O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2019

Autor: Świat Rolnika

Co dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać? Czas na cyfrową majówkę!

Co dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać? Czas na cyfrową majówkę!

Cyfrowa majówka to konkurs Ministerstwa Cyfryzacji na inicjatywy dla lokalnych społeczności, którego celem jest, aby jak najwięcej osób dowiedziało się (a może i nawet nauczyło) co nam dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać.

 


„Do naszego konkursu mogą się zgłosić wszyscy: całe szkoły, czy gminy, ale i pojedyncze, prywatne osoby. Czekamy na inicjatywy Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, przedszkoli, bibliotek, organizacji pożytku publicznego, domów kultury, strażaków. Jeśli prowadzisz małą lokalną firmę i chcesz się zaangażować, zapraszamy! Sołtysi i wójtowie również są mile widziani. Nie będziemy dłużej wymieniać – wszyscy czujcie się zaproszeni”

 


– informuje Ministerstwo Cyfryzacji.


Pierwszy krok - to zorganizowanie od 11 do 19 maja 2019 roku pikniku, pogadanki, warsztatów , turnieju gier, koncertu, przedstawienia, potańcówki albo też innych ciekawych wydarzeń Ważne, aby trakcie spotkania – niezależnie od tego jaki będzie miało charakter – porozmawiać też o nowoczesnych technologiach, jak z nich korzystać i dlaczego warto?


Drugi krok - to rejestracja pomysłu (najpóźniej do 19 maja) – na stronie www.koduj.gov.pl w zakładce Cyfrowa Majówka gdzie czeka elektroniczny formularz:

http://koduj.gov.pl/zglos-inicjatywe/


Trzeci krok – trzeba do 26 maja 2019 r. przesłać na adres Ministerstwa Cyfryzacji nam sprawozdanie ze zorganizowanej akcji.


Najpóźniej do 10 czerwca 2019 r. wyłonieni zostaną organizatorzy najciekawszych inicjatyw, którzy zdobędą nagrody.


Konkurs organizowany jest w ramach realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.


Jak ustaliliśmy kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

 

 

,,Na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest wzrost poziomu pokrycia kraju infrastrukturą szerokopasmową. Na koniec 2017 r. dostęp do usług o przepustowości co najmniej 30 Mb/s posiadało prawie 67% gospodarstw domowych w Polsce, zaś z usług o przepustowości minimum 100 Mb/s korzystało ponad 50%, przy czym poza zasięgiem tych pierwszych usług znajdowało się 4,42 mln gospodarstw domowych, a poza zasięgiem drugich – 8,25 mln’’
– informuje Agnieszka Krauzowicz, dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji.

 


Dla terenów wiejskich odsetek dostępności stacjonarnego internetu o przepustowości poniżej 30 Mb/s wynosił ponad 46%, w zakresie 30 Mb/s-100 Mb/s dostępność sieci internetowej kształtowała się na poziomie ponad 19%, a w zakresie ponad 100 Mb/s wynosiła 14%, natomiast w przypadku 20% odnotowano brak zasięgu.

 


„Dla porównania, na terenach miejskich proporcje kształtowały się następująco: w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców było to ponad 34% dla stacjonarnego dostępu do internetu oraz przepustowości 30 Mb/s-100 Mb/s i ponad 20% powyżej 100 Mb/s, natomiast brak dostępu odnotowano w 1,2% przypadków, podczas gdy w miastach liczących 100-200 tys. oraz 200-500 tys. mieszkańców proporcje były bardzo podobne i wynosiły 20-22% dla stacjonarnego dostępu, 18-21% dla przepustowości 30 Mb/s-100 Mb/s oraz ponad 58% dla przepustowości wyższej niż 100 Mb/s, zaś brak dostępu wynosił jedynie 0,3-0,4%”

 


- dodaje Krauzowicz.

 

ŚR
graf. gov.pl


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023