Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Daria Wyrostkiewicz 15-03-2019 18:56:09

3,5-godzinna dyskusja o tym, czy minister Ardanowski powinien zostać odwołany ze stanowiska. Zobacz najciekawsze argumenty „za” i „przeciw”

3,5-godzinna dyskusja o tym, czy minister Ardanowski powinien zostać odwołany ze stanowiska. Zobacz najciekawsze argumenty „za” i „przeciw”

Aura kampanii wyborczej nabiera coraz większej gęstości, a partie polityczne sięgają po różne zagrywki, by zaistnieć w przestrzeni medialnej.

Aura kampanii wyborczej nabiera coraz większej gęstości, a partie polityczne sięgają po różne zagrywki, by zaistnieć w przestrzeni medialnej.

 

Dziel i rządź – to maksyma, która na stałe zagościła w naszym życiu publiczno-politycznym. I w ten sposób mamy zwolenników i przeciwników usunięcia ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego ze stanowiska ministra rolnictwa.

 


Blisko trzy i pół godziny spędziliśmy, jako obserwatorzy, wczoraj w sejmie, wsłuchując się w argumenty opozycji, chcącej odwołać ministra oraz „dobrej zmiany”, która, rzecz jasna, ministra Ardanowskiego broniła. Dyskusja zapewne trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie wniosek formalny posła Dolaty z PiS-u o przeprowadzenie głosowania. Ostatecznie wniosek został odrzucony przewagą 10 głosów do 7. minister Ardanowski pozostaje na stanowisku.

 


Poselski wniosek o wotum nieufności wobec ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego zawierał zarzuty  mówiące o ogromnych problemach w Inspekcji Weterynaryjnej, upadku polskich marek rolno-spożywczych, zmniejszonym budżecie na rolnictwo. Ponadto posel wnioskodawca, Dorota Niedziela zwracała uwagę na rozprzestrzenianie się wirusa ASF i związany z tym wzrost importu wieprzowiny zza granicy. Argumentem przeciwko ministrowi Ardanowskiemu była również sytuacja stadniny w Janowie, która przestała przynosić zyski. Nie zabrakło także kwestii niewypłacalności resortu w związku z problemami suszowymi. Zdaniem opozycji minister Ardanowiski nie radzi sobie na obejmowanym stanowisku, stąd wniosek o jego odwołanie.

 


Po przedstawieniu wniosku o wotum nieufności przez poseł Dorotę Niedzielę rozpoczęto dyskusję nad jego zasadnością.

 


„Jaki cel chcą państwo osiągnąć wysywając w tej chwili wniosek o odwołanie ministra rolnictwa? Czy wasze działania służą poprawie sytuacji polskiego rolnictwa, czy jest to spektakl, na który przyjeżdżamy? Jest dużo ważniejszych rzeczy, jak np. walka z ASF"

 

 

– pytał Stanisław Ojdana z Polskiego Związku Zawodowego Rolników, zwracając uwagę na sens odwołania ministra na ponad pół roku przed wyborami.

 


„Nie będę bronił ministra Ardanowskiego ponieważ jako związek występowaliśmy o ogloszenie stanu klęski żywiołowej. Dziś 30 tys gospodarstw rolniczych jest zagrożonych upadkiem ze względu na brak płynnosci finansowej, w związku z czym trzeba podjąć decyzję o oddłużeniu i przeniesieniu dużych środków finansowych na polskie gospodartwa. (…) Czas najwyższy oddłużyć polskie rolnictwo i powołać Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywnościowego”

 

- zwraca uwagę Marcin Bustowski z ZZRR „Solidarni”.

 


Sławomir Izdebski z rolniczego OPZZ podsumował całą komisję jako „żenujące widowisko”.

 


„Dzisiaj pani Niedziela czyta ile to zostało zlikwidowanych gospodartw świń trzody chlewnej, a najpierw trzeba podać ile wyście zlikwidowali. Nie wiem, czy to będzie po połowie, czy będzie więcej, czy mniej. Natomiast ktoś za waszych czasów wprowadził zakaz strzelania do dzików. (…) Skończcie tę żenadę, przejdżmy do głosowania i weżmy się za robotę

 

– dodał.

