O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-05-2019

Autor: Maks Webber

ASF na Lubelszczyźnie – samorząd rolniczy apeluję o pomoc dla rolników i zmianę przepisów

ASF na Lubelszczyźnie – samorząd rolniczy apeluję o pomoc dla rolników i zmianę przepisów

Lubelska izba Rolnicza apeluje do rządu RP o pomoc i wsparcie rolników, u których stwierdzono ognisko choroby ASF. Domaga sie zmiany przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych.


Jak podkreśla LIR sytuacja rolników w województwie lubelskim związana z chorobą ASF jest dramatyczna. ASF rozprzestrzenia się na kolejne powiaty i gminy województwa lubelskiego powodując coraz to więcej ograniczeń i utrudnień w gospodarowaniu dla producentów i hodowców trzody chlewnej.
W ocenie samorządu rolniczego w najgorszym położeniu są rolnicy, gdzie choroba ta wystąpiła tworząc tak zwane ognisko choroby. Gdy dochodzi do kontroli Powiatowych Inspekcji Weterynarii okazuje się, że znaczna część poszkodowanych rolników nie tylko traci podstawowe źródło utrzymania, ale pozbawiona jest również odszkodowania z budżetu państwa.

 


,,W naszym odczuciu sytuacja ta jest nie do przyjęcia i powoduje brak możliwości odbudowania hodowli trzody chlewnej. Koniecznym i zasadnym jest zmiana przepisów obecnie obowiązującej ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych’’

 


– mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.


Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych reguluje przepisy dotyczące odszkodowania producentów rolnych, u których spełnione są wszystkie wymogi określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i bioasekuracji.

 


„Przy nawet niewielkich uchybieniach ze strony producentów trzody chlewnej np. opóźnienie w zgłoszeniu przemieszczania świń do IRZ, niewłaściwy wymiar maty dezynfekcyjnej, rolnik nie otrzymuje żadnego odszkodowania finansowego. Wsparcie otrzymują jedynie rolnicy, u których są spełnione wszystkie wymogi określone w/w ustawie. Ponadto ustawa zawiera pewne luki prawne, które należało by jak najszybciej poprawić, by hodowcy trzody chlewnej mogli uzyskać rekompensatę ze strony państwa do wszystkich sztuk świń padłych również do tych, które padły w czasie pomiędzy zgłoszeniem do Inspekcji a zabiciem zwierząt’’

 

– dodaje Burek.


Dlatego zdaniem LIR konieczna jest zmiana przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych. Sytuacja rolników, którzy zmuszeni byli do likwidacji stad trzody chlewnej jest bardzo trudna. Izba proponuję wprowadzenie regulacji w zakresie umożliwienia wypłacania odszkodowania rolnikom minimum 70% wartości rynkowej zwierząt, u których nie są spełnione wszystkie wymogi i obowiązki określone w programie bioasekuracji i w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

 

Samorząd rolniczy postuluję również wprowadzenie możliwości zmiany i uchylenia ostatecznej decyzji wydanej przez Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie odmowy przyznania odszkodowania.

 


„Proponujemy, by Główny Lekarz Weterynarii mógł uchylić taką decyzję i przyznać odszkodowanie szczególnie rolnikom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Sugerujemy także , by odszkodowanie z budżetu państwa dotyczyło wszystkich sztuk zwierząt, które padły w wyniku choroby ASF w tym czasie kiedy inspekcja weterynarii otrzyma informację, a zwierzęta padały zanim wykonany był nakaz zabicia zwierząt. Dotychczasowa ustawa nie reguluje powyższej kwestii’’


- podsumowuję prezes LIR.

 


Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023