Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 22-05-2015 01:00:00

Ciężkie życie obok autostrady

Ciężkie życie obok autostrady

Hodowla zwierząt gospodarskich oraz uprawy roślin w pobliżu dróg szybkiego ruch lub autostrad nie są łatwą sprawą. Gospodarstwa takie borykają się z różnymi problemami zarówno doraźnymi jak i długofalowymi...

Hodowla zwierząt gospodarskich oraz uprawy roślin w pobliżu dróg szybkiego ruch lub autostrad nie są łatwą sprawą. Gospodarstwa takie borykają się z różnymi problemami zarówno doraźnymi jak i długofalowymi.

Przykładem takiego trudnego położenia są cztery rodziny rolnicze które w wyniku odgórnych postanowień Ministerstwa Transportu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowie odcinka autostrady A2 Konin - Stryków znalazły się w bardzo niekorzystnym położeniu.

Planowali wyprowadzkę

Gospodarstwo Piotra Ługowskiego znajduje się w Woźnikach przy odcinku autostrady A2 Konin-Stryków. Bliskość jednej z największych arterii drogowych w Polsce mocno dała się jemu we znaki.

- W 2004 roku rozpoczęto budowę odcinka autostrady z Konina do Strykowa. Wcześniej wywłaszczono rolników mających swoje pola uprawne i łąki na terenach, przez które miała przebiegać autostrada. Tutaj w Woźnikach rolnicy otrzymywali za hektar ziemi w pierwszej fazie powstawania autostrady nawet od 19 do 20 tys. zł. Później posiadacze działek otrzymywali znacznie mniejsze sumy za swoje grunty nawet sporo poniżej 10 tys. zł. Ja otrzymałem 10 tys. zł. za 1 hektar mojej ziemi przeznaczonej pod budowę trasy. Wiem, że byli także tacy, którzy nie otrzymali nic za wywłaszczenia - mówi rolnik.

Plany budowy podzieliły ziemię Ługowskiego na pół dwiema nitkami autostrady.

- Budowa A2 spowodowała podział moich gruntów na dwie części. Gospodarstwo i większa część pól pozostała po tej stronie drogi, gdzie znajdują się Woźniki, a 3 hektary są po drugiej stronie autostrady. To spore utrudnienie, ponieważ aby wykonać prace polowe muszę za każdym razem przebijać się na drugą stronę trasy - tłumaczy Ługowski.

Ługowskiemu dobrze wrył się w pamięć moment w którym rozpoczął się ruch na autostradzie.

- Podczas pierwszej nocy po otwarciu trasy, był taki hałas, że myśleliśmy z żoną o wyprowadzce z naszego domu. Potem nie było wcale lepiej. Pracując na polu nie mogłem się przyzwyczaić, mimo ekranów ustawionych na poboczach, do ciągłego hałasu dobiegającego z autostrady. Innym problemem były zniszczone przez ekipy budowlane pola uprawne, na które robotnicy wjeżdżali ciężkim sprzętem i pozostawiali śmieci po każdym zakończonym dniu pracy.

Podobne problemy z pobliską autostradą ma Paweł Włodarczyk, który w Zelgoszczy prowadzi gospodarstwo rolne.

- Uprawiam zboża - pszenicę, pszenżyto i owies oraz prowadzę hodowlę trzody chlewnej. Samodzielnie biję swoje sztuki z przeznaczeniem na mięso które dostarczam do sklepów w Łodzi. Roboty ziemne prowadzone obok mojego gospodarstwa trwają już parę lat, utrudniając bardzo dojazd do gospodarstwa. Czasami ta jedyna droga, którą możemy się poruszać była całkiem zatarasowana sprzętem budowlanym oraz piaskiem lub żwirem - opowiada rolnik.

Na podwórku gospodarstwa Włodarczyka wyraźnie słychać hałas powodowany przez ciężarówki pędzące trasą.

- Hałas jest szkodliwy nie tylko dla trzody ale także trudny do zniesienia dla nas. Tak zwane „ekrany dźwiękochłonne” nie spełniają wcale swojej roli, ponieważ jest ich za mało, są za niskie, a ich konstrukcja - dwa kawałki blachy falistej, pomiędzy którymi umieszczona jest płyta z pianki poliuretanowej - uniemożliwia skuteczne pochłanianie hałasu z autostrady - mówi z rozgryczeniem Włodarczyk.

