O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

ASF – sukces ogólnokrajowego programu po pierwszym miesiącu

ASF

PZŁ przedstawia rezultaty pierwszego miesiąca ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF.

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wdrożył „Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Przedstawiono rezultaty pierwszego miesiąca. W ramach programu pozyskano niemalże 10 000 dzików oraz odnaleziono 49 padłych dzików lub ich szczątków.

Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF_wild-boar-gdcc2637d9_1280.jpg

Ze względu na obecną sytuacją związaną z ASF, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wdrożył „Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Jak podaje PZŁ, jest to bardzo ambitny program wypracowany w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy PZŁ. Ma on na celu odstrzał dzików w całej Polsce podczas polowań zbiorowych w okresie od 30 października do 31 stycznia 2022 r.

Rezultaty programu po pierwszym miesiącu

Po pierwszym miesiącu można wysnuć wnioski, że polscy myśliwy odpowiedzialnie angażują się w zwalczanie ASF. W tym okresie zorganizowano 8427 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 161 000 osób i ponad 20 000 psów. W ramach programu pozyskano niemalże 10 000 dzików oraz odnaleziono 49 padłych dzików lub ich szczątków.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Łowieckiego w pierwszym miesiącu, obowiązującego programu, odnotowano 34 próby blokowania polowań zbiorowych. W związku z zaistniałą sytuacją, łowczy krajowy wystąpił do Komendanta Głównego Policji o wsparcie działań myśliwych z poziomu Powiatowych Komend Policji.

„Bardzo dziękuję wszystkim myśliwym, którzy poświęcając swój wolny czas, nie żałując prywatnych środków, i nie patrząc na trudności związane chociażby z trwającą czwartą falą pandemii, walczą z ASF wszystkimi dostępnymi środkami. Podziękowania kieruję również do osób, bez których te polowania nie mogłyby się odbywać – naganiaczy i podkładaczy. Ufam, że to zaangażowanie będzie przynosiło owoce również w przyszłości. Dziękuję też wszystkim organom państwa, dzięki którym nasze polowania mogą być efektywne” – podkreśla łowczy krajowy Paweł Lisiak.

Czytaj: MRiRW: jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się pieniądze

pzlow.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023