Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 21-02-2015 01:00:00

Bój o kurę

Bój o kurę

W ciągu ostatnich trzech lat coraz więcej kontrowersji w kraju budzą decyzje dotyczące lokalizacji w centrach wsi budynków z przeznaczeniem na hodowlę drobiu. Przypadek takich dwóch gospodarstw drobiarskich ze Zgierza jest nietypowy ponieważ plany budowy nowych...

W ciągu ostatnich trzech lat coraz więcej kontrowersji w kraju budzą decyzje dotyczące lokalizacji w centrach wsi budynków z przeznaczeniem na hodowlę drobiu. Przypadek takich dwóch gospodarstw drobiarskich ze Zgierza jest nietypowy ponieważ plany budowy nowych kurników dotyczą terenu znajdującego się w obrębie sporego miasta, a  jedna z tych hodowli usytuowana jest na działce o powierzchni ok. 1 ha.

Co za dużo to niezdrowo

- Rodzina, która już posiada na tym małym obszarze 3 budynki do hodowli drobiu stara się o pozwolenia na budowę następnego kurnika niosek bez ogrzewania oraz silosów zbożowych – mówi mieszkanka Zgierza i rolnik Czesława Sikorska, której działka leży obok miejsca, gdzie kurnik ma stanąć.

- Na tym niewielkim terenie stoją już budynki gospodarskie wykorzystywane do celów hodowli drobiu. Gdyby powstały nowe kurniki to nagromadzenie tego typu obiektów na tak małej działce byłoby wprost nieprawdopodobne. Na innej działce położonej także przy ul. Wiosny Ludów jest planowana budowa kolejnego 5 już kurnika – dodaje Katarzyna Momotko mieszkająca w sąsiedztwie planowanej budowy.

Cała sprawa z budową nowych kurników przy ul. Wiosny Ludów w Zgierzu trwa od roku 2008 gdy Urząd Miasta Zgierza wystosował zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy dla budowy kurnika i dwóch silosów zbożowych.

- To postanowienie oraz późniejsze decyzje Zarządu Powiatu Zgierskiego i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgierzu, mówiące, że zabudowa nie będzie stwarzała ani zagrożenia komunikacyjnego ani środowiskowego na terenie wokół budowy kurników, dawały wolną rękę inwestorom – mówi Sikorska.

Zgierzanie mieszkający przy ul. Wiosny Ludów postanowili odwołać się od decyzji Prezydenta Zgierza zezwalającej na budowę kurnika oraz silosów zbożowych do SKO w Łodzi.

Po naszym odwołaniu do SKO, które utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Zgierza, zezwalającą na budowę kurnika i silosów, inwestorzy przygotowali nowy wniosek, w którym jako wnioskodawczyni figurowała inna osoba od tych, które były podpisane pod pierwszym wnioskiem. Ten nowy wniosek na budowę kurnika na 39 500 sztuk kur tylko przedłużał starania inwestorów by jednak doprowadzić do wybudowania  kurnika na działce przy ul. Wiosny Ludów w Zgierzu.

Nie chcemy żadnego nowego kurnika

 Sąsiedzi posesji na której planowana jest budowa kurnika i silosów od wielu lat mieszkają ze świadomością, że zarówno gazy jak i nieczystości pochodzące z kurników już istniejących mocno zanieczyszczają powietrze oraz strumień płynący w okolicy.

- Kurniki na działce sąsiedniej powstały już sporo lat temu i bardzo często musimy wdychać śmierdzące wyziewy z kominów kurników. Jednak, budowa jeszcze jednego budynku tego typu na tak małej powierzchni ziemi to dla nas stanowczo za dużo. Już teraz dokucza nam fetor, pył, gryzonie, nieznośny hałas z wentylatorów zamontowanych w kurnikach i muchy, które całymi tabunami krążą nie tylko wokół kurników, ale także uprzykrzają nam życie – mówi z przekonaniem Katarzyna Momotko mieszkająca w sąsiedztwie planowanej lokalizacji budowy kurnika i silosów.

- Poprzednio kury hodowano na ściółce i było ich kilka tysięcy. Dzisiaj planuje się intensywną produkcję jaj – chów klatkowy, co powoduje, że na bardzo małej powierzchni będzie zgromadzone kilkaset tysięcy kur. To spowoduje, że warunki do życia tutaj staną się nieznośne – przekonuje Czesława Sikorska.

