O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Cukier w górę! Ceny na rynku polskim i światowym

Cukier w górę! Ceny na rynku polskim i światowym

Ceny cukru na giełdach zagranicznych i w Polsce rosną. W lipcu kilogram paczkowanego cukru na rynku krajowym kosztował aż o 28 procent więcej niż w zeszłym roku.

 

Na giełdach światowych od czterech lat nie notowano tak wysokich cen cukru. Od połowy września na londyńskiej giełdzie cukier biały zyskał ponad 8 procent, wzrastając do ponad 590 dolarów za tonę, a w Nowym Jorku cukier surowy podrożał o ponad 10 procent do 489 dolarów za tonę. W relacji miesięcznej cukier był droższy odpowiednio o 9,8 i 11,4 procent. Natomiast w ujęciu rocznym cukier surowy był droższy aż o 102,7 procent, a cukier biały o 72,9 procent.

 

Wzrost cen cukru wynika głownie z sytuacji w Brazylii. Kampania cukrownicza za sierpień była tam o wiele słabsza niż oczekiwano. Notowaniom pomogła też decyzja amerykańskiego banku centralnego (FED) o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie do końca roku. Oznacza to, że dolar (główna waluta handlu cukrem) nie będzie się umacniał. Za wysokimi cenami przemawia także światowy bilans cukru, który w sezonie 2015/16 i następnym ma być wyraźnie deficytowy – informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa zajmująca się monitorowaniem zagranicznych rynków rolnych.

 

Na początku września ruszyła kampania cukrownicza w Polsce. Warunki pogodowe sprzyjały wegetacji buraka cukrowego. Jeżeli ta sytuacja się utrzyma i plonowanie przebiegnie bezproblemowo, to produkcja cukru może wynieść 2-2,1 milionów. To wysoki wynik – kwota produkcyjna dla naszego kraju to 1405,6 tysięcy ton, a krajowe zapotrzebowania 1705 tysięcy ton.

 

– Na krajowym rynku utrzymuje się wzrostowa tendencja cen cukru. W lipcu bieżącego roku średnia cena zbytu cukru workowanego wyniosła 2,33 złotych za kilogram i była o 0,7 procent wyższa niż przed miesiącem oraz o 22 procent wyższa niż przed rokiem. Średnia cena zbytu cukru paczkowanego (2,50 zł/kg) i wzrosła o 1,6 procent w porównaniu do czerwca oraz była o 22,5 procent wyższa niż w czerwcu 2015 roku –czytamy w raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

 

Cukier drożeje również w handlu detalicznym. Średnia cena w lipcu bieżącego roku wyniosła 2,80 zł/kg i była o 1,1 procent wyższa niż w czerwcu oraz o 27,9 procent wyższa niż przed rokiem. Cukier w naszych sklepach według portalu dlahandlu.pl był najdroższy w marcu i kwietniu 2011, gdy kosztował 4,7 złotych z kilogram, a najtańszy w drugiej połowie 2014 i do połowy 2015 roku, gdy można było go kupić za 1,8-2,0 złotych za kilogram.

 

Tegoroczne wysokie ceny zbytu cukru poprawiły wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego. W pierwszej połowie 2016 zysk netto wyniósł 325 milionów złotych (polskie firmy wyeksportowały 207 tysięcy ton cukru, w tym ponad 139 tysięcy ton do UE) i był większy niż w całym 2015 (279 mln zł). Polski cukier trafił do konsumentów z Niemiec (57 tys. ton), Litwy (15 tys. ton), Łotwy (12 tys. ton) oraz Grecji i Włoch (po 11 tys. ton). W krajach UE eksporterzy uzyskiwali średnią cenę około 516 euro za tonę. Spośród krajów poza unijnych największe ilości cukru sprzedano do Izraela (26,7 tys. ton) i Gruzji (10,7 tys. ton), a przeciętne ceny eksportowe uzyskane w krajach trzecich wyniosły ok. 400 euro za tonę.

 

– Podmioty sektora eksportują duże ilości i zmniejszają zapasy, aby przygotować się do dużej produkcji w kampanii 2016/2017 – informuje IERiGŻ.

 

Od 1 października 2017 roku limit produkcji cukru w UE zostanie zniesiony. Przewidywane jest w związku z tym dalsze zwiększanie produkcji w Unii Europejskiej.

 

www.farmer.pl/AZK/Fot.

 

swiatrolnika.info 2023