Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 30-11-2021 07:00:22

Badanie: Polacy boją się o finanse i pracę bardziej niż reszta świata

Polacy

Polacy w porównaniu do średniej światowej bardziej martwią się o finanse i pracę, są też mało optymistyczni co do przyszłości i słabiej wierzą w szczepienia.

Jak wynika z opublikowanego we wtorek badania EY, 74 proc. Polaków jest zaniepokojonych o swoje zdrowie, przy czym poziom obaw jest u nas niższy niż średnia światowa (83 proc.). Jednocześnie Polacy statystycznie rzadziej niż mieszkańcy świata spędzają więcej czasu w domu niż przed rozpoczęciem pandemii (48 proc. vs. 64 proc.). Większy niż globalna średnia odsetek ankietowanych osób jest również skłonny do angażowania się w aktywność poza domem.

Polacy boją się o swoje finanse i pracę

Polacy bardziej się natomiast obawiają o swoje finanse (84 proc., o 6 pkt proc. więcej niż średnia światowa) i pracę (73 proc., o 9 pkt proc. więcej). Jak podkreślili autorzy badania, pesymistyczne nastroje przekładają się tylko w umiarkowanym stopniu na kwestie związane z konsumpcją, co potwierdzają również dane GUS.

Warto przy tym dodać, że Polacy dużo pracują. Jak wynika z badania wykonanego dla platformy ePsycholodzy.pl 21 proc. respondentów zajmuje się pracą nawet 10 godzin dziennie.

Listopadowy bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) zanotował spadek o 5,5 pkt proc. mdm i wynosi minus 23,3 (w porównaniu do listopada 2020 r. jest wyższy o 5,9 pkt proc.). Z kolei według badania EY, 56 proc. Polaków wydaje obecnie pieniądze z większą rozwagą, o 5 proc. mniej niż światowa średnia.

,,Pandemia koronawirusa w naturalny sposób zwiększyła globalne obawy o bezpieczeństwo. Jednak w przypadku Polaków dominuje niepewność o bezpieczeństwo finansowe, a nie zdrowotne. Na naszą sytuację często nakładamy kalkę – zawsze może być gorzej – przez co na dużym poziomie ogólności oceniamy ją relatywnie pozytywnie. Z drugiej strony zastanawiamy się, czy właśnie niedługo nie będzie gorzej. Rodzi to obawy o możliwość osiągnięcia długofalowej stabilizacji, co w naturalny sposób prowadzi do potencjalnie trwałej zmiany w zachowaniach konsumenckich" – skomentował partner EY, lider usług dla sektora handlu i produktów konsumenckich Łukasz Wojciechowski.

Identyczny odsetek Polaków i mieszkańców świata (po 59 proc.) dobrze ocenia przeciwdziałanie skutkom pandemii. Różnice uwypuklają się w kwestiach dotyczących przyszłości. Jedynie 35 proc. respondentów w naszym kraju oczekuje poprawy swojej sytuacji finansowej w przeciągu kolejnych 12 miesięcy; dla pozostałej części globu wskaźnik ten wynosi 48 proc. 23 proc. Polaków czuje się pewnie w kwestii swojej przyszłości. Na świecie takie odczucie ma 53 proc. ankietowanych.

Negatywny wpływ pandemii na obywateli

Jednocześnie Polacy statystycznie rzadziejpolacy niż mieszkańcy świata spędzają więcej czasu w domu niż przed rozpoczęciem pandemii (48 proc. vs. 64 proc.). Większy niż globalna średnia odsetek ankietowanych osób jest również skłonny do angażowania się w aktywność poza domem.

,,Dane wskazują, że Polacy pragną jak najszybciej wrócić do swoich przedpandemicznych przyzwyczajeń związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Prowadzi to do wniosku, że nasi rodacy mniej obawiają się wchodzić w interakcje międzyludzkie. Może to być wynikiem chęci odreagowania po długofalowej kumulacji wszystkich aktywności zawodowych i edukacyjnych w domu, a także brakiem woli do dalszych inwestycji w przystosowywaniu mieszkań do wymogów pandemii" – wskazali autorzy.

Jak podkreślili, polskie obawy dotyczące przyszłości w nikły sposób przekładają się na przekonanie co do efektywności szczepień przeciwko koronawirusowi i ich realnego wpływu na zmianę sposobu, w jaki pracujemy lub spędzamy wolny czas. Tylko 45 proc. naszych rodaków spodziewa się, że COVID-19 przestanie wpływać na ich sposób życia dopiero po zaszczepieniu się większości populacji. Dla porównania w USA ten wskaźnik wynosi 62 proc., a w Niemczech 65 proc.