Inwestor – wszystko jest lege artis

Inwestor, państwo Helena i Zenon Sztajerowscy twierdzą, że starają się o inwestycję na działkach przy ul. Wiosny Ludów zgodnie z przepisami budowlanymi i bez żadnego zagrożenia środowiska naturalnego.

- Prowadzimy produkcję jaj od 25 lat i do tej pory nasze kurniki, ani nie zanieczyszczały wody, ani powietrza w tym rejonie Zgierza. Nie było również żadnych skarg okolicznych mieszkańców. Nie rozumiemy, dlaczego nasi sąsiedzi nagle zdecydowali się na protest przeciwko budowie dwu silosów i jednego kurnika. My działamy zgodnie z przepisami zarówno budowlanymi przewidzianymi dla tego typu budynków jak i z zachowaniem wszelkich zasad ochrony środowiska naturalnego – mówi Zenon Sztajerowski.

Nic nie wskazuje, że spór pomiędzy inwestorem, a mieszkańcami sąsiednich działek znajdzie wkrótce swój finał. W ruch idą za to pióra i papier i tak trwa  karuzela odwołań i wniosków w sprawie budowy kurnika i silosów zbożowych przy ul. Wiosny Ludów w Zgierzu.

Tekst i zdjęcie: Tomasz Kodłubański

 Autor: Polska Agencja Prasowa 21-01-2022 08:27:07

IMGW: W piątek przelotne opady śniegu rano i obfite wieczorem

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk prognozuje na piątek rano opady śniegu i wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu może osiągnąć w porywach 80 km/h.

W południe umiarkowane zachmurzenie, wieczorem możliwy śnieg, w nocy wyraźny spadek temperatury. W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

IMGW: W piątek śnieg

IMGW prognozuje w południe przelotny śnieg oraz umiarkowane zachmurzenie. Temperatura o tej porze dnia "będzie się wahać od 3 st. C na Wybrzeżu do -6 na Pogórzu Karpackim". Wiatr w południe w porywach osiągnie na Wybrzeżu 85 km/h, na Suwalszczyźnie i Mazurach 70 km/h.

,,W głębi kraju porywy wiatru będą się wahać między 60 a 65 km/h" – dodała synoptyk.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW wieczorem nastąpi spadek temperatury – w rejonach podgórskich do -8 st. C, w głębi kraju do -4 stopni Celsjusza.

,,Wieczorem nad morzem możliwy deszcz ze śniegiem oraz przelotny śnieg. Na Mazurach, Podlasiu i rejonach podgórskich spadnie 5 cm śniegu. W Tatrach i Beskidzie Żywieckim przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10 cm" – wskazała synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W nocy temperatura w rejonach podgórskich wyniesie -10 st. C.

,,W kotlinach sudeckich -8, na Pomorzu Zachodnim i Mazurach będzie się wahać między -4 a -2 st. Najcieplej nad morzem – 0 stopni Celsjusza" -- stwierdziła.

Na Wybrzeżu Wschodnim w nocy porywy wiatru sięgną 70 km/h. Na północnym wschodzie nie przekroczą 60 km/h.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 21:24:30

Pracownicy sezonowi potrzebni na już w Australii. Zniesiono opłatę wizową

 Pracownicy sezonowi są pilnie poszukiwani w Australii. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo. Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w kraju brakuje rąk do pracy. Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron.

Pracownicy sezonowi potrzebni Australii 

Z powodu Covid-19 w niektórych branżach w Australii brakuje rąk do pracy. Pracownicy sezonowi są tam potrzebni na już. Z tego względu będą mogli skorzystać z ulgi, jaką jest zniesienie opłaty wizowej. Opłata ta wynosi 630 dolarów australijskich. Jest to około 450 USD. Premier Australii Scott Morrison ogłosił w środę zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj tzw. backpackerów i studentów oraz zachęcił ich do podejmowania pracy w sektorach takich jak rolnictwo czy hotelarstwo.pracownicy sezonowi Australia

"Przyjedźcie i zwiedzajcie nasz kraj, rozglądajcie się za pracą i pomóżcie naszemu rolnictwu, branży turystyczno-hotelarskiej i wszystkim (innym) sektorom, które potrzebują waszej pomocy" – powiedział podczas środowej konferencji szef rządu.

Ułatwienia w przyjeździe obejmować będą decydujących się na podróż w ciągu 12 tygodni od dnia ogłoszenia decyzji studentów i tzw. backpackerów, czyli osoby udające się w dłuższą, niskobudżetową podróż z niewielkim bagażem.