 


Stronę społeczną reprezentowali także panowie Władysław Serafin (KZRKiOR), Przmysław Niwiński (rolnik), Marian Dembiński („Solidarność” rolnicza”, Tomasz Ognisty (opolska „Solidarność” rolnicza), a także Grzegorz Sybilski z ZZRR „Solidarni”, który zwrócił uwagę na to, że dotychczas żaden inny minister nie stanął tak w obronie hodowców zwierząt, jak minister Ardanowski, twardo sprzeciwiając się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

 


Po wysłuchaniu strony społecznej przyszedł czas na wypowiedzi parlamentarzystów, które otworzył poseł Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, wspierając stanowisko poseł Doroty Niedzieli.

 


„Zarzucamy panu ministrowi, czego nie było we wniosku, ale dopowiadamy: jak to jest możliwe, że były pieniądze na wypłaty nagród za 2018 rok w kwocie 260 mln zł i zwiększono zatrudnienie w instytucjach podległych ministrowi o 3 tys osób. Jakie nowe zadania zostały dla tej nowej kadry, która miała realizowac zasady wpólnej polityki rolnej?”

 

 

- pytał poseł Plocke.

 


Poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości mówił o współczuciu wobec poseł Doroty Niedzieli, która musiała przedstawić wniosek o odwołanie ministra Ardanowskiego:

 


„Była decyzja kierownictwa: „odwołujemy ministra”, ktoś wam to napisał, nie wiem kto, ale teraz nie przyzna się nikt, że napisal wniosek, który jest wątły. Jednak powiedzieć, że jest wątły, to tak jakby nic nie powiedzieć. To jest totalna komrpmitacja"

 

– mówił poseł PiS.

 


Poseł Robert Telus zwrócił uwagę na to, że wniosek o wotum nieufności stał się narzędziem politycznym opozycji, by móc zaistnieć w mediach.

 


„To jest wniosek polityczny, nie merytoryczny. To jest ten sam wniosek, który był napisany za odwołaniem ministra Jurgiela, tylko lepiej napisany, to trzeba przyznać”

 

 

- ironizował wiceprzewodniczący komisji rolnictwa.

 


Zbigniew Ajchler, poseł Platformy Obywatelskiej wzmocnił głos poseł Doroty Niedzieli, mówiąc, że:

 

 

„opozycja nie jest głupia, tylko jest praktyczna. Miałem ogromne nadzieje, że pan minister wiele zmieni w polskim rolnictwie, ale im dłużej ze sobą współpracujemy, tym gorzej jest na rynkach rolnych i tym więcej jest rozbieżności co do obietnic, a obecnymi projektami ustaw”

 

 

- krytykował parlamentarzysta.

 


Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego poparł wniosek o wotum nieufności wobec ministra Jurgiela.

 


„W moim odczuciu i coraz większej grupy rolników jest to niestety „zła zmiana”. Minister Ardanowski ze względu na swoje cechy osobiste jest ministrem aroganckim i nie potrafi rozmawiać ze środowiskiem  rolniczym, ja akurat tego nie podzielam, ale muszę zacytować. Mam również przekonanie, że pan minister Ardanowski podzieli los ministra Jurgiela i przed kolejnymi wyborami również będzie mógł mówić o tym, że jest byłym ministrem rolnictwa.”

 

- mówił poseł PSL.

 


Swoją opinię na temat wniosku o wotum nieufności wobec ministra Ardanowskiego wyraził także poseł Norbert Kaczmarczyk z klubu Kukiz'15.

 


„Zastanawia mnie, czego oczekują osoby, które cały czas krzyczą. Przecież jesteśmy w takim miejscu w tej chwili, przez lata zaniechań, przez to, na jakich warunkach weszliśmy do Unii Europejskiej, czy limity cukrowe. (…) Stawiajcie jakieś argumenty, pokazujcie państwo w jaki sposób iść do tych rozwiązań. (…) Co z tego, że my wymienimy pana ministra Ardanowskiego? Ja tutaj w żaden sposób pana ministra nie bronię, bo bardzo często się spieramy, choćby jeśli chodzi o suszę, odszkodowania w województwie opolskim. (...)Jezeli są pomysły, to trzeba pomagać, bo to nic nie da, jeżeli po raz kolejny wymienimy ministra. (…) Nie bronię, ale nie popadajmy w populizm, dawajmy dobre pomysły”

 

 

- mówił poseł Kaczmarczyk.

 


Z parlamentarzystów zabrali jeszcze głos posłowie Jan Duda (PiS), Marek Sawicki (PLS), Piotr Kaleta (PiS), Krzysztof Szulowski (PiS) oraz Ryszard Bartosik (PiS).

