Talk icon

Informacje

30-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Choroby odzwierzęce – czym są i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Choroby odzwierzęce

Choroby odzwierzęce są na ustach wszystkich od czasu wybuchu koronawirusa. Ale czym właściwie są zoonozy? Przyjrzyjmy się bliżej tym chorobom zakaźnym.

Choroby odzwierzęce – czym są i jak się przenoszą?

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) choroby odzwierzęce to choroby zakaźne, które mogą być przenoszone wzajemnie między zwierzętami i ludźmi.

Patogeny odzwierzęce to:

  • bakteria
  • pasożyty
  • grzyby
  • priony
  • wirusy

Termin zoonoza pochodzi od greckich słów zoon (żywa istota) i nosos (choroba). Do najbardziej znanych chorób odzwierzęcych należą ptasia grypa, świńska grypa , wścieklizna, KZM, EHEC i kryptosporydia.

Drogi przenoszenia są tak różne, jak choroby: bliski kontakt z zakażonym zwierzęciem i infekcja kropelkowa to tylko jedno ze źródeł zagrożenia.

Infekcje są często wywoływane przez skażoną żywność, taką jak mleko, jaja i mięso, lub są przenoszone przez wektor, taki jak komary lub kleszcze.

Choroby odzwierzęce – jak się rozwijają i co przyczynia się do ich przenoszenia?

Zwierzęta codziennie przenoszą patogeny na inneChoroby odzwierzece 022 zwierzęta lub na ludzi. Choroby odzwierzęce istniały zawsze. Aby pandemia, tj. choroba rozprzestrzeniła się na kontynenty i granice państw, w systemie biologicznym muszą ulec zmianie:

  • Pojawia się nowy patogen, do którego układ odpornościowy gatunku zwierząt lub ludzi nie był jeszcze w stanie się dostosować.
  • Istnieją nowe sposoby transmisji. Nadajniki (np. Komar tygrysi azjatyckiej) mogą przystosować się do nowych siedlisk i przenosić ze sobą patogen.
  • Znany wcześniej patogen zmienia swoją strukturę i w ten sposób staje się odporny na przykład na niektóre antybiotyki.

Według profesora Franza Conrathsa, wiceprezesa Instytutu im. Friedricha Löfflera (FLI), istnieją trzy aspekty, które dzięki którym choroby odzwierzęce się rozwijają:

  1. Miejsca, w których następuje przejście patogenów ze zwierząt na ludzi. Przykładami są targi żywych zwierząt lub polowanie i łapanie dzikich zwierząt .
  2. Przy dużej gęstości zaludnienia patogeny odzwierzęce mogą być łatwiej przenoszone z człowieka na człowieka.
  3. Globalna mobilność oznacza, że ​​ludzie mogą dotrzeć do niemal każdego punktu na ziemi w okresie inkubacji (czas między zakażeniem a wybuchem choroby) wielu patogenów i unieść je niezauważenie.

Czytaj też: Komary – jak korzystać z repelentów? Radzi ekspert z PZH

Choroby odzwierzęce – jaką rolę odgrywa rolnictwo?

Rolnictwo jest częścią gry

– mówi wirusolog Albert Osterhaus.

Rodowity Holender jest dyrektorem centrum badawczego zajmującego się rozprzestrzenianiem infekcji i chorób odzwierzęcych na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze.

Wszędzie tam, gdzie trzymane są zwierzęta, istnieje również możliwość przenoszenia chorób. Im więcej zwierząt jest trzymanych w zamkniętej przestrzeni, tym szybciej choroby odzwierzęce się rozprzestrzeniają

– dodaje.

Jest jednak również przekonany, że dzięki dotychczasowym środkom rolnicy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób odzwierzęcych.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023