Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Robert Maj 22-05-2015 01:00:00

Zyski rolników mogą zmaleć, a klienci zapłacą więcej za warzywa

Zyski rolników mogą zmaleć, a klienci zapłacą więcej za warzywa

Wsi takich jak Topola Królewska w Polsce jest bez liku. Kiedyś miejsce, gdzie rozkwitało sadownictwo i produkcja warzyw obecnie stało się cichą i spokojną wioską, w której już prawie nikt nie zajmuje się produkcją rolną..

Wsi takich jak Topola Królewska w Polsce jest bez liku. Kiedyś miejsce, gdzie rozkwitało sadownictwo i produkcja warzyw obecnie stało się cichą i spokojną wioską, w której już prawie nikt nie zajmuje się produkcją rolną.

Tylko dwa gospodarstwa utrzymują się z pracy na roli a jedno z nich należy do Przemysława Świerczyńskiego, który współgospodarzy od 2003 roku na 16 ha ziemi ze swoim ojcem.

- Tata przepisał mi 5 ha ziemi, a ja dokupiłem jeszcze 11 ha. Teraz uprawiam kapustę i ogórka pod osłonami oraz na otwartym polu kapustę, brokuły, selery, ogórki jesienne oraz łubin i kukurydzę na kiszonkę dla bydła opasowego, które także hoduję. Kiedyś uprawialiśmy ćwikłę, paprykę i pomidora w tunelach. Jednak zrezygnowałem z powodu braku czasu na obrabianie tak różnorodnych upraw oraz z powodu niestabilnych i coraz niższych cen na warzywa – mówi Świerczyński – opowiada Świerczyński.

W Topoli Królewskiej Świerczyńscy zazwyczaj sadzą w tunelach 0,5 ha upraw ogórka, 0,5 ha kapusty młodej oraz 0,5 ha ogórka jesiennego. Oprócz tego jest kapusta polna na areale 3 ha, brokuły 0,8 ha, łubin 0,8 ha, kukurydza na 1 ha upraw i 3,5 ha pszenicy ozimej i jarej.

- Ziemia w naszym gospodarstwa jest klasy użytkowej IIIb i IVa. Na takiej glebie  najlepiej plonuje głównie kapusta biała i ogórki – podkreśla Świerczyński.

Zły rok 

- W roku 2014 nasz plon kapusty to było grubo ponad 100 ton z ha. Ta kapusta miała większe głowy i powinna się świetnie sprzedawać na rynkach, jednak na początku sierpnia zostało wprowadzone embargo na wywóz polskich warzyw do Rosji. Rynek wewnętrzny po prostu się zapchał warzywami i od razu cena kapusty spadła do nawet do 10 gr za główkę i zysk był kilkukrotnie mniejszy niż planowaliśmy – opowiada rolnik. 

Podkreślił, że duża plantatorzy zostali z częścią plonów, których nikt nie chciał kupić.

- Podobnie było z plonem ogórka, którego zebraliśmy 35 ton z ha – dodaje Świerczyński. Część plonu ogórka z powodu bardzo mocnego spadku cen musieliśmy zutylizować – powiedział. 

Pogoda jak na złość 

W tym roku pogoda na początku marca zachęciła plantatorów do dosyć wczesnego siewu warzyw. 

- Jednak w pod koniec marca mocno podtopiło nasze tunele, szybka zmiana pogody i wyższa temperatura spowodowała, że na ziemi utworzyła się warstwa skorupy, która uniemożliwia dobry wzrost roślin - tłumaczy Świerczyński. 

Jak podkreślił w dodatku przez cały kwiecień rankami były spore przymrozki. To mocno – jego zdaniem - ograniczy i opóźni plon warzyw wczesnych oraz może mieć też wpływ na plonowanie w lecie .

Mały zasiew 

Co więcej, plantator posiał mniejszy o jedną trzecią areał warzyw wczesnych w tunelach po doświadczeniach z roku poprzedniego.

- Tak uczyniło wielu plantatorów, którzy nie mogąc sprzedać warzyw postanowiło mocno ograniczyć wielkość zasiewów - mówi rolnik. Znam również takich, którzy w ogóle zrezygnowali z zasiewów biorąc pod uwagę fakt, iż embargo będzie dalej obowiązywało.

Uważa, że takie podejście plantatorów z pewnością spowoduje wzrost cen warzyw, z powodu ich niedoboru na rynku.

- Mniejszy areał posiany przyniósł już pierwsze efekty na rynku. W ciągu kwietnia warzywa wczesne takie jak marchew, kapusta biała czy brokuły mocno zdrożały. Teraz na rynku można sprzedać każdą ilość warzyw problem w tym, że występuje spory ich brak. Niestety na skutek embarga wygląda na to, że także warzywa letnie będą znacznie droższe niż np. w lipcu czy sierpniu 2014 r.- przewiduje Świerczyński.

Zdaniem plantatora sytuacja nie unormuje się dopóki polscy plantatorzy nie znajdą nowych chłonnych rynków zbytu na ich warzywa.

- Jeśli rolnicy będą mieli gdzie sprzedać swoje warzywa, to zwiększą się też obszary zasiane i co za tym idzie wolumen warzyw na rynku. Dzisiaj klient musi płacić więcej niż rok temu, a uprawiający warzywa mniej zarabiają – podsumowuje rolnik.

Autor: Tomasz Kodłubański, fot. MFAutor: Sebastian Wroniewski 27-01-2022 19:00:00

Wilki ponownie pojawiły się w gminie Bukowisko; Mieszkańcy zaniepokojeni

Gmina Bukowsko zaapelowała do mieszkańców o ostrożność ze względu na wilki, które ponownie pojawiły się na jej terenie i coraz śmielej podchodzą pod posesje.

