Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Robert Maj 19-09-2014 16:55:30

Co się wydarzy w przyszłym tygodniu w gospodarce? Po Fed kolej na Europejski Bank Centralny

Co się wydarzy w przyszłym tygodniu w gospodarce? Po Fed kolej na Europejski Bank Centralny

Uwaga inwestorów w najbliższych dniach będzie się koncentrować przede wszystkim na wstępnych danych dotyczących kondycji przemysłu i usług głównych gospodarek świata. Pokłosiem niedawnego posiedzenia amerykańskiej rezerwy federalnej będą liczne wystąpienia jej przedstawicieli, którzy będą prezentować swoje opinie na temat polityki pieniężnej. Nastroje na rynkach mogą zmieniać się w zależności od tonu tych wypowiedzi. Inwestorzy będą też oczekiwać na wystąpienie Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego, licząc na konkretyzację zapowiedzi działań wspierających europejską gospodarkę.

Fot.Freeimages

Gospodarka

Początek tygodnia będzie stał pod znakiem publikacji wstępnych wyliczeń wskaźników PMI, charakteryzujących tendencje w przemyśle i usługach kluczowych światowych gospodarek. Największą wagę przykładać należy do informacji z Chin, gdzie wskaźnik dla przemysłu niebezpiecznie zbliżył się do poziomu 50 punktów, poniżej którego sytuacja zacznie być niepokojąca. Sporo emocji wzbudzić może także PMI dla gospodarki niemieckiej, która sygnalizuje oznaki osłabienia. Pogłębienie tej tendencji odbiłoby się niekorzystnie na rynkach.

W kontekście kondycji gospodarki strefy euro istotne może być czwartkowe wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy oczekują konkretyzacji niedawnych zapowiedzi podjęcia nadzwyczajnych działań, mających pobudzić słabnący wzrost gospodarczy. Wszystko wskazuje na to, że w końcu dojdzie do uruchomienia skupu obligacji, na wzór kończącego się właśnie programu, realizowanego od kilku lat przez Fed. Zorganizowana w ubiegłym tygodniu pierwsza aukcja pożyczek dla banków, które mają na celu zwiększenie kredytowania firm, cieszyła się niewielkim zainteresowaniem, stąd też prawdopodobnie EBC będzie zmuszony do podjęcia kolejnych działań.

Ze Stanów Zjednoczonych napływać będą dane dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości, zweryfikowane informacje o zamówieniach na dobra trwałe, a także wyliczenia wskaźników PMI dla przemysłu i usług oraz ostateczny odczyt dotyczący tempa wzrostu PKB w drugim kwartale. Informacje te powinny mieć jednak dość ograniczony wpływ na sytuację na rynkach. Nieco emocji mogą natomiast budzić liczne wypowiedzi przedstawicieli rezerwy federalnej. Ostatni posiedzenie Fed nie do końca wyjaśniło sytuację przyszłości polityki pieniężnej, więc inwestorzy będą wypatrywać kolejnych sygnałów w tym zakresie. W tym kontekście można oczekiwać reakcji rynków na dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Potwierdzenie spadkowej tendencji, widocznej w informacji z ubiegłego tygodnia, będzie podsycało obawy przed wcześniejszą podwyżką stóp procentowych.

W poniedziałek i wtorek poznamy nieco informacji dotyczących naszej gospodarki. Będą to dane GUS o koniunkturze w głównych jej działach, czyli przemyśle i budownictwie, dynamika sprzedaży detalicznej oraz stopa bezrobocia. Spodziewany jest spadek dynamiki wzrostu sprzedaży detalicznej do 1,3 proc., a więc kontynuacja negatywnej tendencji, widocznej od kilku miesięcy. Spowolnienie gospodarcze nie powinno jeszcze wywierać negatywnego wpływu na sytuację na rynku pracy. Oczekuje się spadku stopy bezrobocia do 11,8 proc.

Rynki finansowe

Miniony tydzień stał pod znakiem kontynuacji tendencji na światowym rynku walutowym, gdzie po posiedzeniu Fed doszło do dalszego umocnienia się dolara wobec euro. Kurs wspólnej waluty nadal trzymał się poniżej 1,29 dolara i wszystko wskazuje na to, że będzie zmierzał w kierunku 1,28 dolara. Wiele zależeć będzie od deklaracji szefa Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli zapowie on szybkie podjęcie dalszych działań stymulujących gospodarkę strefy euro, wspólna waluta może znaleźć się poniżej wspomnianego poziomu już pod koniec nadchodzącego tygodnia.

