O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-05-2019

Autor: Kornel Matuszak

Białka roślinne ważne dla rozwoju europejskiego rolnictwa

Białka roślinne ważne  dla rozwoju europejskiego rolnictwa

Trawa i kukurydza na kiszonkę, są głównym źródłem białka paszowego, co stanowi 45% całkowitego wykorzystania paszy w Unii Europejskiej. Pasze z nasion oleistych dostarczają prawie jedną czwartą białek paszowych. Podczas gdy UE jest w pełni samowystarczalna pod względem paszy objętościowej, UE produkuje tylko 26% tego, co zużywa na paszę z soi i rzepaku - dowiadujemy się z opublikowanego 20 maja przez Komisję Europejską raportu „Bilans białek paszowych UE” na rok 2017/18’’.

 

Publikacja przedstawia podaż paszy, popyt i handel różnymi źródłami białka. Obejmuje uprawy (zboża, nasiona oleiste i rośliny strączkowe), produkty uboczne (potrawy z rozdrabniania soi, rzepaku i słonecznika, a także materiały bogate w białko pochodzące z przetworzonych roślin uprawnych), źródła inne niż roślinne (białka zwierzęce, dawne produkty spożywcze) i pasze objętościowe (trawa, kukurydza na kiszonkę, pasza strączkowa).

,,Bilans białek paszowych ‘’odzwierciedla stałe zaangażowanie Komisji Europejskiej w poprawę przejrzystości rynku w sektorze białek. Zdaniem Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich sektor ten ma kluczowe znaczenie dla sukcesu europejskiego rolnictwa.

 

Jeśli chodzi o zawartość białka, bilans pokazuje również, że wskaźnik samowystarczalności UE jest wysoki w przypadku produktów o zawartości białka mniejszej niż 15% i produktów o zawartości białka powyżej 50%, odpowiednio 97 i 92% samowystarczalności. Natomiast UE produkuje tylko 29% tego, co zużywa w produktach o zawartości białka od 30 do 50%.

 

W listopadzie 2018 r. Komisja Europejska opublikowała raport na temat rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej. Ta publikacja stanowi bezpośrednią kontynuację jego zaleceń, a dokładniej poprawy analizy rynku i przejrzystości dzięki lepszym narzędziom monitorowania.

Opracowanie bilansu było wspólnym wysiłkiem Komisji Europejskiej i kluczowych interesariuszy tego sektora. Ekspertyzy i dane zostały dostarczone między innymi przez COCERAL, Copa-Cogeca, EDA, EFPRA, EPURE, FEDIOL, FEFAC, Starch Europe .

 

 

Kornel Matuszak
fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023