O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

„Choinka dla życia” – wspólna akcja LP i Narodowego Centrum Krwi

Choinka dla życia

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały dobroczynną akcję „Choinka dla życia”, promującą ideę honorowego krwiodawstwa.

Osoby, które 16 grudnia oddały krew lub jej składniki, otrzymały choinkę. Akcja odbyła się w ponad 40 punktach w całej Polsce. Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

,,Choinka dla życia” dla osób potrzebujących krwi

Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia wyraził nadzieję, że „Choinka dla życia” będzie początkiem współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi, a Narodowym Centrum Krwi. Wiceminister zauważył także, że na krwiodawców zawsze można liczyć, nawet w trudnych chwilach pandemii.

,,Pamiętajmy, że krew to dar, którego nie da się wyprodukować” – dodał.

Dr Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi podkreśliła, że w ciągu roku aż 1,5 mln razy ktoś potrzebuje krwi.

,,Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia" – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Kto może oddać krew?

W dniu inauguracji akcji „Choinka dla życia”, Choinka dla zycia 03mobilny punkt krwiodawstwa stanął przed budynkiem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Spośród 43 chętnych, 32 osoby ostatecznie oddały krew. W większości byli to pracownicy Lasów Państwowych.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.
Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie jest to ok. 40-60 minut.

,,Po raz kolejny Lasy Państwowe włączyły się w akcję ratującą ludzkie życie. Choinki, które leśnicy przygotowali dla krwiodawców jest to wyjątkowy dar, symbol nowego życia” – podkreślił podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Czytaj też: Choinka po świętach wcale nie musi trafić do śmietnika

lasy.gov.pl/fot.LP,Martyna Majda

swiatrolnika.info 2023