Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Tomasz Racki 18-07-2021 21:30:04

Borelioza – nie przegap jej objawów po grzybobraniu!

Borelioza

Borelioza diagnozowana jest dopiero od 80. lat ubiegłego stulecia. Daje objawy często zbliżone do grypy oraz chorób neurologicznych, dlatego tak ciężko ją jednoznacznie zdiagnozować. Najbardziej charakterystycznym objawem jest czerwony pierścień pojawiający się wokół ukąszenia. Choroby tej nie wolno bagatelizować, a pojawienie się pierwszych niepokojących objawów należy zgłosić lekarzowi POZ.

Borelioza – czym jest ta choroba?

Chorobę te diagnozuje się dopiero od lat 80. ubiegłego stulecia. Nazywana zamiennie chorobą z Lyme. Wywoływana jest bakteriami z grupy krętków: Borrelia burgdorferi oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Przenoszonymi przez zakażone kleszcze. Statystyki podają, że ⅓ tych insektów w Polsce jest nosicielem bakterii. Kleszcze czyhają w trawach i najbardziej aktywne są od rana do godzin południowych, a następnie od popołudnia do zmierzchu. Najczęściej zadomawiają się w miejscach ludzkiego ciała, gdzie naskórek jest cienki, a podłoże wilgotne. Wywoływana przez nie borelioza dzieli się na trzy etapy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Ministerstwo Zdrowia informuje w swoich statystykach, że co roku odnotowuje się 9-10 tys. wystąpień tej choroby.borelioza kleszcze

Borelioza – objawy skórne wskazujące na zakażenie

Najbardziej rozpoznawalnym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Pojawia się on w miejscu ukąszenia przez kleszcza w kilka dni po. Charakteryzuje się pierścieniowatym kształtem z zaczerwienionym obwodem i jaśniejszym wnętrzem. Początkowo jego średnica wynosi około 1,5 cm, a nieleczony objaw może powiększyć się nawet dwukrotnie. Rumień wędrujący pojawia się jedynie u około 30% dorosłych zarażonych, a u dzieci jedynie u 10%. Utrzymuje się on na skórze do 30 dni i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Borelioza wywołać może również objawy skórne w postaci chłoniaka limfocytowego oraz zanikowego zapalenia skóry. Chłoniak występuje najczęściej na małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie i przybiera formę czerwononiebieskiego guza. Natomiast przewlekłe zanikowe zapalenie skóry występuję kiedy choroba ta przy skórnych objawach ma długotrwały charakter. Jest to najbardziej nieprzyjemny objaw, gdyż charakteryzuje się czerwonosinymi zmianami, które dają uczucie odrętwienia, ból stawów oraz wypadanie włosów.

Czytaj także: Choroba pęcherzykowa świń – nie pomyl jej z różnicową pryszczycą

Borelioza – pozostałe objawy choroby

Jeżeli bakteria przedostanie się do krwi może mieć wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Objawy, które wówczas towarzyszą człowiekowi są trudne do zdiagnozowania przez lekarzy zwłaszcza jeżeli nie towarzyszył im rumień skórny. Objawy te często przypominają inne choroby, zwłaszcza grypę, dlatego specjaliście podczas pierwszego kontaktu nie są wstanie zdiagnozować boreliozy. Chroba z Lyme powodować może: gorączkę, uderzenia fal gorąca, dreszcze, uczucie ociężałości, zawroty głowy, przemęczenie, problemy ze snem, spadek wagi, wypadanie włosów, tiki mięśni oraz drętwienie kończyn. Powyższe objawy pojawiają się po około roku od ukąszenia. Kiedy krętki zaatakują układ nerwowy mamy do czynienia z najgroźniejszą formą choroby. W bardzo ciężkim stadium borelioza prowadzić może do zapalenia opon mózgowych, a nawet mózgu. Podstawowymi objawami podczas zaatakowania narządów neurologicznych przez te chorobę są: ból głowy, wymioty, padaczka, porażenie nerwów czaszkowych, mrowienie, sztywnienie karku, problemy z koncentracją, słyszeniem oraz widzeniem, a także zaburzenia psychiki jak niestabilność nastrojów, psychoza lub depresja. Wachlarz objawów świadczących o występowaniu w naszym organizmie boreliozy jest jeszcze szerszy i należy uzupełnić go o problemy związane z układem pokarmowym, zapalenie pęcherza, zapalenie mięśnia sercowego oraz nieregularne cykle menstruacyjne.

