Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 17-10-2021 07:06:58

Alkohol coraz częściej „znika” ze sklepowych półek

Alkohol

To dlatego, że mowa tutaj o coraz częstszych kradzieżach w tradycyjnych sklepach, w tym szczególnie tych wielkopowierzchniowych. To właśnie alkohol często staje się celem rabusiów.

Alkohol na celowniku złodziei

W całej Europie, sprzedawcy z tytułu kradzieży tracą rocznie blisko 50 miliardów euro, jak wynika z badania Retail Security in Europe: Going beyond Shrinkage przygotowanego przez instytut Crime&Tech oraz Checkpoint Systems[1]. W ręce złodziei najczęściej wpadają produkty alkoholowe, w tym również bardzo drogie trunki.

W przypadku Polski, sytuacji „sprzyjają” wciąż nieuregulowana kwestia sprzedaży alkoholu przez Internet czy obserwowany powrót do dokonywania zakupów w fizycznych sklepach.

Warto również zaznaczyć, że stale rośnie zainteresowanie droższymi, wysokoprocentowymi alkoholami. Zgodnie z najnowszą analizą PARPA[2] w 2020r sprzedano w Polsce wyroby alkoholowe o łącznej wartości 41 mld złotych – to o 500 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Udział trunków mocniejszych niż 18% wyniósł zaś 18,2%. W 2019r był on równy 17,2% zaś w 2018 – 15,9%. Co więcej, widocznie spadła sprzedaż piwa, którego w 2020r Polacy wypili najmniej od dekady.

Alkohol „łupem” nr 1

Zgodnie z opracowaniem Crime&Tech oraz Checkpoint Systems[3], polscy sprzedawcy detaliczni z sektora spożywczego oraz cash&carry tracą corocznie towar o wartości ponad 270 mln euro. Główną przyczyną powstawania strat są kradzieże sklepowe. Sprzedawcy podkreślają, że te utrzymują niestety tendencję wzrostową.
Skupiamy się tutaj na branży spożywczej, gdyż ta ze względu na nieuczciwych konsumentów traci zdecydowanie najwięcej spośród pozostałych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o kradzieży wysokogatunkowego alkoholu, gdzie jeden produkt nierzadko kosztuje kilkaset złotych. Trudno powiedzieć, by zjawisko to miało występować rzadziej, zważywszy na trendy wskazywane przez sprzedawców detalicznych – tłumaczy Ewa Pytkowska, szefowa Checkpoint Systems.hurtownia alkoholi 2021 przepisy

Handlowcy reprezentujący branżę spożywczą przyznają, że niekwestowanym liderem najczęściej kradzionych produktów pozostają napoje alkoholowe, w tym zwłaszcza whisky, wódka, wina i likiery. Co ciekawe, problem ten dotyczy nie tylko większych sklepów spożywczych czy supermarketów, ale także stacji benzynowych. W 2020 roku odnotowano ponad 56 tysięcy przypadków kradzieży w tych obiektach i dotyczyły one wyłącznie drogich alkoholi[4]

Czytaj także: Spożycie piwa najniższe od dekady

Ryzyko wielkiego formatu

Ze względu na brak niegdysiejszych obostrzeń ograniczających liczbę klientów, przybywa odwiedzających sklepy wielkoformatowe, czyli popularne super- i hipermarkety, a także dyskonty. Te ostatnie nie od dzisiaj cieszą się ogromnym uznaniem polskich konsumentów. Jak wynika z badania CBRE aż 70% Polaków wskazuje je jako najchętniej wybierane miejsca dokonywania zakupów spożywczych.[5]

W dużych przestrzeniach handlowych bardzo trudno zapobiegać kradzieżom, szczególnie że w przypadku produktów alkoholowych spora ich część nie zostaje wyniesiona ze sklepu przez złodziei, a konsumowana na terenie samego obiektu lub otwierana, a ich zawartość zostaje przelana do innego opakowania. Z kolej w mniejszych sklepach dominującą formą kradzieży jest wyniesienie produktu na zewnątrz. Oznacza to, że warto mieć wiedzę z zakresu dobierania zabezpieczeń właściwych dla różnych formatów sklepów. Niemniej, w każdym z nich dobrze sprawdzą się rozwiązania, które nie tylko alarmują w momencie stwierdzenia próby kradzieży – jak zakładane na butelki klipsy – ale także zareagują natychmiast po wykryciu próby manipulowania przy nich, w tym otwarcia, czyli Bug Tagi – dodaje Ewa Pytkowska z Checkpoint Systems.