Nasza waluta zachowywała się zgodnie z kierunkiem ruchów na światowym rynku, jednak bez oznak pogłębienia przeceny wobec dolara. Nie miały na nią wpływu słabsze dane, dotyczące naszej gospodarki, ani rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Pod koniec tygodnia na rynku międzybankowym kurs dolara trzymał się w okolicach 3,25 zł, a więc lekko poniżej poziomu ze środy, gdy obserwowano poważniejsze osłabienie się złotego. W najbliższej przyszłości należy się liczyć ze słabością złotego wobec dolara. Nasza waluta nieznacznie zyskiwała wobec euro i franka szwajcarskiego. Euro w piątkowe popołudnie wyceniano na 4,18 zł, a więc o około 2 grosze mniej niż w poprzedni piątek. Za franka trzeba było płacić niecałe 3,47 zł, czyli mniej więcej tyle samo, co tydzień wcześniej.

Na warszawskiej giełdzie najwięcej powodów do zadowolenia mieli posiadacze akcji średnich spółek. Indeksy WIG50 i mWIG40 rosły po ponad 3,5 proc. i wszystko wskazuje na to, że najgorsze czasy mają one już za sobą. Na tym tle wyraźnie gorzej radziły sobie wskaźniki dużych firm, jednak i one do piątkowego południa zyskiwały po ponad 0,5 proc. WIG20 trzymał się powyżej poziomu 2500 punktów, sygnalizując zakończenie spadkowej korekty sprzed kilku dni.

Finanse osobiste

Nie ma już wątpliwości, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Zagadką pozostaje jedynie skala cięcia. Przybywa informacji świadczących o pogarszaniu się sytuacji w naszej gospodarce, co sugeruje, że stopy mogą spaść o 0,5 punktu procentowego. To będzie oznaczać spadek oprocentowania lokat bankowych, a jednocześnie skłaniać do poszukiwania możliwości bardziej korzystnego inwestowania oszczędności.

Obligacje korporacyjne wciąż chętnie kupowane

Według danych agencji Fitch Polska, oceniającej wiarygodność kredytową firm, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku przedsiębiorstwa wyemitowały obligacje o wartości 12,5 mld zł, czyli prawie tyle samo, co w całym 2013 r. Choć wśród nabywców tych papierów dominują banki i fundusze inwestycyjne, to nie słabnie zainteresowanie nimi ze strony inwestorów indywidualnych. Przyciąga ich do tego rynku atrakcyjne oprocentowanie obligacji korporacyjnych i możliwość znalezienia ofert, charakteryzujących się niewielkim ryzykiem.


Źródło: Gerda BrokerAutor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 08:27:07

IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk prognozuje na piątek rano opady śniegu i wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu może osiągnąć w porywach 80 km/h.

W południe umiarkowane zachmurzenie, wieczorem możliwy śnieg, w nocy wyraźny spadek temperatury. W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

IMGW: W piątek śnieg

IMGW prognozuje w południe przelotny śnieg oraz umiarkowane zachmurzenie. Temperatura o tej porze dnia "będzie się wahać od 3 st. C na Wybrzeżu do -6 na Pogórzu Karpackim". Wiatr w południe w porywach osiągnie na Wybrzeżu 85 km/h, na Suwalszczyźnie i Mazurach 70 km/h.

,,W głębi kraju porywy wiatru będą się wahać między 60 a 65 km/h" – dodała synoptyk.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wieczorem nastąpi spadek temperatury – w rejonach podgórskich do -8 st. C, w głębi kraju do -4 stopni Celsjusza.

,,Wieczorem nad morzem możliwy deszcz ze śniegiem oraz przelotny śnieg. Na Mazurach, Podlasiu i rejonach podgórskich spadnie 5 cm śniegu. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10 cm" – wskazała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W nocy temperatura w rejonach podgórskich wyniesie -10 st. C.

,,W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza" -- stwierdziła.

Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 21:24:30

Pracownicy sezonowi potrzebni na już w Australii. Zniesiono opłatę wizową

 Pracownicy sezonowi są pilnie poszukiwani w Australii. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo. Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w kraju brakuje rąk do pracy. Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron.

Pracownicy sezonowi potrzebni Australii 

Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w Australii brakuje rąk do pracy. Pracownicy sezonowi są tam potrzebni na już. Z tego względu będą mogli skorzystać z ulgi, jaką jest zniesienie opłaty wizowej. Opłata ta wynosi 630 dolarów australijskich. Jest to około 450 USD. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo.pracownicy sezonowi Australia

"Przyjedźcie i zwiedzajcie nasz kraj, rozglądajcie się za pracą i pomóżcie naszemu rolnictwu, branży turystyczno-hotelarskiej i wszystkim (innym) sektorom, które potrzebują waszej pomocy" – powiedział podczas środowej konferencji szef rządu.