 


Dyskusję podsumował przewodniczący Jarosław Sachajko (Kukiz'15):

 

„Gdy 8 miesięcy temu ministrem został pan Ardanowski byłem osobą przeszczęśliwą, uznając, że jest to osoba na odpowiednim stanowisku, osoba odważna, jednocznaczna. Uważałem, że po latach zaniechań potrzebna jest osoba, która podejmie odważne kroki. Kroki, które uwolnią potencjał polskich rolników, którzy wiedzą, jak dobrze i tanio produkowac polską żywność. Te osiem miesięcy to było głównie gaszenie pożarów. (…) Brak legislacji, a jedynie gaszenie pożarów nie pozwala na to, by chwalić pana ministra, wręcz przeciwnie, należy go zganić za brak tej legislacji, która jest niezbędna, by rolnicy nie opierali się na dotacjach i zapomogach. Rolnicy muszą sami zarabiać pieniądze, produkcja rolnicza powinna być opłacalna i może być opłacalna bez paskudnych kajdan legislacyjnych i ustawowych".

 

Minister rolnictwa ponad godzinę odnosił się do wniosku o wotum nieufności wobec własnej osoby, dziękując na początku za wszystkie przedstawione opinie.

 


„Jeżeli ktoś nie czuje pokory przed złożoną sytuacją w polskim rolnictwie to nie powinien na temat spraw wsi się wypowiadać. Odkąd sprawuję urząd ministra wolałbym zajmować się analizą strategiczną jak zmienić fukncjonowanie polskiego rolnictwa i również bardzo złe, podkreślam, kneblujące dochody rolnicze uregulowania związane np. z opanowaniem przemysłu rolno-spożywczego przez podmioty, które nie liczą się w żaden sposób z rolnikami”

 

- mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 


„Chcę rozmawiać, również dzielić się swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną, Cenię sobie wszystkich, ale przede wszystkim cenię sobie tych, którzy w sposób ekspercki podchodzą do spraw wsi, a nie tylko populistyczny, propagandowy, poprzez nagłaśnianie tego, że istnieją, niż poprzez przedstawianie propozycji rozwiązań. Nie odniosę się dziś do wszystkich zgłoszonych, czy dostrzeżonych problemów, które przedstawili nasi partnerzy społeczni oraz posłowie. (…) Pytanie, czemu ten wniosek ma służyć, bo na pewno nie poprawie sytuacji polskiego rolnictwa i pokonaniu jakichkolwiek problemów. Ma jakieś inne motywy, nazywacie je politycznymi, może chęć zaistnienia, wypala się paliwo opozycji więc trzeba się co jakiś czas pokazac w telewizji. Trzeba potupać, może ktoś zwróci uwagę, na zasadzie „Halo! My tu jesteśmy!”, także myślę, że przy tego typu wniosku nawet nie trzeba zbyt wiele czasu absorbowac pracy sejmu. (…) Nie uzurpuję sobie prawa, że jestem najwazniejszym ministrem w rządzie i to moje odwoływanie ma jakąś szczególną wartość.”

 

- mówił szef resortu rolnictwa.

 


Minister precyzyjnie odnosił się do zarzutów podniesionych przez opozycję, zarzucając poseł Niedzieli, że to nie ona pisała wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa oraz zwracając uwagę na to, że jest to element walki partyjnej.

 


Wniosek ostatecznie został odrzucony. Poseł Dorota Niedziela na koniec posiedzenia komisji rolnictwa poprosiła ministra Ardanowskiego o sprostowanie swoich słów, kiedy mówił, że mąż poseł Niedzieli jest lekarzem weterynarii, zarzucając obronę interesów weterynarzy oraz blokowanie reformy Inspekcji Weterynaryjnej.

 


„Zgadza się, pani mąż jest budowlańcem, nie lekarzem weterynarii i to nie on blokował powstanie tej instytucji. Bardzo przepraszam”

 

 

- zakończył szef resortu rolnictwa.

 

 

Ewa Zajączkowska

graf. Aleksandra KasperskaAutor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 10:30:00

Zamek w Stobnicy tematem sądowego sporu. Interwencja Sądu Najwyższego

Zamek w Stobnicy stał się tematem kolejnego sporu. Sąd Najwyższy musi zdecydować, gdzie rozpocznie się proces ws. budowy.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano w grudniu ub. roku, jednak sąd w Obornikach (woj. wielkopolskie) uznał, że nie jest właściwym do jego rozpoznania. Budowa tzw. zamku w Stobnicy (pow. obornicki, woj. wielkopolskie) jest zlokalizowana na obszarze Natura 2000. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. O inwestycji zrobiło się głośno latem 2018 roku. Wówczas CBA rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją.