Borelioza – diagnoza i leczenie choroby

Jeżeli mimo usunięcia kleszcza pesetą poprzez zdecydowany ruch lub przy użyciu odpowiednich strzykawek dostępnych w aptece, a następnie zdezynfekowaniu rąk wystąpią u nas któreś z powyższych grup objawowych należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ. Po przeprowadzeniu wywiadu będzie mógł skierować nas na badania krwi, które zlokalizują przeciwciała IgM i IgG w przeciw Krętkom. Podstawowymi testami mogącymi zdiagnozować boreliozę są: Test Elisa, metoda Western Blot oraz metoda PCR. Najskuteczniejszy z nich jest test PCR, który wykonać można już po kilku dniach od ukąszenia. Borelioza nie powinna być bagatelizowana przez nas, dlatego też należy leczyć ją pod okiem specjalisty. Kuracja trwa zazwyczaj rok i stosuje się w niej antybiotykoterapię. Medycyna naturalna również wykazuje swoje sposoby na walkę z tą chorobą, jednakże nigdy nie wolną stosować jej zamiennie, a jedynie jako uzupełnienie i wzmocnienie działań antybiotyków. Oczywiście najlepszym sposobem na leczenie choroby z Lyme jest profilaktyka. Wybierając się na spacery do lasów, na łąkę warto zadbać o prawidłowy ubiór – długie spodnie, bluzy z długim rękawem, nakrycie głowy. Można również stosować odpowiednie preparaty odstraszające kleszcze, a po powrocie do domu należy przejrzeć dokładnie całe ciało.

kleszcze info/fot. pixabay

 

Opublikował:
Tomasz Racki
Author: Tomasz Racki
O Autorze
Rolnik, absolwent dziennikarstwa, zapalny kolarz. Wielbiciel przyrody, pieszych wędrówek i córki – Zosi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 20:34:40

Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polaków

Polski Ład miał okazać się sukcesem. Jednak budzi coraz więcej kontrowersji, a dla większości Polaków jego założenia są niezrozumiały.

Jak wynika z sondażu Super Expressu, skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne. Respondenci pytani byli, jaki wpływ program będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Sondaż "SE": Polski Ład jest niezrozumiały dla Polakówm_Polski_Lad_01.jpg

Sondaż Super Expressu wykazał, że skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne. Polski Ład jest wciąż niezrozumiały dla Polaków. 

Respondenci pytani byli, jaki wpływ program będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie. Według 23 proc. Polski Ład nie wpłynie na ich dochody. 15 proc. ankietowanych uważa, że zyska.

Założenia

Wspomniany program to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Wszedł w życie 1 stycznia 2022 r. Zakłada on m.in. wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł, kolejną obniżkę stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy, emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, fair play w zakresie składki zdrowotnej, podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom czy też podatkowe fair play wobec państwa.

Sprawdź również: Polski Ład dla polskiej wsi zaprezentowany w Przysusze

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 18:30:54

GIS ostrzega przed batonami zanieczyszczonymi fragmentami szkła

GIS poinformował we wtorek o wycofaniu niektórych partii batonów marki "Vitanella", "BA!" i "YEMGO" ze względu na zanieczyszczenie fragmentami szkła.

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, surowiec był wykorzystywany do produkcji batonów. Firma Bakalland SA rozpoczęła wycofywanie produktów i poinformowała o możliwości zwrotu batonów określonych partii do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Organy inspekcji monitorują wycofanie kwestionowanych partii produktu.

