O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2017

Autor: Anna Kołcon

Certyfikat UE w prezencie na święta dla białej kiełbasy z Wielkopolski

Certyfikat UE w prezencie na święta dla białej kiełbasy z Wielkopolski

Wielkanoc to nie tylko jajka, ale również tradycyjny żur, którego nieodłącznym elementem jest biała kiełbasa. Dodatkowo jest to tradycyjny produkt regionu wielkopolskiego, który właśnie zdobył unijny certyfikat jakości.

Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że Komisja Europejska pozytywnie zweryfikowała wniosek o przyznanie certyfikatu jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego dla "kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej".

 

Potwierdzenie tej decyzji ukazało się kilka dni temu w Dzienniku Urzędowym UE i teraz, zgodnie z procedurą, inne państwa członkowskie mogą składać zawiadomienia o ewentualnym sprzeciwie. Mają na to trzy miesiące, po tym czasie, jeśli nie wpłynie żadne zawiadomienie, kiełbasa uzyska certyfikat. Starania o zarejestrowanie "białej kiełbasy parzonej wielkopolskiej" trwają od 2015 roku.

 

Wielkopolska biała kiełbasa wytwarzana jest z mięsa wieprzowego najwyższej jakości, jelita naturalnego oraz wyłącznie naturalnych przypraw: czosnku, soli, pieprzu i oczywiście majeranku. Warto dodać, że to właśnie użycie majeranku odróżnia kiełbasę wielkopolską od tych wyrabianych w innych regionach naszego kraju. Dzięki temu tradycyjna biała kiełbasa ma niepowtarzalny smak i zapach, a po przekrojeniu prawie nie wypuszcza wody. A przede wszystkim, zgodnie z tradycją biała kiełbasa pojawia się na naszych stołach m.in. podczas śniadania wielkanocnego.

 

Z kolei szczegółowa procedura wyrobu kiełbasy jest oczywiście tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, jednakże w poradnikach i książkach kucharskich można znaleźć przepisy jak np. ten z książki pt. "Kucharz wielkopolski praktyczne przepisy gotowania smacznych a tanich potraw" Maryi Śleżańskiej.

 

Certyfikat jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego to system ochrony regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej, mający na celu ochronę nazw tych produktów i zapewnienie ich autentyczności. Wyrób posiadający taki certyfikat musi być produkowany w regionie, z którego wynika jego nazwa oraz musi mieć silny związek z miejscem pochodzenia. Z Wielkopolski unijny certyfikat mają na razie cztery produkty: rogal świętomarciński, wielkopolski ser smażony, andruty kaliskie oraz olej rydzowy.

 

Białej kiełbasie jako laureatowi certyfikatu należą się gratulacje, a konsumentom można życzyć smacznego śniadania wielkanocnego.


wir.org.pl/KB/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023