Jak skutecznie zabezpieczyć alkohol?

Sposobów na zabezpieczenia jest co najmniej kilka. Coraz częściej producenci alkoholi zabezpieczają je już na etapie produkcji. Służą do tego specjalne etykiety RF, które są aktywne, dopóki nie zostaną zdezaktywowane podczas procesu płatności przy kasie. Z tego „miękkiego” sposobu zabezpieczenia korzystają tacy producenci znanych, markowych alkoholi ze średniej i wyższej półki. Drugą formą wykorzystywanych środków są zabezpieczenia twarde, które nakładane są na butelki lub opakowania bezpośrednio w sklepach.

Jedną z ciekawszych form takich zabezpieczeń jest system o nazwie „Cristal Guard”. To przeźroczyste nakładki montowane bezpośrednio na korkach. Skutecznie chronią drogie alkohole na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczne uruchamianie alarmu na bramkach bezpieczeństwa, a w wersji RFID możliwość dodatkowej kontroli stanów magazynowych czy przeprowadzenia automatycznej inwentaryzacji. Drugą korzyścią „Cristal Guard” jest uniemożliwienie otwarcia alkoholu. Zabezpiecza to sprzedawców detalicznych przed stratami wynikającymi z konsumpcji alkoholu na terenie sklepu, jak również przed przelaniem zawartości opakowania do niezabezpieczonego opakowania i wyniesienia go ze sklepu w takiej formie.

„Kradzieżowy szczyt” przed nami?

Nad odpowiednim zabezpieczeniem produktów na półkach sklepowych warto pomyśleć już dzisiaj, biorąc pod uwagę, że to właśnie w ostatnim kwartale roku dochodzi do największej liczby kradzieży. Zaproszeni do badania Crime&Tech i Checkpoint Systems polskie firmy detaliczne przyznają, że to właśnie wówczas – a szczególnie w okresie przedświątecznym – notują 28% wszystkich przypadków kradzieży towaru w skali roku. Z kolei, w ujęciu całościowym, uwzględniającym odpowiedzi wszystkich ankietowanych z 11 europejskich krajów, zima jako okres najczęściej zauważanych przestępstw handlowych wskazana została przez ponad 60% respondentów.

[1] https://www.crimetech.it/landing/retail-security-in-europe/index.html
[2] https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8243643,handel-alkoholem-sprzedaz-wyroby-spirytusowe.html
[3] https://www.crimetech.it/landing/retail-security-in-europe/index.html
[4] https://www.money.pl/gospodarka/tak-polacy-kradna-na-stacjach-paliw-z-polek-ginie-drogi-alkohol-6610166189505376a.html
[5] https://retailnet.pl/2021/09/09/89642-magdalena-fratczak-cbre-70-proc-polakow-robi-zakupy-spozywcze-w-dyskontach/

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Michał Rybka 08-12-2021 10:30:32

Złota Setka Polskiego Rolnictwa 2021 – poznaliśmy laureatów nagrody

Złota Setka Polskiego Rolnictwa to prestiżowa nagroda przyznawana corocznie od 5 lat najlepszym firmom z branży rolno-spożywczej.

Na gali wręczenia nagród nie zabrakło wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Nagroda jest przyznawana przez redakcję tygodnika Wprost i portal biznes.wprost.pl ranking, wyłaniający 100 liderów branży rolno-spożywczej. O wyniku decydują przychody firm i ich zyskowność, przeliczane za pomocą odpowiedniego algorytmu.

Złota Setka Polskiego Rolnictwa 2021 dla Animex Food

Podczas gali odbyła się również debata nt. rolnictwa ekologicznego, w której wziął udział wicepremier Kowalczyk.zlotasetkapolskiegorolnictwa2

W tym roku na pierwszym miejscu rankingu znalazła się firma Animex Foods Spółka z o.o., będąca największym producentem i eksporterem mięsa w Polsce. Nagrodę firmie wręczył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Na podium w rankingu znalazły się także: na drugim miejscu Grupa Azoty – największa w Polsce i jedna z kluczowych w Europie grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej oraz, zamykająca podium, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita – największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej.