GIS ostrzega przed batonami firmy Bakalland

Producent Bakalland SA Zakład Produkcyjny Janów Podlaski 21-505, ul. Brzeska 70 poinformował o wycofaniu wybranych partii określonych batonów.

Jak podaje GIS, wycofaniu podlegają produkty: Bakalland Baton BA! 5 orzechów 40 g o numerze partii 0002330006 i 0002331752, Bakalland Baton YEMGO czekoladowo-bakaliowy 40 g o numerze partii 0002330871 i Bakalland Baton BA!lans Orzechowe Słone Trio 35 g o numerze partii 0002331492.

Wycofywany jest także Baton BA! Protein Banan 35 g numer partii 0002332366, Vitanella Baton musli orzech arachidowy i laskowy 40g partie o numerach 0002329041, 0002330055 i 0002332122.

GIS poinformował w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności, że firma Bakalland SA rozpoczęła wycofywanie produktów i poinformowała o możliwości zwrotu batonów określonych partii do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta. Organy inspekcji monitorują wycofanie kwestionowanych partii produktu.

Czytaj też: GIS: Wykryto gluten w kaszy gryczanej oznaczonej jako bezglutenowa

PAP/fot.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-01-2022 16:23:24

Konopie mogą stać się pierwszym naturalnym lekiem przeciwko COVID-19

Journal of Natural Products podaje, że konopie, a konkretnie zawarte w nich związki mogą zapobiegać przedostawaniu się wirusa SARS-CoV-2 do ludzkich komórek.

Konopie siewne (Cannabis sativa) dostarczają włókna (z którego wyrabia się nie tylko sznury, liny czy tkaniny, ale i papier, stosowany na przykład do produkcji banknotów), paszę dla zwierząt, a wiele ekstraktów i związków z konopi jest dodawanych do kosmetyków, balsamów do ciała, suplementów diety i żywności. W odróżnieniu od konopi indyjskich (Cannabis indica) niemal nie zawierają zmieniającego postrzeganie rzeczywistości tetrahydrokannabinolu (THC), ale dużo w nich mającego wiele korzystnych właściwości kannabidiolu (CBD).

Amerykańskie badania mogą stanowić przełom w walce z COVID-19

Richard van Breemen badał właściwości zawartych w konopiach związków, zidentyfikowanych w toku badań przeprowadzonych na Oregon State University za pomocą wynalezionej w tej placówce chemicznej techniki przesiewowej.konopie3 18.01

Wcześniejszy artykuł w "Journal of the American Society for Mass Spectrometry" opisywał dostosowywanie nowej metody, spektrometrii mas z selekcją powinowactwa, do znajdowania leków, które byłyby ukierunkowane na białko szczytowe SARS-CoV-2.

Van Breemen i jego współpracownicy, w tym naukowcy z Oregon Health & Science University przeprowadzili badania przesiewowe szeregu środków botanicznych stosowanych jako suplementy diety, w tym czerwonej koniczyny, dzikiego pochrzynu, chmielu i trzech gatunków lukrecji. Badając konopie wykazali, że dwa kwasy kannabinoidowe wiążą się z białkiem kolca wirusa SARS-CoV-2, blokując krytyczny etap procesu prowadzącego do zakażenia ludzkich komórek.

Związki, o których mowa, to kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA), a białko kolca jest tym samym celem, co w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19 i terapii przeciwciałami. W przypadku leku celem, na który działa, może być dowolna cząsteczka, która ma kluczowe znaczenie dla procesu krytycznego dla przebiegu choroby, co oznacza, że jego przerwanie może powstrzymać infekcję lub progresję choroby.

„Te kwasy kannabinoidowe obficie występują w konopiach i w wielu ekstraktach z konopi – powiedział van Breemen. - Nie są to substancje kontrolowane, takie jak THC, psychoaktywny składnik marihuany, i mają dobry profil bezpieczeństwa u ludzi. Nasze badania wykazały, że związki konopi były równie skuteczne przeciwko wariantom SARS-CoV-2, w tym wariantowi B.1.1.7 , który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, oraz wariantowi B.1.351, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej.”

