Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 22-06-2021 07:13:17

Nowa Biała – część budynków nadaje się tylko do rozbiórki

Nowa Biała

Pięć budynków nadaje się do całkowitej rozbiórki, siedem zostało uszkodzonych podczas akcji gaśniczej, 14 musi być odbudowanych – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita po poniedziałkowym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego ws. pożaru w miejscowości Nowa Biała.

Nowa Biała – wojewoda podsumowuje straty

Jak poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas briefingu prasowego podsumowującego spotkanie, inspektor nadzoru budowalnego, który pracował na miejscu zdarzenia od sobotniego wieczoru, "stwierdził, że pięć budynków nadaje się do całkowitej rozbiórki; dwa z nich są już częściowo rozebrane".

"Siedem budynków zostało uszkodzonych podczas akcji gaśniczej; w nich konieczne jest wprowadzenie osuszania i znacznych remontów. 14 budynków musi być odbudowanych między innymi poprzez odbudowanie pokrycia dachowego, stropów i innych elementów, ale chcę pokreślić, że wszystkie działania kontrolne prowadzone przez nadzór budowlany zostały zakończone" – wyjaśnił wojewoda.nowa biala odszkodowania 3

Ponadto Kmita podkreślił, że kolejne działania, które są podejmowane, aby pomóc poszkodowanym, dotyczą odbudowy ich domostw i wypłat odszkodowań.
"Z naszych wstępnych szacunków wynika, że pięć domów będzie kwalifikowało się do pomocy państwa w kwocie do 200 tys. zł" – powiedział.

"11 nieruchomości będzie kwalifikowało się do wsparcia finansowego na poziomie około 100 tys. zł, a siedem domów na poziomie do 20 tys. zł" – doprecyzował. Wojewoda dodał jednak, że są to dane wstępne i mogą zostać jeszcze zweryfikowane.

Czytaj także: Nowa Biała: MRiRW przekaże do 100 tys. złotych dla poszkodowanych gospodarstw

Nowa Biała – ile na pomoc przeznaczy państwo?

Według szacunków, jak wskazał Kmita, "państwo polskie może udzielić pomocy w wysokości około 2 mln 240 tys. zł". Zwrócił uwagę, że wynika to nie tylko z dokonanych analiz, ale stanowi też odpowiedź na oczekiwania poszkodowanych mieszkańców.

Najpierw odbudowane zostaną budynki mieszkalne, a następnie gospodarcze. Stwierdzono, że siedem z obiektów, które uległy uszkodzeniom w wyniku pożaru, było ubezpieczonych. "Dla sześciu (z nich) szkody zostały już oszacowane, a decyzje wydane. Chcę podkreślić, że (...) w tym, momencie PZU wypłacił już pierwsze transze i zaliczki, ale także pełne kwoty w wysokości niemal miliona zł" – powiedział wojewoda.

Wskazał również, że ratowanie spiskiej zabudowy wymaga działań nadzwyczajnych, w związku z czym zwrócił się do resortu spraw wewnętrznych oraz premiera o wydanie rozporządzenia o "szczególnych zasadach odbudowy, remontu i rozbiórek obiektów budowlanych, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu".

Ten krok poparł Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Andrzej Macałka, który zauważył, że takie rozporządzenie to "najlepsza formuła prawna", która pozwoli na podjęcie działań i szybką odbudowę.

Nowa Biała – kto otrzyma pomoc?

Pomoc, jak podkreślił wojewoda, trafi także do dzieci poszkodowanych, którym zapewniony zostanie wypoczynek. Jak do tej pory 16 z nich wyraziło chęć udziału w koloniach, na które wyjadą już pod koniec czerwca. "Chodzi nam o to, żeby najmłodsi mieli szansę na to, aby wyrwać się z tego niewątpliwie trudnego dla nich czasu i miejsca" – przyznał Kmita.

Ponadto wojewoda wskazał, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zadeklarowała wsparcie dla osób w niej ubezpieczonych. Z kolei pierwsze zasiłki w wysokości do sześciu tys. zł przekazane zostały na konto zaangażowanego w pomoc ośrodka pomocy społecznej, i trafiły, lub lada moment trafią, na konta osób poszkodowanych.

Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zapewnił natomiast, że na miejscu wciąż obecne są zastępy, które rozpoczęły już działania zabezpieczające teren.

"Od wczoraj do dzisiaj było (tam) łącznie 120 strażaków, którzy nieprzerwanie służą, pomagają w porządkowaniu, rozbiórce elementów naruszonych, konstrukcji budynków, ale również w zabezpieczeniu chociażby połaci dachów, które w jakimś stopniu uległy zniszczeniu, póki nie nadejdzie właściwa pomoc budowlana" – wyjaśnił st. bryg. Piotr Filipek.

Nowa Biała – największy pożar ostatnich lat w Polsce

Pożar wybuchł w Nowej Białej w sobotę po godz. 18.00. Według danych Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ogień uszkodził 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin - w sumie ponad 100 osób. Spłonęło lub zostało uszkodzonych około 50 obiektów gospodarczych.

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z dziewięciu powiatów. Poszkodowanych zostało dziewięć osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Pod opieką lekarzy wciąż pozostaje jedna osoba.

Dyspozytor medyczny w czasie akcji wysłał na miejsce pięć karetek, pięć zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia.

W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, którzy zabezpieczali miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów. Wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU.

PAP/fot. pixabayAutor: Michał Rybka 11-01-2022 15:00:37

Rolnicy zginęli przygnieceni przez maszyny rolnicze. Fatalny zbieg okoliczności

Dwaj rolnicy w zupełnie dwóch różnych częściach Polski zginęli w tragiczny sposób. Obaj zostali przygnieceni przez swoje maszyny rolnicze.

Na tym nie kończą się makabryczne podobieństwa. Z relacji policji oraz oddziałów ratowniczych dowiadujemy się, że mężczyźni mieli powyżej 60 lat oraz wykonywali pracę w pojedynkę, dlatego też w obu przypadkach pomoc nadeszła niestety za późno.

W gminie Dobrzyń nad Wisłą ładowarka przygniotła 61-latka

W powiecie lipnowskim (woj. kujawsko-pomorskie) 4 stycznia miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek. Podczas wykonywanej pracy ładowarka wywróciła się i przygniotła kierującego maszyną rolnika.ciagnik2 09.12

“Policjanci informację o nieszczęśliwym zdarzeniu otrzymali przed godziną 21.00” – mówi Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie.

Z dalszej relacji oficera prasowego wynika, że na miejscu działały już służby medyczne i Straż Pożarna. Dramaturgii dodaje fakt, iż mężczyznę znalazła jego żona. Kobieta zaniepokoiła się dłuższą nieobecnością męża. Niestety w wyniku zbyt rozległych obrażeń mężczyzna zmarł.

W Zdyni znaleziono pod ciągnikiem martwego 69-latka

Do drugiego tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 8 stycznia w woj. małopolskim w miejscowości Zdynia w powiecie gorlickim. Ciągnik rolniczy przygniótł 69-letniego rolnika.

Pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli strażacy z OSP w Zdyni i OSP Gładyszów. Od razu rozpoczęli oni reanimację traktorzysty. Później kontynuował ją zespół pogotowia ratunkowego. Pomimo wysiłków, ratownikom nie udało się przywrócić u 69-latka czynności życiowych. Stwierdzono zgon.

69-letni rolnik ze Zdyni pojechał sam ciągnikiem rolniczym do lasu. Z relacji bliskich wynika, że bardzo długo nie wracał do domu. Po jakimś czasie rodzina zaczęła poszukiwania. Mężczyznę w pobliżu lasu znalazł jeden z jego najbliższych. Obaj rolnicy zginęli w bliźniaczy sposób.

Rolnicy ponieśli śmierć, bo pracowali w pojedynkę

Trzeba zwrócić uwagę, że w obu przypadkach poszkodowani rolnicy pracowali samotnie i w obu także ich ciała znaleźli ich najbliżsi, ponieważ zaniepokojeni długą nieobecnością członków swojej rodziny, postanowili ich odnaleźć. Członkom rodziny udało się ich odnaleźć, ale za późno. Rolnicy ponieśli śmierć, ponieważ od wypadku do odnalezienia ciał minęło zbyt wiele czasu.

