O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-12-2021

Autor: Monika Faber

Boże Narodzenie – dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Jak obchodzimy Święto?

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie, czyli popularnie Pierwszy dzień świąt, obchodzone jest 25 grudnia. Rozpoczyna się on Pasterką w nocy z 24 na 25 grudnia.

Jest to dzień, w którym zgodnie z tradycją nie należy podejmować się pracy, a jedynie skupić na spotkaniach z najbliższą rodziną przy suto zastawionym stole by oddać się biesiadowaniu, śpiewaniu kolęd, ale i zadumą nad życiem, śmiercią i zbawieniem. Pierwszy dzień świąt dawniej obchodzony był niezwykle hucznie. Dzień 25 grudnia rozpoczynał się wraz z porannym nabożeństwem. Następnie rodziny spotykały się licznie przy suto zastawionych stołach, gdzie śpiewali kolędy, biesiadowali, modlili się i odpoczywali.

Pierwszy Dzień Świąt u Katolików

W kościele katolickim wierni rozpoczynają świętowanie narodzin Chrystusa 24 grudnia od uroczystej kolacji wigilijnej. Następnie udają się na specjalną msze świętą zwianą pasterką, który odbywać powinna się zgodnie z tradycją o północy z 24 na 25 grudnia. Jest to radosna liturgia odprawiana ku czci Jezusa, który dopiero się narodził i wspomina wizytę pasterzy w miejscu narodzin. Dlatego pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia, nazywa się Bożym Narodzeniem.

Ludzie w średniowieczu obchodzili wesołe i szczęśliwe Boże Narodzenie, ale wiek XVII przyniósł refleksje o życiu, zbawieniu i śmierci, która trwa w Kościele do dziś. Poza pasterką w pierwszy dzień świąt odprawiana jest jeszcze msza święta o brzasku oraz w ciągu dnia. Czas Bożego Narodzenia Boże narodzenie 02zbiega się z zimowym przesileniem, co w interpretacji daje możliwość wysnuć wnioski, opierających się o treść książki „Święta polskie” Barbary Ogrodowskiej, że jest to również metafora do zaślubin, czyli godów starego i nowego roku oraz nocy i dnia. Dlatego też dawniej nazywano ten dzień Godami, Godnymi Świętami, Godniam, a pochodziło to również od słowa „god”, czyli rok.

Boże narodzenie w pradawnych czasach

Pierwszy dzień świąt dawniej obchodzony był niezwykle hucznie. Dzień 25 grudnia rozpoczynał się wraz z porannym nabożeństwem. Następnie rodziny spotykały się licznie przy suto zastawionych stołach, gdzie śpiewali kolędy, biesiadowali, modlili się i odpoczywali. W dniu tym zabronione były wszelką pracę, nawet te podstawowe, np. przyniesienie wody ze studni, czy rąbanie drewna. Ponadto, według dawnych wierzeń, nie jest też w stanie gotować i sprzątać. W tym dniu nie było ślubów, gier i wizyt poza najbliższą rodziną. Co więcej, wierzenia mówią, że w ten dzień również nie należy czesać włosów i patrzeć w lustro, a także spać w ciągu dnia.

Niestety, ale w Ewangeliach nie ma wskazanej konkretnej daty narodzin Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który podejmował powyższą tematykę jest Hipolit Rzymski. W Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) napisał: „Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi”. Stąd też można wydedukować, że pierwszy dzień świąt, czyli Boże Narodzenie datowane powinno być na 25 grudnia. Datę tę potwierdził również rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański w Chronographii z 221 roku. Kolejne interpretację wskazują, że Boże Narodzenie powinno mieć miejsce w bliskim dniu przesilenia zimowego, a to pokrywa się z przyjętym 25 grudnia.

Czytaj również: Karp i jego historyczne pojawienie się na ziemiach polskich

Gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023