Ułatwienia w przyjeździe obejmować będą decydujących się na podróż w ciągu 12 tygodni od dnia ogłoszenia decyzji studentów i tzw. backpackerów, czyli osoby udające się w dłuższą, niskobudżetową podróż z niewielkim bagażem.

Koronawirus powodem problemów australijskich firm

Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron. Australijskie firmy mają coraz większy problem z utrzymaniem bieżącej działalności, bo wielu ich pracowników izoluje się przez zakażenie koronawirusem lub jest objętych kwarantanną po kontakcie z osobą zakażoną. Pracownicy sezonowi mogą wpłynąć na działanie gospodarki.

W środę odnotowano w kraju 80 tys. nowych infekcji. We wtorek z powodu Covid-19 zmarło w Australii 77 osób – najwięcej od początku pandemii.

We wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odradziły podróże do 22 państw – w tym Australii – w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. 

Czytaj także: Pracownicy sezonowi z Polski rozchwytywani przez Niemców i Holendrów

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 20:27:31

GfK: Centra handlowe stoją przed wyzwaniem rosnącej ofensywy e-commerce

Centra handlowe stoją przed wyzwaniem, czyli zatrzymaniem klientów w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce – oceniają eksperci GfK.

Dla 43 proc. respondentów zakupy online są wygodniejsze od tradycyjnych, a 44 proc. ceni sobie zakupy stacjonarne – wynika z badania GfK. Argumentami "za" są w tym przypadku możliwość namacalnego sprawdzenia produktu, natychmiastowy odbiór oraz aspekt społeczny, czyli okazja do spotkania innych ludzi. "Aby utrzymać klientów, w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce, obiekty te muszą przejść głęboką przemianę. Wiąże się o m.in. z koniecznością silniejszego niż dotychczas wyróżnienia i różnicowania oferty i koniecznością ciągłego zaskakiwania klientów" – tłumaczą eksperci.

Centra handlowe muszą walczyć o klienta

Eksperci firmy badawczej GfK oceniają, że pandemia koronawirusa "mocno uderzyła w polski sektor centrów handlowych i pokazała, jak bardzo wrażliwy jest on na nagłe zmiany".

"Jej wybuch przyspieszył kształtowanie się wielu trendów konsumenckich, i przyczynił się do przyśpieszonego rozwoju nowych formatów handlowych. Jednocześnie dłuższy czas spędzany przed ekranem komputera lub smartfona wpłynął na zwyczaje zakupowe polskich nabywców" – wskazało w czwartek GfK.

Ich zdaniem centra handlowe działające na polskim rynku "stoją przed dużym wyzwaniem". "Aby utrzymać klientów, w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce, obiekty te muszą przejść głęboką przemianę.

Wiąże się o m.in. z koniecznością silniejszego niż dotychczas wyróżnienia i różnicowania oferty i koniecznością ciągłego zaskakiwania klientów" – tłumaczą.

Według Przemysława Dwojaka z GfK, w najbliższym czasie galerie handlowe "będą musiały zmierzyć się z trzema wyzwaniami rynkowymi, czyli rozdrobnieniem handlu, kanibalizującą się ofertą centrów handlowych oraz postawami konsumentów wybierających kanał online". "Eksplozja e-commerce sprawiła, że rozdrobniony handel zaczął realnie odciągać uwagę konsumentów od centrów handlowych" – wskazał.

Polacy coraz częściej wybierają zakupy online

Jak przekazałocentra handlowe GfK, na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba sklepów internetowych wzrosła o 50 proc., do liczby 49 tys. Równolegle w Polsce funkcjonuje ok. 350 tys. sklepów stacjonarnych. 10 proc. z nich w centrach handlowych.

"Centra handlowe muszą zrobić więc wszystko co w ich mocy, aby zamiast zakupów przed komputerem, kupujący zdecydował się na wizytę stacjonarną" – podkreślił Dwojak.

Według badań GfK 43 proc. respondentów jest zdania, że zakupy online są wygodniejsze od tradycyjnych; wskazują oni również na dostępność i możliwość obejrzenia produktów 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, łatwość w porównywaniu ofert, a także dokładne opisy sprzedawanych produktów.

W tym samym badaniu GfK 44 proc. respondentów wskazało, że ceni sobie zakupy w sklepach stacjonarnych. Argumentami "za" są w tym przypadku możliwość namacalnego sprawdzenia produktu, natychmiastowy odbiór oraz aspekt społeczny, czyli okazja do spotkania innych ludzi.

Czytaj też: Centra handlowe według 85% konsumentów powinny być ekologiczne

 PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.