W obrębie złotej setki wyłoniono także platynowe piątki największych przedsiębiorstw – przedstawicieli pięciu sektorów branży, którymi są:

– przemysł mleczarski (pierwsze miejsce: Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita),
– produkcja środków ochrony roślin (pierwsze miejsce: BASF Polska),
– produkcja nawozów mineralnych (pierwsze miejsce: Grupa Azoty),
– produkcja maszyn rolniczych (pierwsze miejsce: CNH Industrial Polska),
– dystrybucja (pierwsze miejsce: Chemirol).

W tym roku organizator przyznał też nagrody specjalne, m.in. za innowacyjny produkt oraz dla firm przyjaznych środowisku.

Czytaj także: Ułatwienia w handlu rolnym wchodzą w życie. Prezydent podpisał ustawę

gov.pl/ fot. gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 08-12-2021 10:00:00

Cyfrowa Gmina po raz drugi. Ruszył nabór wniosków

Ruszył drugi nabór wniosków w programie Cyfrowa Gmina. Mogą w nim wziąć udział 1063 gminy. Mają na to czas do 22 grudnia.

Projekt jest skierowany do wszystkich gmin w Polsce. Budżet w drugim naborze wniosków w ramach programu to niemal 251 mln zł. Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie –minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna – 2 000 000 zł. Nabór wniosków prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Wsparcie w obszarze cyfryzacji 

Ruszył drugi nabór wniosków w programie Cyfrowa Gmina. Mogą w nim wziąć udział 1063 gminy. Mają na to czas do 22 grudnia. Z racji tego w poniedziałek minister Janusz Cieszyński spotkał się z mazowieckimi samorządowcami w Maciejowicach. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele 109 mazowieckich gmin. Wszystkie mogą wziąć udział w drugim naborze. Dofinansowane na jakie mogą liczyć to w sumie 20 milionów zł. cyfrowa gmina cyfryzacja

W pierwszym naborze mogły wziąć udział 734 gminy – wzięło 720, czyli 98%. To świetny wynik!- Do drugiego nabory zapraszamy kolejne 1063 gminy, w tym 169 mazowieckich samorządów. Tym razem do rozdysponowania mamy ponad 250 milionów złotych. Wnioski można składać do 22 grudnia, a rozliczać do końca 2022 r.

– ogłosił w poniedziałek minister Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie – minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna – 2 000 000 zł. Nabór wniosków prowadzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Program Cyfrowa Gmina

Skierowany do wszystkich gmin w Polsce projekt „Cyfrowa Gmina” jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Jego budżet to miliard złotych.

Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami – wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa.

W ramach programu „Cyfrowa Gmina” podnosimy świadomość cyberzagrożeń, bo tak właśnie wygląda przestępczość XXI wieku. I takie problemy mogą samorządowców coraz częściej dotykać.

– powiedział minister Janusz Cieszyński.

Program „Cyfrowa Gmina” to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa mazowieckiego. Inny to m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). W jego ramach na Mazowszu realizujemy m.in. inwestycje szerokopasmowe. Łączna wartość projektów to prawie 434 miliony złotych, wartość dofinansowania – niemal 800 milionów, a łączna liczba gospodarstw domowych, które w wyniku tych działań będą miały (wiele już ma) dostęp do szybkiego internetu to 268 401.

Czytaj także: GUS wskaże najbardziej cyfrową gminę spisu powszechnego

fot.pixabay.com 


Autor: Polska Agencja Prasowa 08-12-2021 09:01:05

Przedsiębiorcy z blisko 38,5 mld zł długu – podaje BIG InfoMonitor

Zadłużenie przedsiębiorstw wyniosło na koniec września prawie 38,5 mld zł. Zadłużeni przedsiębiorcy pochodzą z sektora rynku nieruchomości, budownictwa i przemysłu.

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor zadłużenie przedsiębiorstw wyniosło na koniec września prawie 38,5 mld zł w ciągu roku wzrosło o 12 proc. Najbardziej zwiększyły się zaległości sektora obsługi rynku nieruchomości, budownictwa i przemysłu. Według BIG InfoMonitor przedsiębiorstw-niesolidnych płatników przybywa mniej. 

