O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wypadki w gospodarstwie rolnym – bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń

Wypadki w gospodarstwie

Wypadki w gospodarstwie rolnym spowodowane są najczęściej niewłaściwą organizacją pracy m.in.: złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, brakiem odpowiednich przejść i dojść, bałaganem w obejściu oraz w pomieszczeniach produkcyjnych, nieprawidłowym sposobem wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych czy niewłaściwą obsługą zwierząt i postępowania z hodowlą.

Wypadki w gospodarstwie rolnym – bezpieczeństwo to podstawa!

Rolnicy narażeni są na wypadki w gospodarstwie rolnym związane z obsługą maszyn, urządzeń i zwierząt, stosowaniem chemicznych środków ochrony roślin, przenoszeniem ciężkich przedmiotów oraz wykonywaniem czynności na wysokości. Te i inne działania niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia i życia rolników i osób trzecich. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów można zmniejszyć przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dzięki identyfikacji zagrożenia wypadkowego w gospodarstwie rolnym. Należy pamiętać, że mniej niepożądanych zdarzeń to mniej osobistych i finansowych kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników.wypadki rolnicze złamanie

Wypadki w gospodarstwie rolnym – przygotowanie maszyn

Wypadki w gospodarstwie rolnym związane z obsługą maszyn rolniczych można znacząco ograniczyć, jeśli maszyny zostaną wyposażone w kompletne i nieuszkodzone osłony i obudowy. Jeśli więc rolnik nabył maszynę zdekompletowaną, powinien koniecznie wyposażyć ją w brakujące elementy. Osłonięte powinny być również wszelkie mechanizmy napędowe, silniki, wały przegubowo-teleskopowe, końcówki wałów wystające poza korpus oraz inne ruchome elementy. Pamiętaj, ze maszyny rolnicze mogą obsługiwać wyłącznie osoby dorosłe, zdrowe i przeszkolone w zakresie obsługi konkretnej maszyny oraz zasad bezpieczeństwa, posiadające wymagane uprawienia (np. odpowiednią kategorię prawa jazdy).

Czytaj także: Zmniejszone spożycie mięsa byłoby dramatyczne dla rolnictwa

Wypadki w gospodarstwie rolnym, a obsługa maszyn i urządzeń

Przed rozpoczęciem pracy kosiarką rotacyjną, glebogryzarką, rozrzutnikami obornika, rozsiewaczami nawozów mineralnych czy innymi rozdrabniaczami, uprzedź osoby znajdujące się na polu, aby nie zbliżały się do nich. Nie powinno się przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny – to może znacznie ograniczyć wypadki w gospodarstwie rolnym. Pracy z rozrzutnikiem obornika nie powinno się rozpoczynać bez zainstalowanej siatki na przedniej burcie. Natomiast przy zrywce drewna w lesie należy używać wyłącznie ciągników z kabiną, której tylna szyba zabezpieczona jest siatką chroniącą przed uderzeniem zerwanej liny.

Wypadki w gospodarstwie rolnym – właściwa eksploatacja maszyn

Przede wszystkim należy pamiętać o używaniu maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie powinno się używać ciągników, które nie są przystosowane konstrukcyjnie do danej pracy. Nie można przewozić ludzi na ładunku, błotnikach, zaczepach czy burtach. Wsiadanie i wysiadanie w czasie jazdy i przebywanie na ciągniku i innych maszynach również może spowodować wypadki w gospodarstwie rolnym. Należy pamiętać o tym, żeby nie dopuszczać do długotrwałej pracy ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach o słabej wentylacji, ze względu na możliwość zatrucia spalinami.

krus.gov.pl

swiatrolnika.info 2023