O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Cicha noc – kolęda przetłumaczona na ponad 300 języków

Cicha noc

Cicha noc to kolęda, która została wykonana po raz pierwszy podczas pasterki w 1818 r. w austriackim Oberndorf bei Salzburg. 

Jedną z najbardziej znanych kolęd na świecie jest Cicha noc. Została wykonana po raz pierwszy podczas pasterki w 1818 r. w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków. Autorem słów był austriacki ksiądz Joseph Mohr, a melodię ułożył austriacki nauczyciel Franz Xaver Gruber. W 1930 r. doczekaliśmy się wersji kolędy w języku polskim.

Kolęda z Ziemi Salzburskiej 

Kolędy obecnie stanowią zbiór ponad 500 pieśni i pastorałek. Jedną z dobrze znanych jest Cicha noc. Po raz pierwszy została wykonana na pasterce w 1818 r. w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Autorem słów był Joseph Mohr, a melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Co ciekawe tekst kolędy powstał jako wiersz dwa lata wcześniej w 1816 r. Pieśń została wykonana w tym samym dniu podczas pasterki. Mohr śpiewał partię tenorową i grał na gitarze, Gruber wykonywał partię basową. Sposób wykonania spodobał się mieszkańcom Oberndorf bei Salzburg i cicha noc kolęda wkrótce rozeszła się po okolicy. Za oficjalną kolędę w Salzburgu uznano pieśń jednak dopiero w 1866 r. 

Cicha noc – rękopisy

Kolęda doczekała się ponad 300 różnych tłumaczeń na języki oraz dialekty. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 r. Piotr Maszyński. 

Oryginalny zapis nutowy Grubera z 1818 r. zaginął, podobnie jak śpiewnik kościelny Blasiusa Wimmera, w którym Cicha noc była zapisana z datą 22.07.1819 r. Jeśli chodzi o zachowane zapisy, to aktualnie dostępny jest niedatowany rękopis Mohra. Powstał on miedzy 1820, a 1825 r. Zachowały się również późniejsze rękopisy Grubera m.in. z 12 grudnia 1836 r. (szczęść zwrotek, zapis w tonacji Es-dur, metrum 6/8, na cztery głosy wokalne),  czy też niedatowany z 1845 r. (jedna zwrotka, zapis w tonacji D-dur, metrum 6/8, na dwa głosy solowe i chór mieszany,  jedna -pierwsza – zwrotka).

Czytaj także: Kolędy i pastorałki w formie rękopisów z XVI wieku we Wrocławiu

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023