Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Robert Maj 22-05-2015 01:00:00

Cierpki biznes na aronii

Cierpki biznes na aronii

Sierżnia w gminie Stryków znana jest z sadów brzoskwiniowych oraz morelowych, jednak wielu sadowników uprawia tutaj również owoce miękkie, takie jak czarna porzeczka czy aronia..

Janusz Szubert już od ponad 20 lat uprawia owoce miękkie takie jak: porzeczka czarna i czerwona, maliny oraz obecnie na plantacji o powierzchni 13 ha wyłącznie aronię. Obecnie podstawowym problemem, jaki pojawia się podczas uprawy aronii jest brak dozwolonych środków przeznaczonych do ochrony krzewów.

- Obecnie z powodu braku uprawnionych do użycia skutecznych oprysków powoli uprawa czarnej porzeczki przesuwa się na wschód do takich krajów jak Ukraina i Białoruś, gdzie plantatorów nie obowiązują przepisy unijne. Podobny proces obserwowaliśmy kilkanaście lat temu, gdy plantacje przenosiły się z terenu dawnej NRD do Polski. Widać wyraźnie w strukturze upraw, że plantacje czarnej porzeczki są coraz częściej zastępowane przez uprawy borówki amerykańskiej lub aronii – mówi Szubert.

Plantatorzy starają się stosować zarejestrowane opryski do innych owoców jagodowych, ale są to jedynie półśrodki, które nie zapewniają pełnej ochrony krzewów aronii.

- Na przykład, w uprawie tego gatunku wykorzystujemy herbicydy polecane dla porzeczki czarnej, czerwonej i agrestu w aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych opracowanym przez IS Skierniewice, ponieważ nie ma herbicydów zarejestrowanych dla aronii – tłumaczy rolnik. 

Rolnicy uprawiający aronię mają jeszcze dodatkowy kłopot - plantację trzebią z owady.  Walka z nimi jest trudna bo brak oficjalnie zarejestrowanych środków przeciwko insektom. Jest jeden szkodnik, który bardzo zatruwa życie plantatorom – zwójka różóweczka. 

- Niestety nie ma przeciwko temu szkodnikowi żadnych dozwolonych oprysków. Po prostu Instytut Sadownictwa w Skierniewicach nie przygotował jeszcze obowiązujących wszystkich plantatorów zasad ochrony upraw borówki amerykańskiej i aronii. Można powiedzieć, że używając środków ochrony dla innych krzewów jagodowych dostępnych na rynku robimy to nielegalnie. Chcąc uratować nasze plantacje, nie mamy jednak wyjścia i opryskujemy środkami dostępnymi i legalnymi – mówi plantator.

Szubert należy do największych producentów aronii w Polsce centralnej.

- W zeszłym roku, na mojej plantacji plony aronii dochodziły do 5-6 ton z ha. W przypadku tej rośliny w tym sezonie plony powinny być w granicach 60-70 proc. plonów ubiegłorocznych. Ponieważ krzewy aronii zakwitają później niż czarnej porzeczki i nie zostały w takim stopniu dotknięte niską temperaturą przy gruncie. Poza tym jagody aronii są bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe i w przeciwieństwie do jagód czarnej porzeczki, które zbiera się tylko kilka dni, można zbierać począwszy od 20 sierpnia praktycznie do późnej jesieni – opowiada plantator – tłumaczy Szubert.

Plantator z Sierżni ma ponad 20-letnie doświadczenie w zbiorach owoców jagodowych, więc wie, że wybór najbardziej odpowiedniego czasu zbioru jagód procentuje w obfitych plonach. 

- Ważne jest uchwycenie właściwego terminu zbioru, tak żeby całkowicie dojrzałe owoce łatwo odrywały się od szypułek - radzi rolnik. - Kombajn półrzędowy do zbioru porzeczek może obsłużyć około 10-15 ha aronii, kombajn samobieżny zbierający owoce z całego krzewu za jednym przejazdem, obsługuje po 25-30 ha aronii w ciągu sezonu. Jeden pracownik w zależności od wielkości plonu zbiera od 100 do 150 kg owoców w ciągu 8 godzin. Dokładność zbioru kombajnem rzędowym jest duża i wynosi 90-95 proc. Przy sprzyjającej pogodzie, z plantacji w czwartym roku po posadzeniu zbiera się od kilku do kilkunastu ton owoców, a z 10-letniej plantacji możliwy jest zbiór nawet do 25 ton z 1 ha. Producenci uzyskują wówczas średni plon z plantacji rzędu 10–15 t/ha – wyjaśnił plantator. 

W trakcie sezonu plantatorzy aronii zderzają się także z niskimi cenami skupu, jakie oferują zakłady przetwórcze.

- W zeszłym sezonie ceny skupu nie przekraczały w sierpniu 1,30 zł/kg, a we wrześniu 1,35-1,40zł/kg świeżych owoców - mówi Szubert. - Cena w skupie, od której zaczyna się opłacać produkcję aronii zaczyna się od 1,50-1,60 zł/kg. Niestety dawno nie widziałem takich cen na rynku aronii. Rolnik dostaje najniższą cenę,  natomiast zarówno zakłady przetwórcze produkujące sok oraz sklepy i markety uzyskują bardzo satysfakcjonujące ich ceny dzięki narzucaniu dość wysokich marż na finalny produkt sprzedawany klientowi - podsumowuje plantator.

Autor: Tomasz Kodłubański

 Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 09:01:29

Psy mile widziane w większości miejskich instytucji kultury w Łodzi

Jak ogłosiła we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, do większości miejskich instytucji kultury będą mogły wchodzić psy. 