Te dwa warianty są również znane odpowiednio jako wariant alfa i beta.

Konopie i kwasy w niej zawarte zapobiegają infekcji SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2, charakteryzujący się podobnymi do korony słonecznej kolcami na zewnętrznej powierzchni, zawiera nici RNA, które kodują jego cztery główne białka strukturalne — wypustkę, otoczkę, błonę i nukleokapsyd — a także 16 białek niestrukturalnych i kilka białek dodatkowych.

„Każda część cyklu infekcji i replikacji jest potencjalnym celem interwencji przeciwwirusowej, a połączenie domeny wiążącej receptor białka kolca z receptorem powierzchni ludzkiej komórki ACE2 jest krytycznym etapem tego cyklu” – powiedział van Breemen.

„Oznacza to, że inhibitory wnikania do komórek, takie jak kwasy z konopi, mogą być stosowane do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2, a także do skracania infekcji poprzez zapobieganie infekowaniu ludzkich komórek przez cząsteczki wirusa. do enzymu ACE2, który występuje obficie na zewnętrznej błonie komórek śródbłonka w płucach i innych narządach” – dodał.

Jak zauważył, stosowanie związków blokujących interakcję wirus-receptor sprawdziło się w przypadku pacjentów z innymi infekcjami wirusowymi, w tym z HIV-1 i zapaleniem wątroby.

Testy laboratoryjne wykazały, że kwasy kannabigerolowy i kannabidiolowy zapobiegały infekcji ludzkich komórek nabłonka przez białko wypustek koronawirusa i przedostawaniu się SARS-CoV-2 do komórek.konopie2 18.01

„Te związki można przyjmować doustnie i mają długą historię bezpiecznego stosowania u ludzi – powiedział van Breemen. – Mogą zapobiegać, a także leczyć infekcje SARS-CoV-2. CBDA i CBGA są produkowane przez konopie jako prekursory CBD i CBG, które są znane wielu konsumentom. Różnią się jednak od kwasów i nie są zawarte w produktach z konopi.”

Konopie jako źródło innowatorskich rozwiązań w medycynie

Van Breemen wyjaśnia, że spektrometria masowa z selekcją powinowactwa, którą skraca do AS-MS, obejmuje inkubację celu leku, takiego jak białko szczytowe SARS-CoV-2, z mieszaniną możliwych ligandów – rzeczy, które mogą się z nim wiązać – takich jak ekstrakt botaniczny, w tym przypadku ekstrakt z konopi.

Kompleksy ligand-receptor są następnie filtrowane z niewiążących cząsteczek przy użyciu jednej z kilku metod.

„Zidentyfikowaliśmy kilka ligandów kannabinoidowych i uszeregowaliśmy je według powinowactwa do białka kolca – powiedział van Breemen. – Dwa kannabinoidy o najwyższym powinowactwie do białka kolca to CBDA i CGBA i potwierdzono, że blokują infekcję."

„Jednym z głównych problemów pandemii jest rozprzestrzenianie się wariantów, których jest wiele, a B.1.1.7 i B.1.351 należą do najbardziej rozpowszechnionych i niepokojących” – dodał. – Warianty te są dobrze znane z unikania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, co jest niepokojące, biorąc pod uwagę, że obecne strategie szczepień opierają się na białku kolca jako antygenie. Nasze dane pokazują, że CBDA i CBGA są skuteczne przeciwko tym dwóm wariantom i mamy nadzieję, że trend rozszerzy się na inne istniejące i przyszłe warianty.“

Van Breemen zaznaczył, że oporne warianty mogą nadal powstawać w związku z powszechnym stosowaniem kannabinoidów, ale połączenie szczepień i leczenia CBDA/CBGA powinno stworzyć znacznie trudniejsze środowisko dla SARS-CoV-2.

Zobacz też: Trzy ustawy o konopiach w sejmie. PiS odrzuca dwie z nich

źródła: PAP/ fot. pexels.com

 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.