Budowa zamku okazała się dużą aferą

W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy obiektu jakim jest zamek w Stobnicy. Sprawa została też skierowana do prokuratury.

Pod koniec grudnia ub. roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, związanym z budową tzw. zamku w Stobnicy – urzędnikom i przedstawicielom inwestora. Zarzucono im m.in. poświadczenie nieprawdy, niedopełnianie obowiązków oraz prowadzenie budowy zagrażającej środowisku i prowadzeniu jej wbrew przepisom ustawy o ochronie środowiska.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski powiedział w poniedziałek PAP, że Sąd Rejonowy w Obornikach, który został wskazany w wyniku rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego jako właściwy do rozpoznania sprawy, wystąpił do Sądu Najwyższego o skierowanie jej do innego, równorzędnego sądu, "z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości".

Sędzia przyznał, że do momentu rozpoznania wniosku obornickiego sądu przez SN proces ws. tzw. zamku w Stobnicy nie może się rozpocząć. "Dopiero gdy Sąd Najwyższy zdecyduje, czy sprawa ma się jednak toczyć w Obornikach i tego wniosku nie uwzględni - wtedy sąd w Obornikach będzie musiał przystąpić do procedowania" – zaznaczył Brzozowski dodając, że SN może też wyznaczyć inny sąd.

"To już nie jest spór kompetencyjny, bo Sąd Okręgowy wskazał Sąd Rejonowy w Obornikach jako właściwy do rozpoznania sprawy. Ale sąd w Obornikach postanowił skorzystać z innej możliwości. Chwilowo nie może wszcząć kolejnego sporu kompetencyjnego, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe okoliczności, które wskazywałyby na właściwość innego sądu niż sąd w Obornikach" - powiedział rzecznik.
Sędzia Brzozowski wyjaśnił, że akt oskarżenia ws. zamku w Stobnicy początkowo wpłynął do Sądu Rejonowego Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, który to sąd uznał, że jest niewłaściwym miejscowo do rozpoznania sprawy i w styczniu przekazał sprawę do sądu w Obornikach.

"W tym postanowieniu wskazano, że właściwym jest Sąd Rejonowy w Obornikach, albowiem czyny objęte aktem oskarżenia zostały popełnione na obszarze dwóch sądów: Grunwald i Jeżyce w Poznaniu oraz SR w Obornikach. Generalnie właściwy jest sąd miejsca popełnienia przestępstwa, ale jeżeli popełniono je w okręgu kilku sądów, to właściwy jest sąd, w którym wszczęto jakieś czynności w ramach postępowania przygotowawczego" – wyjaśnił.

Zamek w Stobnicy problemem administracyjnym

Dodał, że poznański sąd uznał, iż skoro zawiadomieniezamek w stobnicy 2 o przestępstwie wpłynęło do prokuratury w Obornikach, to tamtejszy sąd jest właściwym do rozpoznania sprawy. Jednak sąd w Obornikach w marcu wszczął w tej materii spór kompetencyjny wskazując, że obornicka prokuratura nie podjęła w sprawie Stobnicy żadnych czynności tylko przekazała zawiadomienie Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, a ta wszczęła postępowanie.

"Ten spór (o zamek w Stobnicy) został rozstrzygnięty w kwietniu przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, który jako właściwy wskazał Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu" – powiedział Brzozowski. Wyjaśnił, że sąd okręgowy stanął na stanowisku, iż skoro prokuratura okręgowa, która wszczęła śledztwo ws. tzw. zamku, ma siedzibę na obszarze SR Stare Miasto, to ten sąd powinien rozpoznać sprawę.

SR Stare Miasto uznał jednak, że nie jest właściwym do przeprowadzenia procesu ws. Stobnicy, bowiem na obszarze jego działania nie popełniono żadnego przestępstwa ujętego w akcie oskarżenia i sprawę powinien rozpoznać sąd w Obornikach.

"Sąd w Obornikach wszczął kolejny spór kompetencyjny, tym razem z SR Stare Miasto w Poznaniu i ten spór ostatecznie w październiku przegrał. SR w Obornikach został wskazany przez sąd okręgowy jako właściwy do rozpoznania sprawy" – podkreślił sędzia Brzozowski.

