O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-06-2019

Autor: HEZ

Będą dopłaty do każdej krowy i świni w gospodarstwie

Będą dopłaty do każdej krowy i świni w gospodarstwie

Kiedy prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział dofinansowanie 500 zł na krowę i 100 zł na świnię loża szyderców natychmiast uruchomiła skrywane pokłady hejtu oraz wyśmiewania i ruszyła do ataku. Jak się okazało pieniądze dla każdej krowy i świni, o ile gospodarz podniesie ich "standard życia" będą, co prawda nieco mniejsze, ale będą.

Minister Ardanowski zapowiadał, że aby dofinansowanie do zwiększonego dobrostanu hodowli krów i świń było możliwe, musi być pozytywna opinia Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020. Dziś, wobec tego projektu mamy decyzję pozytywną. Kwota wsparcia to 50 mln euro.

Nowe działanie "Dobrostan zwierząt" gwarantuje rolnikom wsparcie finansowe, jeżeli gospodarze zrealizują zobowiązania związane z dobrostanem zwierząt ponad te obowiązujące dotychczas. Będzie to rodzaj rekompensaty poniesionych dodatkowych kosztów związanych z podwyższonym standardem hodowli zwierząt.

W wypadku hodowli świń wsparcie obejmie:

Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 301 zł/szt. rocznie.

Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 24 zł/szt. rocznie.

Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant pierwszy) – stawka płatności 612 zł/szt. rocznie.

Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant drugi) – stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.

W wypadku hodowli krów wsparcie obejmie:

Dobrostan krów mlecznych – wypas: płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie.

Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie.

Dobrostan krów mamek: płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20%w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.

 

MRiRW/Fot.: unsplash.com

swiatrolnika.info 2023