,,Jedynie 23 proc. naszych rodaków spodziewa się, że pandemia przestanie oddziaływać na ich styl życia, gdy tylko otrzymają szczepionkę. Wskazuje to, że pomimo kolejnych fal zakażeń trwamy przy swoich przyzwyczajeniach i nie zamierzmy ich zmieniać – niezależnie ze szczepionką lub przy jej braku. Równocześnie 28 proc. Polaków uważa, że nawet brak szczepień nie ma już znaczącego wpływu na ich styl życia" – stwierdzili autorzy badania.

Polska edycja badania została przeprowadzona w dniach od 29 września do 6 października br. na grupie 1001 osób w wieku 18-65 lat. Globalny sondaż objął 14 tys. 47 konsumentów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Brazylii, Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Chinach, Indonezji, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.

Czytaj też: CBOS: Prawie wszyscy Polacy zauważają wzrost cen

PAP/fot.pixabay

 Autor: Emilia Gromczak 17-01-2022 12:00:00

Grupa T.B. Fruit oszukała sadowników. ZS RP składa wniosek do ministra

Związek Sadowników RP zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie zadłużenia wobec rolników grupy T.B. Fruit.

Grupa producencka jest największym w Europie producentem koncentratów owocowych, używanych do produkcji soków. W grudniu zakończyła działalność w Polsce ze względu na problemy finansowe. Jednak firma nie wypłaciła wielu zadłużeń, które jest winna rolnikom. Są to zadłużenia rzędu kilkudziesięciu milionów zł. W związku z tym Związek Sadowników RP zwrócił się do ministra rolnictwa o uruchomienie odpowiednich mechanizmów w  celu wyegzekwowania należności  finansowych.

Oszustwa T.B. Fruit

Grupa T.B. Fruit dysponuje ośmioma nowoczesnymi zakładami przetwórczymi, zlokalizowanymi na Ukrainie, w Mołdawii  i w Polsce (na Lubelszczyźnie w Annopolu, Dwikozach i na Mazowszu w Brzostowcu). Już w grudniu pisano o tym, że producent koncentratów owocowych znika z Polskiego rynku ze względu na swoje problemy finansowe. Okazuje się, że zakład mimo, że źle funkcjonował nadal, oszukując sadowników, brał od nich towar. Zadłużenia firmy wobec rolników sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. 

Związek Sadowników RP skierowało wniosekTB Fruit oszustwa

W związku z zadłużeniami grupy T.B. Fruit Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie odpowiednich mechanizmów w celu wyegzekwowania należności finansowych.

"Mając na uwadze ostatnie wydarzenia w branży sadowniczej związane z bankructwem firmy TB Fruit – przetwórni o dużym znaczeniu na rynku jabłek przemysłowych, zwracamy się do Pana Ministra z prośba o podjęcie pilnej interwencji w tym zakresie" – czytamy we wniosku ZS RP.

Związek zawnioskował, aby zwrot środków podmiotom prywatnym odbywał  się  przed zwrotem należności wobec instytucji państwowych takich, jak banki czy urzędy skarbowe.

Przypominamy o głośnej sprawie oszustwa Grupa Producentów Rolnych „Ziarno”. Grupa nie uregulowała w ubiegłym roku płatności za zboże i rzepak wobec kilkuset rolników. Straty liczone są w milionach złotych. Sprawa trafiła do organów ścigania prawa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prokuratora Generalnego.

Sprawdź również: KNF ostrzega przed fałszywymi inwestycjami w Biedronkę

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Polska Agencja Prasowa 17-01-2022 09:24:01

Prognoza IMGW: W poniedziałek po południu powróci do nas zima

IMGW prognozuje powrót zimy. W poniedziałek w ciągu dnia będzie wietrznie, ale ciepło. Jednak po południu napłynie do Polski chłodne akrtyczne powietrze.

,,Początek tygodnia zapowiada się pod znakiem pogody pochmurnej i wietrznej, ale jeszcze ciepłej. W poniedziałek, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego i będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg" – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy w prognozie na trzeci tydzień stycznia. Końcówka tygodnia pochmurna, ale z przejaśnieniami, co związane będzie z obecnością nad Polską układu niżowego znad Skandynawii. 

IMGW przewiduje powrót zimy

Według prognozy IMGW, w kolejnych dniach IMGW wiatr 04ma się utrzymywać zimowa aura z okresowymi opadami śniegu i ujemną, szczególnie na południu kraju, temperaturą w nocy.