Z tego faktu wynika, że w miarę możliwości, rolnicy nie powinni pracować w pojedynkę. Powinni natomiast znaleźć kogoś do pomocy, gdyż w przypadku ratowania życia kluczową rolę odgrywają minuty, a niekiedy nawet sekundy.

Czytaj także: Niebezpieczny wypadek w Studzieńcu. Ciągnik z cysterną zderzył się z osobówką

źródła: tygodnikrolniczy.pl, sadeczanin.pl/ fot. twitter, gov.pl

 


Autor: Michał Rybka 11-01-2022 11:11:02

Dramat w Gołuchowie. Ciężarówka ze zbożem wjechała pod pociąg

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Gołuchów 5 stycznia br. Ciężarówka ze zbożem wjechała pod pociąg.

Gołuchów to miejscowość w województwie świętokrzyskim w powiecie pińczowskim. Na jednym z niestrzeżonych przejazdów kolejowych samochód ciężarowy z naczepą załadowaną zbożem uderzył w bok przejeżdżającej lokomotywy, która ciągnęła za sobą skład towarowy.

Kierowcy pociągu doznali niegroźnych obrażeń

Pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy z pińczowskiej Jednostki Ratownictwa Gaśniczego oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Kije. Po przybyciu na miejsce strażnikom ukazał się widok wykolejonej lokomotywy wraz z siedmioma wagonami towarowymi. Z kolei uczestnicząca w wypadku ciężarówka ze zbożem została rozerwana, a jej elementy zostały porozrzucane w pobliżu. Podobny wypadek miał miejsce w miejscowości Zborówciezarowkazezbozem2

“Pociągiem podróżowały dwie osoby w lokomotywie, które w chwili przyjazdów zastępów strażackich znajdowały się poza składem. Maszynista z obrażeniami głowy został zaopatrzony przez strażaków i przekazany służbom medycznym, druga osoba znajdująca się w lokomotywie nie odniosła obrażeń” – podała do wiadomości publicznej PSP w Kielcach.

Rozerwana ciężarówka ze zbożem utrudniała poszukiwania kierowcy

Ratownicy niezwłocznie przystąpili do poszukiwań kierowcy samochodu ciężarowego. Kierowca nie został odnaleziony w kabinie ciągnika siodłowego, więc poszukiwania przeniosły się na teren kraksy. Po czasie strażacy zlokalizowali mężczyznę pod podwoziem ciężarówki.

Miejsce, w którym znajdował się poszkodowany było niedostępne, ponieważ znajdował się on między elementami ciężarówki i pociągu. Zaistniała konieczność użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki specjalistycznym narzędziom strażacy dostali się do poszkodowanego. Niestety przybyły na miejsce tragicznego wypadku lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon mężczyzny.

Ciężarówka ze zbożem zaczęła wylewać z siebie płyny. Strażacy musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a grupy operacyjne Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach prowadziły koordynację działań.

Policja pod nadzorem prokuratury oraz służb związanych z ruchem kolejowym rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie.

Zobacz także: Niebezpieczny wypadek w Studzieńcu. Ciągnik z cysterną zderzył się z osobówką

źródła: okiemrolnika.pl/ fot. pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 10-01-2022 10:30:36

Tragiczny wypadek w Zdyni. Kierowca ciągnika przygnieciony

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Zdyni. 70-letni kierowca ciągnika został przygnieciony przez maszynę. Jego życia nie udało się uratować.

Na pomoc zadysponowano strażaków z Gorlic i Gładyszowa a także patrol policji. ,,Ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia mogli jedynie stwierdzić zgon mężczyzny. Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora” – poinformował oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach asp. szt. Grzegorz Szczepanek.

Kierowca ciągnika nie przeżył

Kierowca ciągnika wyjechał maszyną do lasu około południa. Po kilku godzinach rodzina postanowiła poszukać mężczyzny. Około godziny 16 jeden z członków rodziny najpierw znalazł ciągnik, a chwilę później ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej w czasie jazdy ciągnikiem mężczyzna wypadł z niego, a potem został najechany przez pojazd.

,,Ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia mogli jedynie stwierdzić zgon mężczyzny. Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora” – poinformował oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach asp. szt. Grzegorz Szczepanek.

Czytaj też: Pijany kierowca wpadł w ręce policji po kłótni z kolegą

halogorlice.info/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.