O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Agencja Nieruchomości Rolnych podsumowała rok pracy

Agencja Nieruchomości Rolnych podsumowała rok pracy

W środę odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu minionych dwunastu miesięcy działania Agencji Nieruchomości Rolnych. Stabilizacja cen gruntów rolnych oraz atrakcyjna oferta ich dzierżawy to najważniejsze osiągnięcia z tego okresu.

W konferencji uczestniczyli Zbigniew Babalski sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Waldemar Humięcki prezes ANR, Andrzej Sutkowski wiceprezes nadzorujący spółki oraz Anna Zając-Plezia dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem. 

 

Wiceminister Babalski opowiedział o zmianie polityki gospodarowania państwowym zasobem gruntów rolnych. Drenowanie kieszeni polskich rolników oraz traktowania państwowej ziemi jako sposobu na zasypywanie dziury budżetowej przyczyniło się do wprowadzenie tych zmian. Wprowadzono ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 

– Będziemy monitorować na bieżąco jak ustawa funkcjonuje i jak jest wdrażana. Jeśli pojawią się bariery to będziemy działać szybko. Tak już się stało 6 lipca, gdy znowelizowaliśmy ustawę. Takie było zapotrzebowanie – poinformował wiceminister.

 

W poprzednich latach państwowa ziemia rolna była masowo sprzedawana. Skutkiem tego był skokowy wzrost cen oraz groźne zadłużanie gospodarstw. Polscy rolnicy nie byli w stanie konkurować ze "słupami" reprezentującymi często obcy kapitał.

 

Prezes Humięcki przypomniał w trakcie konferencji o protestach rolników, które przyczyniły się do zmian. Wskazał, że obecnie podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych są długoletnie umowy dzierżawy.

 

– Od tamtej pory podstawową formą rozdysponowania gruntów jest dzierżawa. Jest ona oferowana w przetargach ograniczonych i ofertowych. Dla odpowiednich klas i okręgów podatkowych wprowadzono stały czynsz za dzierżawę gruntów. Obecnie grunty rolne mają wartość odpowiadającą jej produktywności i nie służą spekulacyjnemu obrotowi – wyjaśnił Waldemar Humięcki.

 

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 r. Agencja wydzierżawiła rolnikom przeszło 54 tys. ha gruntów. Jednocześnie nowe kierownictwo Agencji przeprowadziło kontrolę zawieranych, w ostatnim okresie obowiązywania starych przepisów, umów sprzedaży. W wyniku tych kontroli skierowano kilka spraw do prokuratury. Postępowania nadal się toczą.

 

Kolejny sukces, o którym mówił Humięcki, to uspołecznienie procesu zagospodarowania gruntów. Przy Biurze Prezesa oraz Oddziałach Terenowych ANR działają Rady Społeczne złożone z przedstawicieli najważniejszych organizacji rolniczych. Mają one wpływ na zasady rozdysponowania gruntów na terenie działania oddziałów. Cały proces przeprowadzany jest w sposób przejrzysty, z korzyścią dla samych rolników.

 

Anna Zając-Plezia przedstawiła obecny stan zagospodarowania Zasobu. Mówiła również o innych aspektach działania Agencji: sprzedaży gruntów inwestycyjnych, przekazywaniu terenów samorządom na ważne społecznie cele oraz bezzwrotnej pomocy udzielanej środowiskom popegeerowskim.

 

Prezes Sutkowski mówił o uporządkowaniu zasad nadzoru właścicielskiego oraz zakończeniu etapu konkurowania między spółkami i zastąpieniu jej współpracą na zasadach synergii. Andrzej Sutkowski opowiedział również o wykrytych podczas kontroli spółek nieprawidłowościach będących efektem zaniedbań poprzednich Zarządów.


Minister Babalski w podsumowaniu konferencji zaznaczył, że ocenia współpracę z Agencją Nieruchomości Rolnych jako dobrą. Poinformował zgromadzonych o tym, że interes polskich rolników znajduje się w centrum uwagi obecnego rządu.

 

W zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych znajduje się niemal 1,4 miliona hektarów gruntów. Milion z nich jest dzierżawiony.

 

anr.gov.pl/biznes.onet.pl/AZK/Fot. anr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023