,,W poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu przechodzącymi w deszcz. W Karpatach grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o 10 cm do 15 cm, na wschodzie i w Sudetach o około 5 cm. Jeszcze ciepło, temperatura od 0 do 6 stopni C. Wiatr będzie silny i porywisty; nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i w centrum kraju do 100 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Wiatr powodował będzie, szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne" – poinformował IMGW.

We wtorek na wschodzie pochmurnie ze słabymi opadami śniegu. Na zachodzie większe przejaśnienia i bez opadów, co zawdzięczać będziemy obecności wyżu znad Europy zachodniej. Nieco chłodniej, temperatura od -3 do 4 stopni C. Zachodni i północno-zachodni wiatr osłabnie i tylko na wschodzie kraju będzie jeszcze w porywach do 60 km/h.

W środę bez opadów i większe przejaśnienia. Nad ranem, temperatura powietrza wyniesie od -4 do 3 stopni C, tylko w rejonach podgórskich Karpat może być około -16 stopni C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 5 stopni C na wybrzeżu, a w rejonach podgórskich do około -3 stopnie C. Nad morzem ponownie wzrost prędkości i porywistości wiatru.

Koniec tygodnia będzie pochmurny

W niedzielę większe przejaśnienia i znowu pogoda wyżowa. Miejscami, głównie na południowym wschodzie, słabe opady śniegu. Nad ranem temperatura od -12 do -1 stopnia C, ale w ciągu dnia będzie od -5 do 4 stopni C. Wiatr osłabnie.

,,Końcówka tygodnia pochmurna, ale z przejaśnieniami, co związane będzie z obecnością nad Polską układu niżowego znad Skandynawii. Okresami opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. W nocy temperatura na przeważającym obszarze kraju od -5 do 0 stopni C; chłodniej w rejonach podgórskich, tam okresami spadek temperatury do -12. W ciągu dnia temperatura od -3 do 4 stopni C, jedynie w rejonach podgórskich około -8 stopni C. Na wybrzeżu utrzymywał się będzie silniejszy zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 70 km/h" – prognozują meteorolodzy.

Czytaj też: IMGW: Rosną poziomy wód na wybrzeżu, Zalewie Wiślanym i Żuławach

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 17-01-2022 08:54:37

Zerowy VAT uderzy w małe sklepy. Duże dyskonty sobie poradzą

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" alarmuje, że wprowadzony przez rząd zerowy VAT, wzmocni sieci dyskontów, zmniejszając konkurencyjność drobnego handlu.

Jak opisuje "Rzeczpospolita", rząd PiS liczy, że obniżka VAT przysporzy mu zwolenników. Stąd też aktywna promocja pomysłu, by w sklepach obowiązkowo pojawiły się informacje o pomocy rządu i obniżce podatków. ,,Nie do końca jednak precyzyjne, ponieważ zerowa stawka obejmie tylko produkty opodatkowane obecnie na 5 proc. Tych z 23-proc. VAT – już nie. W efekcie statystyczny konsument zyska może kilkanaście złotych miesięcznie. Przy tak szybko zmieniających się cenach i drożejącej w dwucyfrowym tempie żywności te 5 proc. będzie mało zauważalne, do tego wielu producentów czy handlowców wykorzysta okazję, by kosztem obniżki nieco poprawić własne marże" – czytamy.

Zerowy VAT to tylko kilka złotych więcej w kieszeni

Gazeta dodaje, że wielkie sieci, na czele z dyskontami, Zerowy VAT 02rozegrają to po swojemu. W końcu mają większe możliwości wyegzekwowania obniżek od dostawców. Dziś kontrolują 38 proc. rynku, ale zapewne jeszcze zyskają. Zerowy VAT uderzy więc w małe sklepy, a dla dużych marketów… stanie się kolejną akcją marketingową.

,,Ofensywa marketingowa już ruszyła. Lidl już poinformował, że zetnie ceny 1 lutego – w przypadku jego oferty dotyczy to 2 tys. artykułów" – napisano.

Jak ocenia gazeta, konsumenci ruszą do sieci dyskontowych, bo ceny rosną rekordowo.

,,Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH, Grupę Blix i Hiper-Com Poland wynika, że w grudniu zakupy promocyjne w sklepach były droższe o 21,9 proc. niż rok wcześniej. Najmocniej zdrożały tłuszcze – niemal 70 proc., nabiał czy mięso – ponad 20 proc." – podano w "Rz". 

Czytaj też: Zerowy VAT na nawozy nie zrekompensuje wzrostu cen

PAP/fot.pixabay/fot.KPRM,Krystian Maj

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.