O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-12-2021

Autor: Tomasz Racki

Hodowcy bydła wymordowali farmerów. 45 osób nie żyje

Hodowcy bydła

Hodowcy bydła zabili co najmniej 45 farmerów podczas walk w środkowej Nigerii – podaje w środę Al Dżazira za biurem prezydenta Muhammadu Buhariego.

Do walk doszło w stanie Nasarawa, w środkowej części kraju. Prezydent Buhari poinformował w oświadczeniu wydanym we wtorek wieczorem, że w walkach, które wybuchły w piątek, zostało zamordowanych co najmniej 45 farmerów. Dziesiątki osób są ranne. Buhari zapewnił, że jego rząd "poruszy niebo i ziemię, aby odnaleźć sprawców tego bezsensownego, barbarzyńskiego incydentu i doprowadzić ich przed wymiar sprawiedliwości". To nie jest pierwsza podobna sytuacja w ostatnich miesiącach w Afryce. W starciach rolników z pasterzami w Czadzie zginęło ponad 20 osób. 

Hodowcy bydła mordowali w odwecie

Lokalna policja przekazała, że przemoc wybuchła, gdy uzbrojeni hodowcy bydła Fulani zaatakowali rolników z grupy etnicznej Tiv. Powodem było przekonanie Fulani, że Tiv zamordowali jednego z krewnych hodowców bydła. Walki trwały do niedzieli.hodowcy bydla krew 2

Rzecznik policji stanowej Ramhan Nansel poinformował o wysłaniu na miejsce wojska i policji w celu przywrócenia spokoju i aresztowania winnych.

"Otrzymaliśmy informację o morderstwie hodowcy bydła Fulani, jednak w czasie, gdy śledztwo było w toku, dokonano ataku odwetowego na wioski Hangara i sąsiednią Kwayero" – przekazał Nansel. Według rzecznika w wyniku walk zginęło 8 osób, jednak Peter Ahemba ze stowarzyszenia rozwoju ludu Tiv uważa, że liczba ofiar jest wyższa.

"Odkryliśmy ponad 20 ciał naszych ludzi zabitych w atakach w 12 wioskach w dystryktach Lafia, Obi i Awe, gdzie około 5 tys. osób zostało przesiedlonych" – poinformował Ahemba.

Starcia o wodę i miejsce do wypasu

Starcia na śmierć i życie między koczowniczymi hodowcami bydła a miejscowymi farmerami z powodu wypasu bydła i dostępu do wody są częste w środkowej Nigerii. Spięcia, które zaczęły się ponad 100 lat temu, zostały wpierw spowodowane przez susze, wzrost populacji, rozwój rolnictwa, a wraz z nim osiadłego trybu życia na wspólnym terytorium.

W ostatnich latach ten konflikt zaczął mieć wymiar religijny. Hodowcy Fulani to muzułmanie, a farmerzy są głównie chrześcijanami. Problem stanowią też gangi porywaczy bydła, które najeżdżają wioski, mordują, plądrują i palą domy.
Gubernator stanu Nasarawa Abdullahi Sule obiecał, że mordercy hodowców Fulani i farmerów Tiv będą ścigani.

"To niepotrzebny rozlew krwi wśród naszych obywateli. Taki akt przemocy jest niezwykle przykry, zasługujący na potępienie; jest niedopuszczalny i nie będzie tolerowany przez tę administrację" – skomentował Sule, cytowany przez portal informacyjny Sahara Reporters.

Czytaj także: To rzeź. Rolnicy zatłukli pasterzy i odwrotnie. 22 osoby zginęły w starciach

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023