O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2019

Autor: Maks Webber

Cyfrowe rolnictwo

Cyfrowe rolnictwo

Aby w pełni korzystać z cyfrowego rolnictwa, dane muszą być dzielone między wszystkich partnerów w łańcuchu rolno-spożywczym w sprawiedliwy i przejrzysty sposób.


Uruchomiony 23 kwietnia 2018 roku unijny kodeks postępowania w sprawie udostępniania danych dotyczących rolnictwa otrzymał poparcie dwóch dodatkowych federacji międzynarodowych: Centre de Liaison International des Marchands de Machines Agricoles et des Reperateurs (CLIMMAR) i Animalhealth Europe.


Oznacza to, że rok po opublikowaniu unijny kodeks postępowania w sprawie udostępniania danych dotyczących rolnictwa został zaakceptowany i podpisany przez ponad dziesięć kluczowych europejskich organizacji sektora rolnego. Wszyscy sygnatariusze są przekonani o znaczeniu ustanowienia przejrzystych zasad i wytycznych w celu wspierania rozwoju rolnictwa cyfrowego, co pokazuje potrzebę zwiększenia wymiany danych w rolnictwie.

 


,,Aby w pełni korzystać z cyfrowego rolnictwa, dane muszą być dzielone między wszystkich partnerów w łańcuchu rolno-spożywczym w sprawiedliwy i przejrzysty sposób. Opracowany w 2018 roku kodeks postępowania w sprawie udostępniania danych rolniczych ma na celu promowanie korzyści płynących z udostępniania danych i umożliwienie modelom rolno-biznesowym, w tym spółdzielniom rolniczym i innym przedsiębiorstwom rolnym, szybkiego przejścia w erę cyfrowo ulepszonego rolnictwa. Kodeks postępowania wyjaśnia stosunki umowne i zawiera wskazówki dotyczące wykorzystywania danych dotyczących rolnictwa, w szczególności w zakresie praw dostępu i wykorzystywania danych’’

 


– informuje Copa – Cogeca.


Wszyscy sygnatariusze kodeksu postępowania uznają potrzebę przyznania inicjatorowi danych wiodącej roli w kontrolowaniu dostępu do danych i ich wykorzystywania. Wytyczne podkreślają również, że prawo do określania, kto może uzyskać dostęp do danych i korzystać z nich, powinno zostać przyznane twórcy danych. W praktyce oznacza to, że prawa do danych zgromadzonych w gospodarstwie lub w trakcie działalności rolniczej są przyznawane rolnikowi i mogą być wykorzystywane zgodnie z jego potrzebami.


Dotychczas Copa i Cogeca, CEMA, Fertilizers Europe, CEETTAR, CEJA, ECPA, EFFAB, FEFAC, ESA zgodziły się podpisać ustalenia umowne, które są częścią niniejszego Kodeksu Postępowania. CLIMMAR i AnimalhealthEurope, które reprezentują odpowiednio Dystrybutorów Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz producentów leków dla zwierząt i produktów zdrowotnych, postanowili okazać swoje poparcie, stając się najnowszymi sygnatariuszami Kodeksu Postępowania.

 

,,Kodeks postępowania ma ogromne znaczenie dla europejskich dealerów maszyn rolniczych i sprzętu, ponieważ stymuluje i wspiera przejrzystość dostępu do danych i ich wykorzystywania przez różnych kluczowych graczy w rolnym łańcuchu żywnościowym, a zatem przyczynia się do rozwoju inteligentnego i zrównoważonego rolnictwa’’

 


- mówi Gerard Heerink, przedstawiciel CLIMMAR.


,,Istnieje ogromny potencjał dla obecnej i powstającej inteligentnej technologii, aby poprawić naszą zdolność do wykrywania i leczenia chorób zwierząt, zanim stanie się to pełnowymiarową epidemią, która może kosztować życie potencjalnie tysięcy zwierząt i całkowicie zniszczyć środki utrzymania rolnika. Wykrywanie wczesnych oznak choroby poprzez ciągłe monitorowanie zwierząt gospodarskich utrzymuje standardy dobrostanu poprzez ciągłe i obiektywne mierzenie parametrów życiowych zwierząt przez całe życie, aby wychwycić pierwsze oznaki jakiejkolwiek zmiany, co z kolei pomaga utrzymać farmy wolne od chorób i chroni nasze zaopatrzenie w żywność, jak również maksymalizacja wydajności paszy i innych zasobów”

 


- dodaje Roxane Feller, Sekretarz Generalny Animalhealth Europe.

 


Maks Weber
Fot. Pixabau


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023