Rzecznik sądu okręgowego powiedział PAP, że tego typu spory kompetencyjne zdarzają się, podobnie jak wystąpienia do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innej jednostki z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości. "To nie jest instytucja, której się nie używa" – zaznaczył.

Sędzia Brzozowski nie potrafił ocenić, ile czasu zajmie Sądowi Najwyższemu rozpatrzenie wniosku obornickiego sądu. Decyzja SN będzie ostateczna i nie można się od niej odwołać.

Historia zamku w Stobnicy

Budowa tzw. zamku w Stobnicy to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. prowadzona na obszarze Natura 2000. Powstający na skraju Puszczy Noteckiej obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Sprawa została skierowana do prokuratury, zaczęło też ją badać CBA.

Pod koniec kwietnia 2019 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformowała, że uchyliła decyzję z maja 2015 r. określającą warunki prowadzenia robót dla przedsięwzięcia polegającego na budowie tzw. zamku w Stobnicy i wniosła sprzeciw wobec jej realizacji. W 2015 r. RDOŚ uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Powodem wznowienia postępowania i uchylenia poprzedniej decyzji oraz wniesienia sprzeciwu wobec realizacji przedsięwzięcia, było ujawnienie w trakcie realizacji inwestycji okoliczności dotyczących powierzchni przekształconej na potrzeby przedsięwzięcia, odbiegającej od deklarowanej wcześniej przez inwestora powierzchni ok. 1,7 ha. Według RDOŚ faktyczna powierzchnia inwestycji przekroczyła 2 ha.

Regionalna Dyrekcja podkreśliła, że ma to wpływ na klasyfikację przedsięwzięcia jako "mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, której inwestor nie przedłożył w toku postępowania pierwotnego".

GDOŚ 31 lipca 2019 r. utrzymał w mocy decyzję RDOŚ w Poznaniu. Inwestor odwołał się w tej sprawie do sądu. Wskutek zaskarżenia decyzji GDOŚ przez inwestora, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 marca ub. r. uchylił tę decyzję. 30 czerwca 2020 r. GDOŚ złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W połowie lipca ub.r. w związku z inwestycją zatrzymano i przedstawiono zarzuty siedmiu osobom - urzędnikom i przedstawicielom firmy budującej tzw. zamek w Stobnicy. Według poznańskiej prokuratury, pozwolenie na budowę zostało wydane pomimo niezgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z przepisami techniczno-budowlanymi, a także pomimo braku wymaganych prawem budowlanym opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

Pod koniec grudnia ub. roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, związanym z budową tzw. zamku w Stobnicy. Zarzuty dot. m.in. poświadczenia nieprawdy, niedopełniania obowiązków oraz prowadzenia budowy zagrażającej środowisku i prowadzeniu jej wbrew przepisom ustawy o ochronie środowiska. Oskarżeni, urzędnicy i przedstawiciele firmy budującej w Stobnicy, nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

W sierpniu po rozpatrzeniu odwołań Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz inwestora Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego unieważnił pozwolenie na budowę wydane w 2015 r. przez starostę obornickiego i uchylił zaskarżoną w tej sprawie decyzję wojewody wielkopolskiego z 2020 r. Prace przy budowie tzw. zamku zostały wstrzymane. Inwestor odwołał się od decyzji GINB do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czytaj również: Zamek w Stobnicy doprowadził do odwołania wielkopolskiego wojewody

PAP/fot.twitter.com/Wincent19589186


Autor: Michał Rybka 07-12-2021 10:00:00

Ostrzeżenie GIS: Salmonella Enteritidis na skorupkach i w treści jaj

Główny Inspektorat Sanitarny wydał nowe ostrzeżenie – stwierdzenie Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj konsumpcyjnych.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj. Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy. Ostrzeżenia GIS dotyczą zawsze określonych produktów lub ich partii, dlatego zwróć uwagę na te informacje.

Szczegóły zepsutego produktu:

Produkt: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, Jaja młodości Genowefa Kowieskasalmonella2

– Numer partii/ Data minimalnej trwałości: 06.12.2021
– Kod na skorupkach jaj: 3PL 14261338

Producent: Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska, Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 35, 08-110 Siedlce, numer zakładu pakowania jaj: PL 14265903

Wygląd omawianej wytłaczanki widoczny na grafice. 