Muszą tak mieszkać

Pytany o wolno postępujące prace przy budowie zarówno ekranów dźwiękochłonnych jak i całego zaplecza związanego z budową takiej inwestycji jak autostrada, Andrzej Michałowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Lokalnych i Autostrad w Łodzi powiedział, „że co najmniej przez dwa lata hodowcy i rolnicy w Zelgoszczy będą musieli mieszkać i pracować w takim hałasie i przy stałych pracach budowlanych, które mogą być uciążliwe”. Zdaniem Michałowskiego „ ekrany już zamontowane przy autostradzie mają odpowiednią wysokość, spełniają wszelkie normy konstrukcyjne oraz są na pewno dźwiękochłonne”.

Ciągły strach o czystość wody

Stanisław Kubiak, gospodarujący tuż za autostradą A2 w Ciosnach boryka się od kilku lat z uciążliwym sąsiedztwem hałaśliwej trasy. Dużym problemem dla Kubiaka jest położenie łowiska dosłownie kilkadziesiąt metrów od trasy z której nieczystości i ścieki spływają do zbiorników zaprojektowanych podczas budowy autostrady.

- Podczas budowy autostrady robotnicy wylewali wodę po cemencie oraz wyrzucali odpadki po jedzeniu i różne opakowania wprost do moich stawów. Codziennie rano musiałem oczyszczać wodę i brzegi. Jednak po zakończeniu prac nie dostałem żadnego odszkodowania. Nie usłyszałem nawet zwykłego słowa przepraszam od tych ludzi - mówi z żalem gospodarz.

Stałym zmartwieniem Kubiaka są ścieki płynące z nasypów autostrady.

- Trzy zbiorniki które mają przyjmować ścieki z autostrady mają separatory urządzenia oczyszczające - wodę tylko z pozostałości benzyn i olejów. Jednak chlorki i sól, które powodują rozmiękanie nasypów przy drodze, nie są oczyszczane i początkowo planowano wpuszczanie ich do moich stawów, co spowodowało by masowe wymieranie ryb. Udało mi się odroczyć tą decyzję Dyrekcji Krajowych Dróg i Autostrad jednak tylko na dwa lata. Co będzie dalej, nie wiem - mówi Kubiak.

Przez kilka lat właściciel łowiska musiał przekonywać, że jego stawy nie zagrażają autostradzie.

- Po to by zakończyć sprawę wystarałem się nawet o niezależną opinię hydrologiczną, która mówi, że moje łowiska nie zagrażają podmyciem wałów pod pasmem autostrady. Póki co, nie robię większych planów na przyszłość, oprócz smażalni, ponieważ nie jestem pewny jak zakończy się sprawa ze nie przefiltrowanymi ściekami solnymi z autostrady. Boję się nadal, że na skutek zasolenia stawów w przyszłości jedynymi rybami jakie będę mógł hodować będą śledzie - podsumowuje.

Tomasz Kodłubański (tekst i zdjęcia).

 

Leszek Biernacki


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 18:30:54

GIS ostrzega przed batonami zanieczyszczonymi fragmentami szkła

GIS poinformował we wtorek o wycofaniu niektórych partii batonów marki "Vitanella", "BA!" i "YEMGO" ze względu na zanieczyszczenie fragmentami szkła.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, surowiec był wykorzystywany do produkcji batonów. Firma Bakalland SA rozpoczęła wycofywanie produktów i poinformowała o możliwości zwrotu batonów określonych partii do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Organy inspekcji monitorują wycofanie kwestionowanych partii produktu.

GIS ostrzega przed batonami firmy Bakalland

Producent Bakalland SA Zakład Produkcyjny Janów Podlaski 21-505, ul. Brzeska 70 poinformował o wycofaniu wybranych partii określonych batonów.

