O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2019

Autor: Daria Przeworska

Czas na wapnowanie gleb. Ministerstwo Środowiska wspomoże rolników

Czas na wapnowanie gleb. Ministerstwo Środowiska wspomoże rolników

O tym, że wapnowanie gleby jest jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, które umożliwiają podwyższenie odczynu pH gleby, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin nie trzeba przekonywać. Podniesienie pH korzystnie wpływa na zwiększenie przyswajalności składników pokarmowych roślin, zwłaszcza azotu, fosforu, magnezu czy molibdenu, ale także pozwala unieruchomić składniki, które stają się niebezpieczne w większych ilościach, przede wszystkim metale ciężkie oraz glin.


Chłopi za pośrednictwem samorządu rolniczego wielokrotnie wnioskowali do ministra środowiska o wznowienie programu rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez wprowadzenie do nich wapna pochodzącego z przerobu kopalin naturalnych" z wykorzystaniem środków de minimis oraz dotacji Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Celem programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych. W latach 2019-2023 przewiduje się wydanie na ten cel nawet 300 mln zł (w zależności od faktycznego zapotrzebowania).
Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia w zakresie zakupu czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO), z wyłączeniem kosztu jego transportu i rozsiewania. Wsparcie waha się w przedziale: do 100-300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw w zależności od powierzchni użytków rolnych.


Beneficjentami programu są WFOŚiGW, a ostatecznymi odbiorcami korzyści będą właściciele lub posiadacze gruntów rolnych. Przewiduje się zaangażowanie środków WFOŚiGW (5-10% kosztów kwalifikowanych).

 


,,Resort środowiska na bieżąco reaguje na pojawiające się nowe potrzeby społeczne i kolejne wyzwania w zakresie ekologii. Nie ograniczamy się jednak tylko do wąskich obszarów działania, ale skupiamy się na szerokofalowym wsparciu chociażby w sektorze rolniczym. Środki pochodzące z Narodowego Funduszu przekazywane są także na poziomie samorządu gminnego i powiatowego, ponieważ mają one tam największe przełożenie na Polaków i ich wzrastający standard życia. Poprzez NFOŚiGW wdrażane są nowe programy priorytetowe, które stale poszerzają krąg beneficjentów. Dzięki temu rozwiązują one, zwłaszcza w wymiarze lokalnym, problemy związane z ochroną wód, ziemi, powietrza i klimatu, a tym samym poprawiają jakość życia mieszkańców’’


– mówi Henryk Kowalczyk.


Pierwszy nabór wniosków (w trybie ciągłym) na wapnowanie gleb planowany jest od 3 czerwca do 2019 roku. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi odpowiednio: do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych, do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych, do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw ,o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
Dofinansowanie będzie udzielane na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska z wyłączeniem zabiegów agrotechnicznych, co zostanie potwierdzone pozytywną opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.


Według Krajowej Stacji Chemiczno –Rolniczej połowa areału użytków rolnych w Polsce wykazuje kwaśny bądź bardzo kwaśny odczyn. Najwięcej gleb kwaśnych występuje m.in. w województwie łódzkim, gdzie udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych przekracza 60%.

 


Daria Przeworska
fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023