Drodzy Mieszkańcy prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad! – zaapalował wójt Gminy Bukowsko, Marek Bańkowski. W ostatnich dniach odbieramy od mieszkańców naszych miejscowości kolejne sygnały o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków – czytamy w informacji, którą Gmina Bukowsko zamieściła za pośrednictwem strony internetowej.

Wilki podchodzą pod zabudowania w miejscowości Tokarnia

Sytuacja stała niepokojąca szczególnie w przypadku miejscowości Tokarnia, gdzie zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych, dlatego zaapelowano do mieszkańców o czujność i zachowanie szczególnej ostrożności.

Właściciele psów zostali poproszenie o niepuszczanie swoich zwierząt luzem, ponieważ są one traktowane przez wilki jako konkurenci do terytorium.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić.

Przypomnijmy, że w Poznaniu również kolejny raz pojawiły się wilki.

W jaki sposób można się chronić przed drapieżnikami?

Władze gminy opublikowały także podstawoweWilki 025 zasady bezpieczeństwa:

– Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka, zawiadom Wójta Gminy.
– Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
– Zabezpieczaj pojemniki na odpady.
– W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
– Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – dorosłe wilki mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
– Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań.

Czytaj też: Wilki zabiły psa i chciały zaatakować jego właściciela we Włoszech

esanok.pl/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 16:30:50

IMGW: W czwartek do wieczora wietrzne, pochmurnie i z opadami

Synoptyk IMGW Ilona Bazyluk poinformowała, że w czwartek po południu i wieczorem będzie pochmurnie i wietrznie. Porywy wiatru nad morzem osiągną 90 km/h.

Na wschodzie należy się spodziewać opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Pokrywa śnieżna w górach może osiągnąć 8 cm. Temperatura w nocy od -2 stopni w Zakopanem do 3 stopni na zachodzie kraju. W centrum między 0 a 1 st. C.

IMGW: W czwartek wiatr i śnieg

IMGW prognozuje, że od popołudnia do wieczora będzie zachmurzenie duże i całkowite.

,,Na wschodzie kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1 st. C na wschodzie do 7 stopni na północnym zachodzie, 4 stopnie Celsjusza w centrum" – przekazała Ilona Bazyluk.

Wiatr na przeważającym obszarze kraju osiągnie w porywach do 65 km/h. Instytut wydał obowiązujące do rana w piątek ostrzeżenie o silnym wietrze nad morzem.

,,Tam porywy wiatru mogą osiągnąć 90 km/h" – dodała synoptyk.

,,Wieczorem temperatura na Podkarpaciu i Małopolsce wyniesie -1 st. C, w centrum 2 stopnie. Na północnym zachodzie 4 st. C" – podała. Będą nasilały się opady deszczu ze śniegiem.

W nocy natomiast spadnie śnieg. Pokrywa śnieżna w górach może osiągnąć 8 cm.

,,Temperatura w nocy od -2 stopni w Zakopanem do 3 stopni na zachodzie kraju. W centrum między 0 a 1 st. C" – prognozuje synoptyk.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 14:30:04

Spis Powszechny zakończony. W Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób

Najnowszy Spis Powszechny wykazał, iż w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób. To o 330 tysięcy osób mniej, w porównaniu z wynikami ze spisu z roku 2011.

Jak poinformował w czwartek prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut, co piąta osoba ma ponad 60 lat. Dodał, że liczba mieszkań w kraju wyniosła 15,2 mln i to jest wzrost o 12,6 proc., czyli 1,7 mln mieszkań w porównaniu z rokiem 2011. Pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostały zaprezentowane w czasie konferencji inaugurującej III Kongresu Demograficznego w pałacu prezydenckim w Warszawie.

Spis Powszechny zakończony

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut powiedział, że najnowszy Spis Powszechny wykazał, iż w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób. Jest to liczba ludności Polski szacowana na 31 marca 2021. To była data referencyjna spisu. W porównaniu z wynikami ze spisu przeprowadzonego w roku 2011 obserwujemy spadek o niecały 1 procent, czyli 330 tysięcy osób.

Prezes GUS poinformował, że zgodnie z wynikami spisu w kraju jest 48,5 proc. mężczyzn i 51,5 proc. kobiet. Te proporcje są podobne jak 10 lat temu. Wyjaśnił, że lekka przewaga kobiet nad mężczyznami wynika z dłuższego życia kobiet. Rozkrut podkreślił, że duże zmiany obserwujemy w strukturze ludności według wieku.

,,Zmniejszył się udział osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, zaś zwiększył się w wieku poprodukcyjnym. W wieku przedprodukcyjnym to jest grupa wiekowa 0-17 lat - to jest spadek z 18,7 proc. do 18,2 proc.. Natomiast w wieku poprodukcyjnym mamy istotny wzrost z 16,9 proc. do 21,8 proc." – powiedział prezes GUS.

Co piąta osoba ma ponad 60 lat

Prezes GUS podał, że "w grupie osób w wieku Spis Powszechny wyniki GUS 02produkcyjnym 18-59/64 lata w zależności od płci spadek ludności ogółem w grupie mobilnej był większy, niż osób niemobilnych". Zwrócił uwagę, że "w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 mln osób w grupie wieku 60-65 lat i więcej". "Co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat".

,,Liczba mieszkań w Polsce w dniu 31 marca 2021 r. wyniosła 15,2 mln.; To jest wzrost o 12,6 proc., czyli 1,7 mln mieszkań" – powiedział Rozkrut.

Podał, że w Polsce jest 6,8 mln budynków, czyli jest to więcej o 800 tys., i o 13,3 proc. więcej niż w roku 2011. 

Czytaj też: Powszechny Spis Rolny – są pierwsze dane

PAP/fot.Unsplash,Tyler Nix,Mykyta Martynenko

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.