Jak podaje GIS, wycofaniu podlegają produkty: Bakalland Baton BA! 5 orzechów 40 g o numerze partii 0002330006 i 0002331752, Bakalland Baton YEMGO czekoladowo-bakaliowy 40 g o numerze partii 0002330871 i Bakalland Baton BA!lans Orzechowe Słone Trio 35 g o numerze partii 0002331492.

Wycofywany jest także Baton BA! Protein Banan 35 g numer partii 0002332366, Vitanella Baton musli orzech arachidowy i laskowy 40g partie o numerach 0002329041, 0002330055 i 0002332122.

GIS poinformował w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności, że firma Bakalland SA rozpoczęła wycofywanie produktów i poinformowała o możliwości zwrotu batonów określonych partii do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Organy inspekcji monitorują wycofanie kwestionowanych partii produktu.

Czytaj też: GIS: Wykryto gluten w kaszy gryczanej oznaczonej jako bezglutenowa

PAP/fot.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 16:23:24

Konopie mogą stać się pierwszym naturalnym lekiem przeciwko COVID-19

Journal of Natural Products podaje, że konopie, a konkretnie zawarte w nich związki mogą zapobiegać przedostawaniu się wirusa SARS-CoV-2 do ludzkich komórek.

Konopie siewne (Cannabis sativa) dostarczają włókna (z którego wyrabia się nie tylko sznury, liny czy tkaniny, ale i papier, stosowany na przykład do produkcji banknotów), paszę dla zwierząt, a wiele ekstraktów i związków z konopi jest dodawanych do kosmetyków, balsamów do ciała, suplementów diety i żywności. W odróżnieniu od konopi indyjskich (Cannabis indica) niemal nie zawierają zmieniającego postrzeganie rzeczywistości tetrahydrokannabinolu (THC), ale dużo w nich mającego wiele korzystnych właściwości kannabidiolu (CBD).

Amerykańskie badania mogą stanowić przełom w walce z COVID-19

Richard van Breemen badał właściwości zawartych w konopiach związków, zidentyfikowanych w toku badań przeprowadzonych na Oregon State University za pomocą wynalezionej w tej placówce chemicznej techniki przesiewowej.konopie3 18.01

Wcześniejszy artykuł w "Journal of the American Society for Mass Spectrometry" opisywał dostosowywanie nowej metody, spektrometrii mas z selekcją powinowactwa, do znajdowania leków, które byłyby ukierunkowane na białko szczytowe SARS-CoV-2.

Van Breemen i jego współpracownicy, w tym naukowcy z Oregon Health & Science University przeprowadzili badania przesiewowe szeregu środków botanicznych stosowanych jako suplementy diety, w tym czerwonej koniczyny, dzikiego pochrzynu, chmielu i trzech gatunków lukrecji. Badając konopie wykazali, że dwa kwasy kannabinoidowe wiążą się z białkiem kolca wirusa SARS-CoV-2, blokując krytyczny etap procesu prowadzącego do zakażenia ludzkich komórek.

Związki, o których mowa, to kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA), a białko kolca jest tym samym celem, co w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19 i terapii przeciwciałami. W przypadku leku celem, na który działa, może być dowolna cząsteczka, która ma kluczowe znaczenie dla procesu krytycznego dla przebiegu choroby, co oznacza, że jego przerwanie może powstrzymać infekcję lub progresję choroby.

„Te kwasy kannabinoidowe obficie występują w konopiach i w wielu ekstraktach z konopi – powiedział van Breemen. - Nie są to substancje kontrolowane, takie jak THC, psychoaktywny składnik marihuany, i mają dobry profil bezpieczeństwa u ludzi. Nasze badania wykazały, że związki konopi były równie skuteczne przeciwko wariantom SARS-CoV-2, w tym wariantowi B.1.1.7 , który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, oraz wariantowi B.1.351, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej.”

Te dwa warianty są również znane odpowiednio jako wariant alfa i beta.

Konopie i kwasy w niej zawarte zapobiegają infekcji SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2, charakteryzujący się podobnymi do korony słonecznej kolcami na zewnętrznej powierzchni, zawiera nici RNA, które kodują jego cztery główne białka strukturalne — wypustkę, otoczkę, błonę i nukleokapsyd — a także 16 białek niestrukturalnych i kilka białek dodatkowych.