Koronawirus powodem problemów australijskich firm

Rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę, osłabioną pojawieniem się wariantu Omikron. Australijskie firmy mają coraz większy problem z utrzymaniem bieżącej działalności, bo wielu ich pracowników izoluje się przez zakażenie koronawirusem lub jest objętych kwarantanną po kontakcie z osobą zakażoną. Pracownicy sezonowi mogą wpłynąć na działanie gospodarki.

W środę odnotowano w kraju 80 tys. nowych infekcji. We wtorek z powodu Covid-19 zmarło w Australii 77 osób – najwięcej od początku pandemii.

We wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odradziły podróże do 22 państw – w tym Australii – w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. 

Czytaj także: Pracownicy sezonowi z Polski rozchwytywani przez Niemców i Holendrów

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 20-01-2022 20:27:31

GfK: Centra handlowe stoją przed wyzwaniem rosnącej ofensywy e-commerce

Centra handlowe stoją przed wyzwaniem, czyli zatrzymaniem klientów w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce – oceniają eksperci GfK.

Dla 43 proc. respondentów zakupy online są wygodniejsze od tradycyjnych, a 44 proc. ceni sobie zakupy stacjonarne – wynika z badania GfK. Argumentami "za" są w tym przypadku możliwość namacalnego sprawdzenia produktu, natychmiastowy odbiór oraz aspekt społeczny, czyli okazja do spotkania innych ludzi. "Aby utrzymać klientów, w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce, obiekty te muszą przejść głęboką przemianę. Wiąże się o m.in. z koniecznością silniejszego niż dotychczas wyróżnienia i różnicowania oferty i koniecznością ciągłego zaskakiwania klientów" – tłumaczą eksperci.

Centra handlowe muszą walczyć o klienta

Eksperci firmy badawczej GfK oceniają, że pandemia koronawirusa "mocno uderzyła w polski sektor centrów handlowych i pokazała, jak bardzo wrażliwy jest on na nagłe zmiany".

"Jej wybuch przyspieszył kształtowanie się wielu trendów konsumenckich, i przyczynił się do przyśpieszonego rozwoju nowych formatów handlowych. Jednocześnie dłuższy czas spędzany przed ekranem komputera lub smartfona wpłynął na zwyczaje zakupowe polskich nabywców" – wskazało w czwartek GfK.

Ich zdaniem centra handlowe działające na polskim rynku "stoją przed dużym wyzwaniem". "Aby utrzymać klientów, w obliczu rosnącej ofensywy e-commerce, obiekty te muszą przejść głęboką przemianę.

Wiąże się o m.in. z koniecznością silniejszego niż dotychczas wyróżnienia i różnicowania oferty i koniecznością ciągłego zaskakiwania klientów" – tłumaczą.

Według Przemysława Dwojaka z GfK, w najbliższym czasie galerie handlowe "będą musiały zmierzyć się z trzema wyzwaniami rynkowymi, czyli rozdrobnieniem handlu, kanibalizującą się ofertą centrów handlowych oraz postawami konsumentów wybierających kanał online". "Eksplozja e-commerce sprawiła, że rozdrobniony handel zaczął realnie odciągać uwagę konsumentów od centrów handlowych" – wskazał.

Polacy coraz częściej wybierają zakupy online

Jak przekazałocentra handlowe GfK, na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba sklepów internetowych wzrosła o 50 proc., do liczby 49 tys. Równolegle w Polsce funkcjonuje ok. 350 tys. sklepów stacjonarnych. 10 proc. z nich w centrach handlowych.

"Centra handlowe muszą zrobić więc wszystko co w ich mocy, aby zamiast zakupów przed komputerem, kupujący zdecydował się na wizytę stacjonarną" – podkreślił Dwojak.

Według badań GfK 43 proc. respondentów jest zdania, że zakupy online są wygodniejsze od tradycyjnych; wskazują oni również na dostępność i możliwość obejrzenia produktów 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, łatwość w porównywaniu ofert, a także dokładne opisy sprzedawanych produktów.

W tym samym badaniu GfK 44 proc. respondentów wskazało, że ceni sobie zakupy w sklepach stacjonarnych. Argumentami "za" są w tym przypadku możliwość namacalnego sprawdzenia produktu, natychmiastowy odbiór oraz aspekt społeczny, czyli okazja do spotkania innych ludzi.

Czytaj też: Centra handlowe według 85% konsumentów powinny być ekologiczne

 PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.