP

swiatrolnika.info 2023