„Każda część cyklu infekcji i replikacji jest potencjalnym celem interwencji przeciwwirusowej, a połączenie domeny wiążącej receptor białka kolca z receptorem powierzchni ludzkiej komórki ACE2 jest krytycznym etapem tego cyklu” – powiedział van Breemen.

„Oznacza to, że inhibitory wnikania do komórek, takie jak kwasy z konopi, mogą być stosowane do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2, a także do skracania infekcji poprzez zapobieganie infekowaniu ludzkich komórek przez cząsteczki wirusa. do enzymu ACE2, który występuje obficie na zewnętrznej błonie komórek śródbłonka w płucach i innych narządach” – dodał.

Jak zauważył, stosowanie związków blokujących interakcję wirus-receptor sprawdziło się w przypadku pacjentów z innymi infekcjami wirusowymi, w tym z HIV-1 i zapaleniem wątroby.

Testy laboratoryjne wykazały, że kwasy kannabigerolowy i kannabidiolowy zapobiegały infekcji ludzkich komórek nabłonka przez białko wypustek koronawirusa i przedostawaniu się SARS-CoV-2 do komórek.konopie2 18.01

„Te związki można przyjmować doustnie i mają długą historię bezpiecznego stosowania u ludzi – powiedział van Breemen. – Mogą zapobiegać, a także leczyć infekcje SARS-CoV-2. CBDA i CBGA są produkowane przez konopie jako prekursory CBD i CBG, które są znane wielu konsumentom. Różnią się jednak od kwasów i nie są zawarte w produktach z konopi.”

Konopie jako źródło innowatorskich rozwiązań w medycynie

Van Breemen wyjaśnia, że spektrometria masowa z selekcją powinowactwa, którą skraca do AS-MS, obejmuje inkubację celu leku, takiego jak białko szczytowe SARS-CoV-2, z mieszaniną możliwych ligandów – rzeczy, które mogą się z nim wiązać – takich jak ekstrakt botaniczny, w tym przypadku ekstrakt z konopi.

Kompleksy ligand-receptor są następnie filtrowane z niewiążących cząsteczek przy użyciu jednej z kilku metod.

„Zidentyfikowaliśmy kilka ligandów kannabinoidowych i uszeregowaliśmy je według powinowactwa do białka kolca – powiedział van Breemen. – Dwa kannabinoidy o najwyższym powinowactwie do białka kolca to CBDA i CGBA i potwierdzono, że blokują infekcję."

„Jednym z głównych problemów pandemii jest rozprzestrzenianie się wariantów, których jest wiele, a B.1.1.7 i B.1.351 należą do najbardziej rozpowszechnionych i niepokojących” – dodał. – Warianty te są dobrze znane z unikania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, co jest niepokojące, biorąc pod uwagę, że obecne strategie szczepień opierają się na białku kolca jako antygenie. Nasze dane pokazują, że CBDA i CBGA są skuteczne przeciwko tym dwóm wariantom i mamy nadzieję, że trend rozszerzy się na inne istniejące i przyszłe warianty.“

Van Breemen zaznaczył, że oporne warianty mogą nadal powstawać w związku z powszechnym stosowaniem kannabinoidów, ale połączenie szczepień i leczenia CBDA/CBGA powinno stworzyć znacznie trudniejsze środowisko dla SARS-CoV-2.

Zobacz też: Trzy ustawy o konopiach w sejmie. PiS odrzuca dwie z nich

źródła: PAP/ fot. pexels.com

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 14:26:52

Wobec starzejącego się społeczeństwa MRiRW chce stworzyć gospodarstwa opiekuńcze

Polska coraz głębiej zanurza się w niżu demograficznym. W naszym kraju przybywa seniorów. A odpowiedzią na potrzeby seniorów mają być gospodarstwa opiekuńcze.

Gospodarstwo opiekuńcze ma umożliwić to "by seniorzy dożywali w radości, aktywności, w spokoju swoich lat poprzez pozostawienie ich w środowisku, w takim jakim żyli przez wiele lat" – mówił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o samą opiekę medyczną, ale także kontakty międzyludzkie i umożliwienia aktywnego życia. Powstanie sieci takich miejsc ma być odpowiedzią na starzenie się społeczeństwa na wsiach.