Przedsiębiorcy zadłużeni na 38,5 mld

Według informacji zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK, przeterminowane o minimum 30 dni, o wartości co najmniej 500 zł zobowiązania przedsiębiorstw wyniosły w sumie na koniec września 38,47 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku przyrosły o 4,1 mld zł, czyli o 12 proc. Przed pandemią roczne zmiany wynosiły ok. 9 proc. 

Jak zwrócił uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, przedsiębiorcy mieli zobowiązania wobec banków i instytucji finansowych oraz kontrahentów większe w trzecim kwartale br. o 1,3 mld zł.przedsiębiorcy długi

"12-proc. dynamika wzrostu pokazuje, że pandemia odbiła piętno na biznesie. Dla porównania przez pierwsze pół roku pandemii zobowiązania podwyższyły się o 1,2 mld zł" – wskazał.

Według BIG InfoMonitor przedsiębiorstw-niesolidnych płatników przybywa mniej. Ich liczba od roku waha się między 320 a 326 tys., a obecnie uwzględniając aktywne, zawieszone i zamknięte jest to 324 tys. podmiotów. Przez pierwsze 6 miesięcy pandemii przybyło prawie 6 tys. podmiotów z kłopotami w regulowaniu zobowiązań. Odsetek firm, które nie płacą wynosi obecnie 5,7 proc. wobec 5,9 proc. na koniec września zeszłego roku. W danych tych uwzględnia się nierzetelnych dłużników zgłoszonych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz opóźniających raty kredytów na co najmniej 500 zł, przez ponad 30 dni.

"Opóźnione płatności nie rozprzestrzeniają się gwałtownie, pogłębiają się jednak problemy w firmach, które już komuś nie zapłaciły. Dlatego ryzyko współpracy z przedsiębiorstwami, które mają jakiekolwiek kłopoty jest dziś wyższe niż przed pojawieniem się COVID-19" – zauważył Grzelczak.

Branże z największymi długami

Z kolei o niemal jedną trzecią podwyższyły się przeterminowane zobowiązania branży Obsługa rynku nieruchomości (z 1,66 mld zł do 2,15 mld zł). Firmy z tego obszaru gospodarki (pośrednictwo sprzedaży, zarządzanie na zlecenie, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi) są obecnie, według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, piąte na liście sektorów z największą kwotą zaległości.

Od końca września 2020 do końca września 2021 r., przeterminowane zobowiązania znacząco podwyższyły się też w Budownictwie (o 16 proc.) do 6,1 mld zł; w Rolnictwie (o 16 proc. do 0,68 mld zł) i w Przemyśle –  o 15 proc. do 6,9 mld zł. Z kolei w granicach 10-11 proc. wzrosły zaległości Działalności naukowej i technicznej, którą reprezentują m.in. biura rachunkowe, kancelarie prawne, firmy badawcze, działalność fotograficzna, firmy PR i reklamowe oraz Działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej, w której zaklasyfikowana jest m.in. turystyka czy pośrednictwo pracy. W pierwszym przypadku nieopłacane zobowiązania sięgnęły 2 mld zł, a w drugim - 0,81 mld zł.

Przedsiębiorcy z najwyższymi zaległościami wobec dostawców, banków oraz innych instytucji finansowych, to Ci działający w sektorze handlu. Tam zwiększyły się długi o 9 proc., w rezultacie przedsiębiorcy mają ich obecnie 8,8 mld zł. Uwagę zwraca szybsze tempo przyrostu zaległości handlu hurtowego – 12 proc. niż detalicznego – 6 proc. Według Grzelczaka "pozytywnie zaskoczył Transport" - zwykle w czołówce pogłębiających problemy finansowe, tym razem odnotował 4 proc. zmianę i ma aktualnie 2,3 mld zł zaległości. "Zakwaterowanie i gastronomia, po którym można było się spodziewać zdecydowanie gorszych wyników podwyższył przeterminowane zobowiązania o 6 proc. do 1,8 mld zł. Kultura i rozrywka o 8 proc. do 176 mln zł" – wskazał.

Sprawdź: Co e-faktury oznaczają dla przedsiębiorców?

PAP/fot.pixabay.com 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.