O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-11-2016

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Co trzeci Polak wyrzuca jedzenie. Sprawdź, jakie błędy popełniamy

Co trzeci Polak wyrzuca jedzenie. Sprawdź, jakie błędy popełniamy

Według raportu Federacji Polskich Banków Żywności przeciętny Polak rocznie marnuje blisko 52 kg żywności. Jesteśmy w czołówce unijnych państw marnujących jedzenie. Najczęściej na śmietniku lądują wędliny, pieczywo oraz warzywa.

Raport ONZ wykazał, że całkowita strata części jadalnych produktów wynosi 1,3 mld ton rocznie. W związku z zaistniałą sytuacją Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowała 17 celów rozwojowych na lata 2015-2030, które mają przyczynić się do zmniejszenia marnotrawstwa żywności w rolnictwie, przetwórstwie, sprzedaży oraz konsumpcji aż o połowę.

 

Z danych Eurostatu za lata 2010-2015 wynika, że marnowanie żywności następuje na każdym etapie produkcji i dystrybucji. Głównym źródłem marnotrawstwa jedzenia są gospodarstwa domowe, które odpowiadają za ponad połowę zmarnowanej żywności, następnie przetwórstwo (19 proc.), gastronomia (12 proc.) oraz sprzedaż (5 proc.). Jak podaje Eurostat, rocznie w Unii Europejskiej marnuje się blisko 88 mln ton jedzenia, co stanowi 20 proc. całej produkcji żywności w krajach UE. Gospodarstwa domowe odpowiadają za niemal 47 mln ton wyrzucanego pożywienia, co w skali rocznej daje aż 98 mld euro strat.

 

W Polsce blisko 30 proc. społeczeństwa przyznaje, że przyczynia się do marnowania jedzenia. Dane te są potwierdzone przez CBOS, który przeprowadził badanie "Deklaracje Polaków dotyczące marnowania żywności" 2016. Wynika z niego, że w przeciągu ostatnich 7 dni co czwarty Polak wyrzucił jedzenie na śmietnik. Dane potwierdzają, że bardziej skłonne wyrzucić jedzenie są osoby majętne i zajmujące wysokie stanowiska. Uczniom, studentom, osobom starszym i tym o niższym poziomie dochodów rzadziej się to zdarza.

 

W ramach badania udało się też ustalić, że co drugi Polak nie zwraca uwagi na termin przydatności do spożycia kupowanego produktu. Jednocześnie co szósta osoba przyznaje, że zdarza jej się kupić produkt z krótkim terminem ważności, który potem wyrzuca. Część społeczeństwa kupuje produkty z dłuższym okresem przydatności, lecz te i tak ulegają zepsuciu, zanim wzbudzą zainteresowanie. Produkty z krótkimi terminami do spożycia częściej kupują osoby młode oraz mieszkańcy miast liczących od 500 tys. mieszkańców w górę. Może być to związane z korzystaniem w nieprzemyślany i impulsywny sposób z ofert promocyjnych.

 

Polacy wśród trzech najczęściej wyrzucanych produktów wskazywali kolejno: wędliny (43%), pieczywo (36%), warzywa (32%), owoce (27%), jogurty (23%), ziemniaki (20%), mięso (17%), mleko (17%), ser (12%), ryby (8%), dania gotowe (8%) oraz jaja (4%).

 

Najczęstszymi przyczynami wyrzucania żywności są: upłynięcie terminu przydatności, niesporządzanie listy potrzebnych w domu produktów i w efekcie zbyt pokaźne zakupy, niewłaściwe przechowywanie jedzenia, kupowanie towaru o zbyt niskiej jakości i brak pomysłu na wykorzystanie resztek.

 

W 2015 roku aż 32 Banki Żywności przy pomocy 3,5 tysiąca organizacji, producentów, dystrybutorów i rolników zwiększyły ilość udzielanej pomocy aż trzykrotnie. Udało się dotrzeć z pomocą żywnościową aż do 2 milionów potrzebujących. 146 tys. ton żywności o łącznej wartości 315 mln zł trafiło do najuboższych.

 

Ogromnym sukcesem Banków Żywności było również zagospodarowanie owoców i warzyw objętych rosyjskim embargiem. Ponad 81 tys. ton świeżych produktów trafiło do potrzebujących.

 

Niewątpliwie wartymi odnotowania są zbiórki żywności w okresach świątecznych (Wielkanocna Zbiórka Żywności, zbiórka Podziel się Posiłkiem, Świąteczna Zbiórka Żywności) oraz wiele lokalnie organizowanych zbiórek. Udało się w ten sposób zebrać w 2015 r. aż 1,6 tys. ton żywności.

 

Pamiętajmy, że wyrzucone jedzenie to zmarnowane pieniądze, więc może warto zastanowić się nad bardziej rozważnymi zakupami, co niewątpliwie przełoży się też na zasobność naszych portfeli.

 

bankizywnosci.pl/EZ/Fot.flickr.com

swiatrolnika.info 2023