Projekt to szansa dla rolników- seniorów na spokojną jesień życia

Ideą gospodarstw opiekuńczych jest takie zaadaptowanie gospodarstwa rolnego, by osoby starsze lub będące w trudnej sytuacji życiowej, mogły aktywnie spędzać czas wolny i w którym otrzymają wsparcie umożliwiające integrację społeczną. Podopieczni, dzięki rolniczemu charakterowi gospodarstwa, mogą doświadczać terapeutycznego oddziaływania przyrody i kontaktu ze zwierzętami, a poprzez angażowanie się we wspólne wykonywanie drobnych prac domowych czy rolniczych, czerpać radość z kontaktu z drugim człowiekiem, a także czuć się potrzebnym. Korzyści z gospodarstw opiekuńczych mają odnosić nie tylko seniorzy, ale również rolnicy, którzy zyskają dodatkowe źródło dochodu.

Gospodarstwa opiekuńcze to projekt (GROWID), który jest odpowiedzią na starzenie się społeczności wiejskiej. Jest on realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i ma na celu stworzenie modelu, który umożliwi założenie w Polsce sieci gospodarstw opiekuńczych – wyjaśniła wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.gospodarstwaopiekuncze2

Zaznaczyła, że zakończyła się już część badawcza, która zidentyfikowała potrzeby seniorów na wsi, obecnie rozpoczyna się część wdrożeniowa.

Gospodarstwa opiekuńcze mają ułatwić życie nie tylko seniorom

Jak mówił prof. Piotr Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na obszarach wiejskich jest mniejsza dostępność do usług skierowanych do osób starszych, dlatego seniorzy m.in. ze względu na odległości, czy też możliwości komunikacyjne – nie są w stanie z nich korzystać.

Z badań przeprowadzonych w ramach tego projektu wynika, że przeważająca część badanych uważa, że na wsi żyje się trudniej (55-60 proc.). Powstawanie gospodarstw opiekuńczych będzie sprzyjać podnoszeniu jakości życia mieszkańców wsi. Kontakt z naturą, przebywanie w gospodarstwie rolnym i uczestnictwo w jego codziennym życiu mają dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie i kondycję – argumentował Nowak.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wynika, że rolnicy widzą potrzebę tworzenia gospodarstw opiekuńczych, prawie połowa respondentów (z 500 badanych osób) zadeklarowała, iż w ich otoczeniu są wymagające opieki – poinformowała prof. Wioletta Knapik z URK.

Ponad 12 proc. ankietowanych chce prowadzić takie gospodarstwa opiekuńcze, a największe zainteresowanie przejawiają młodzi rolnicy. Prawie połowa z nich chciałaby zaoferować seniorom podstawowy pakiet usług, czyli pomoc w codziennej toalecie, przyjmowaniu leków, zapewnienie jednego posiłku dziennie oraz zorganizowanie czasu.

Analizy kosztów takiej opieki (wykonane przez UR) pokazały, że można uzyskiwać dochód na poziomie tzw. najniższej krajowej – powiedziała Knapik. Dodała, że wyliczenia opierały się o założenie, że opieka będzie świadczona 8 podopiecznym przez ok. 22 dni w miesiącu przez 1 osobę, przy pomocy dodatkowej osoby, np. przy transporcie podopiecznych. Kalkulacje wykonano w maju 2020 r. Dodała, że obecnie koszty te należy ponownie przeliczyć.

Profesor zaznaczyła, że gdyby do tej działalności nie było żadnej dotacji, to senior musiałby zapłacić za te usługi ok. 1 tys. zł. miesięcznie., a to oznacza, że wsparcie odpowiednich instytucji jest konieczne. M.in. chodzi o ewentualne włączenie gospodarstw opiekuńczych do systemu opieki społecznej i finansowania kosztów przez gminy.

Czytaj także: Emerytury rolnicze do zmiany. Kowalczyk: Projekt ustawy do końca marca

źródła: PAP/ fot. pixabay

 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.