O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-04-2019

Autor: Maks Webber

Badanie strat rodzin pszczelich

Badanie strat rodzin pszczelich

Polski Związek Pszczelarski zachęca wszystkich pszczelarzy do udziału w ankiecie COLOSS (Prevention of Honeybee Colony Losses – zapobieganie stratom rodzin pszczelich).


Pracownia Chorób Owadów Użytkowych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od kilku lat prowadzi badania strat rodzin pszczelich. Również w tym roku, w ramach aktywności międzynarodowej sieci naukowej COLOSS te badania są kontynuowane.
Po zimie 2016/2017 SGGW wprowadziło do swoich metod zbierania danych internetową ankietę. Jest to najbardziej przyjazny dla uczelni sposób udziału pszczelarzy w badaniu, ponieważ dane z bazy w prosty sposób można przenieść do arkusza danych, bez konieczności wielogodzinnego manualnego wprowadzania informacji od poszczególnych pszczelarzy.

 


,,Łącznie w zeszłym roku Pracownia otrzymała 307 kwestionariuszy. Straty ogółem wyniosły 14,2%, z uwzględnieniem strat z powodu problemów z matką oraz klęsk żywiołowych. Były one znacznie niższe niż w trakcie poprzedniej zimy 2016/17 (21,8%) i osiągnęły średni poziom od czasu, kiedy prowadzimy monitoring. Najmniej rodzin utracili pszczelarze w województwie małopolskim i mazowieckim (5,2% i 8,3%) a najwięcej w woj. pomorskim oraz woj. warmińsko-mazurskim (36,4% i 28,1%). Jednakże liczba respondentów (otrzymanych ankiet) z tych ostatnich dwóch województw była mała i nie można wykluczyć, że odpowiedzieli przede wszystkim ci, którzy utracili wiele rodzin. Natomiast w województwach: lubuskim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, mimo znacznej liczby respondentów straty także sięgały powyżej 20%. Straty średnie w skali kraju sięgały 17,5% ale ponad połowa pszczelarzy nie odnotowała strat wyższych niż 10%. Straty wyższe niż 20% zgłosiła ok. ¼ pszczelarzy’’

 


- mówi dr hab. Grażyna Topolska kierownik Pracowni Chorób Owadów Użytkowych SGGW.


Podobnie jak w latach ubiegłych ankietę można wypełnić anonimowo. Ankieta internetowa jest aktywna od 15 kwietnia do 26 czerwca i jest dostępna pod adresem internetowym: https://www.bee-survey.com/index.php/816265?lang=pl


Z roku na rok coraz więcej osób w naszym kraju zainteresowanych jest hodowlą pszczół i produkcja miodu . Według szacunków Polskiego Związku Pszczelarskiego tym sektorem rolnictwa w naszym kraju zajmuje się 43 tys. osób. Większość z nich to właściciele małych pasiek , traktujący hodowle pszczół jako hobby . Pszczelarzy zawodowych jest znacznie mniej choć w ostatnich latach ich liczba tez znacznie wrosła.


Najwięcej pasiek pszczelarzy zawodowych jest zlokalizowanych w województwie warmińsko – mazurskim, dolnośląskim i lubelskim, najmniej w województwie opolskim, podlaskim, śląskim i lubuskim. Średnia wielkość pasieki wynosi 272 pnie. Największe znajdują się w województwie lubuskim (średnio prawie 430 uli), najmniejsze w województwie śląskim i podlaskim (około 200 pni). Pszczelarze zawodowi posiadają łącznie około 6,1% ogólnej liczby pni pszczelich w Polsce.


Osoby zajmujące się pszczelarstwem mogą liczyć na wsparcie zarówno na rozwój hodowli jak i też walkę z chorobami pszczół . Zgodnie z unijnymi przepisami we wszystkich krajach członkowskich opracowane zostały trzyletnie krajowe programy wsparcia pszczelarstwa . Na środki budżetowe programu pszczelarskiego składa się 50% środków pochodzących z UE i 50% środków krajowych.


W ramach tych programów wspierana jest głównie walka z warrozą, najgroźniejszą chorobą pszczół oraz odbudowa rodzin pszczelich. Ponadto wsparciem mogą być objęte, między innymi szkolenia pszczelarzy, analizy jakości miodu, zakup sprzętu pszczelarskiego czy przemieszczanie pszczół na pożytki.
Pszczelarze mogą pozyskać środki na rozwój i modernizację swoich gospodarstw pasiecznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

 


Maks Weber
fot Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023