Decyzje przedsiębiorcy i organów urzędowej kontroli

Producent poinformował wszystkich odbiorców przedmiotowej partii jaj celem ustalenia stanów, zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji. W dniu 03.12.2021 r. PLW w Siedlcach pobrał urzędowe próby z podejrzenia z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. Producent oświadczył, iż do dnia otrzymania wyników prób urzędowych nie będzie wprowadzał na rynek jaj z kurnika o nr WNI 14261338.

Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez przedsiębiorców. Warto dodać, że kilka dni temu salmonella została wykryta w filetach z piersi kurczaka.

Bakteria Salmonella Enteritidis – co robić po jej wykryciu?

Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zasady ostrożności w obchodzeniu się z jajami znajdują się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu.

Czytaj także: Metka tatarska wycofana ze sklepów z powodu wykrycia salmonelli

źródła:gov.pl/fot.gov.pl

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 09:00:00

Wydatki na święta – Polacy zamierzają je ograniczyć do 1415 zł

63 proc. Polaków zamierza ograniczyć swoje wydatki na święta, które średnio wyniosą 1415 zł. Tak wynika z raportu „Świąteczny Portfel Polaków 2021”.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie ZBP wynika, że statystyczny Polak planuje wydać na święta prawie 1415 zł. Statystycznie najwięcej ze świątecznego budżetu wydamy na jedzenie i przygotowanie świąt – średnio 557 zł. Kolejną pozycją wydatkową będą prezenty. Na ten cel przeznaczymy – 517 zł, a na podróże w okresie świątecznym 340 zł.

Wydatki na święta Polaków

63 proc. Polaków zamierza ograniczyć swoje świąteczne wydatki, które średnio wyniosą 1415 zł – wynika z raportu „Świąteczny Portfel Polaków 2021” Związku Banków Polskich. Blisko połowa z nich, ograniczy wydatki na prezenty, co czwarty na zakupy spożywcze i organizację świąt.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że są to kwoty deklarowane indywidualnie, a łączne przychody gospodarstw domowych tworzy często więcej niż jedna osoba.

Podali, że 42 proc. Polaków przyznało, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się. 45 proc. badanych nie odczuło zmiany, a na polepszenie sytuacji wskazuje tylko 13 proc. ankietowanych. Wskazali, że w porównaniu do odpowiedzi na tak samo sformułowane pytanie w roku ubiegłym, odsetek osób, które deklarują pogorszenie sytuacji finansowej wzrósł o 3 p.p. ale również o 3 p.p. zwiększył się udział osób, których sytuacja uległa poprawie.

Według ZBP, strategia ochrony zawartości portfeli widoczna jest przy planowaniu świąt. 63 proc. ankietowanych zamierza ograniczyć swoje wydatki na święta. 26 proc. badanych nie planuje ograniczeń przy świątecznych zakupach - podano.

Dodano, że najbardziej będą pilnowały swoich portfeli osoby w wieku 50-59 lat (70 proc.), mieszkańcy miast poniżej 10 tys. (72 proc.) i rolnicy (77 proc.).

Mniej pieniędzy na prezentywydatki na święta polacy

Z badania wynika, że wydatki na święta będą mniejsze w przypadku prezentów. 

"Z takim rozwiązaniem liczy się prawie połowa (47 proc.) z nich. Najwięcej deklaracji tego rodzaju znajdziemy w grupie najmłodszych badanych, czyli w wieku 18-19 lat (53 proc.), a najmniej wśród seniorów (41 proc.)" – podano.

Dodano, że 27 proc. ankietowanych zredukuje zakupy artykułów spożywczych i innych związanych z organizacją świąt.

Raport oparty jest o wyniki badania nastrojów społecznych i popytu konsumenckiego, przeprowadzonego w drugiej połowie listopada na zlecenie ZBP przez agencję badawczą Minds&Roses na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia próbie 997 dorosłych Polaków w oparciu o metodę wywiadów internetowych (CAWI). Raport został także uzupełniony o wybrane dane statystyczne pochodzące z Monitora Bankowego oraz dane zewnętrzne pochodzące od takich instytucji jak: Biuro Informacji Kredytowej, Komisja Nadzoru Finansowego, Główny Urząd Statystyczny oraz CBOS. W zakresie cen i usług prezentowanych w raporcie dane opracował ZBP.

Sprawdź: Czeka nas niezwykle oszczędne Boże Narodzenie

fot.pixabay.com 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.