W placówkach powstały regulaminy dotyczące zasad wprowadzania zwierząt na ich teren. Na drzwiach miejsc przyjaznych psom znajdą się specjalne nalepki. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni. Magistrat zapewnia też, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego.

Psy będą mogły wchodzić do miejsc kultury

Jak wyjaśniła prezydent w komunikacie, miasto chce wyjść naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców posiadających psy.

"Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii, zainspirowała nas do tych zmian" – podkreśliła Zdanowska.

Przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni.

"Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczą osoby z psami, będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska. Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach" – zaznaczyła prezydent Łodzi.

Łódzkie instytucje umożliwiają niepełnosprawnym wejście z psem asystującym

Na specjalne względy psyod dawna mogą liczyć w miejskich placówkach psy asystujące. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. Nie jest przy tym zobowiązana do zakładania mu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy, jednak zwierzę musi mieć aktualne szczepienie oraz certyfikat potwierdzający status psa asystującego.

Magistrat zapewnia, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabowidzących, więc psi przewodnicy są w nim mile widziani.

Jeśli chodzi o "zwykłe" psy, to raczej nie będą one mogły zasiadać na widowni, ale zostaną wpuszczone do miejskich teatrów, gdy będą towarzyszyć właścicielowi kupującemu bilety albo oglądającemu wystawę w foyer. Bez większych ograniczeń można odwiedzić z pupilem m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, Miejską Galerię Sztuki, Fabrykę Sztuki czy dzielnicowe filie Miejskiej Strefy Kultury. Każda z tych instytucji ma jednak swój regulamin, a w nim zasady, których trzeba przestrzegać.

Z pewnością łatwiej będzie wejść z pieskiem małych rozmiarów, który zmieści się w torbie lub na rękach swojego właściciela, np. dla yorków czy jamników dostępne będą wystawy na poziomie zero Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycje wewnątrz i na zewnątrz budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz w Muzeum Kinematografii. Regulaminy zamieszczono na stronach internetowych instytucji kultury, a w razie wątpliwości można też zadzwonić, by upewnić się, czy na konkretnym wydarzeniu nie będą obowiązywały ograniczenia.

Są także miejsca, takie jak oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, zezwalają jedynie na obecność psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Z kolei ekspozycje znajdujące się w EC1 Łódź Miasto Kultury mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi, dlatego nie przewiduje się tam obecności psów.

Czytaj też: Kobieta wkładała haczyki wędkarskie do parówek, które zjadł pies jej znajomej

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 08:27:07

IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk prognozuje na piątek rano opady śniegu i wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu może osiągnąć w porywach 80 km/h.

W południe umiarkowane zachmurzenie, wieczorem możliwy śnieg, w nocy wyraźny spadek temperatury. W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

IMGW: W piątek śnieg

IMGW prognozuje w południe przelotny śnieg oraz umiarkowane zachmurzenie. Temperatura o tej porze dnia "będzie się wahać od 3 st. C na Wybrzeżu do -6 na Pogórzu Karpackim". Wiatr w południe w porywach osiągnie na Wybrzeżu 85 km/h, na Suwalszczyźnie i Mazurach 70 km/h.

,,W głębi kraju porywy wiatru będą się wahać między 60 a 65 km/h" – dodała synoptyk.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wieczorem nastąpi spadek temperatury – w rejonach podgórskich do -8 st. C, w głębi kraju do -4 stopni Celsjusza.

,,Wieczorem nad morzem możliwy deszcz ze śniegiem oraz przelotny śnieg. Na Mazurach, Podlasiu i rejonach podgórskich spadnie 5 cm śniegu. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10 cm" – wskazała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W nocy temperatura w rejonach podgórskich wyniesie -10 st. C.

,,W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza" -- stwierdziła.

Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 21:24:30

Pracownicy sezonowi potrzebni na już w Australii. Zniesiono opłatę wizową

 Pracownicy sezonowi są pilnie poszukiwani w Australii. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo. Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w kraju brakuje rąk do pracy. Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron.

Pracownicy sezonowi potrzebni Australii 

Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w Australii brakuje rąk do pracy. Pracownicy sezonowi są tam potrzebni na już. Z tego względu będą mogli skorzystać z ulgi, jaką jest zniesienie opłaty wizowej. Opłata ta wynosi 630 dolarów australijskich. Jest to około 450 USD. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo.pracownicy sezonowi Australia

"Przyjedźcie i zwiedzajcie nasz kraj, rozglądajcie się za pracą i pomóżcie naszemu rolnictwu, branży turystyczno-hotelarskiej i wszystkim (innym) sektorom, które potrzebują waszej pomocy" – powiedział podczas środowej konferencji szef rządu.

Ułatwienia w przyjeździe obejmować będą decydujących się na podróż w ciągu 12 tygodni od dnia ogłoszenia decyzji studentów i tzw. backpackerów, czyli osoby udające się w dłuższą, niskobudżetową podróż z niewielkim bagażem.

Koronawirus powodem problemów australijskich firm

Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron. Australijskie firmy mają coraz większy problem z utrzymaniem bieżącej działalności, bo wielu ich pracowników izoluje się przez zakażenie koronawirusem lub jest objętych kwarantanną po kontakcie z osobą zakażoną. Pracownicy sezonowi mogą wpłynąć na działanie gospodarki.

W środę odnotowano w kraju 80 tys. nowych infekcji. We wtorek z powodu Covid-19 zmarło w Australii 77 osób – najwięcej od początku pandemii.

We wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odradziły podróże do 22 państw – w tym Australii – w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. 

Czytaj także: Pracownicy sezonowi z Polski rozchwytywani przez Niemców i Holendrów

PAP/fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.