O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Warroza, dręcz pszczeli – zapobieganie, metody walki

Warroza

Warroza jest jedną z najgroźniejszych chorób, na które zapaść mogą pszczoły. Wywołuje ją roztocz Varroa destructor, czyli po prostu dręcz pszczeli. Schorzenie to, w przypadku braku szybkiego rozpoznania przez człowieka, prowadzi do upadku całej rodziny, która – zaraziwszy się wiosną – jesienią w zasadzie znika.

Jak działa warroza?

Varroa destructor rozwija się na czerwiu oraz miodnych pszczołach. Choroba postępuje szybko, a jej cykl rozwojowy wynosi około 10 dni. Po upływie rzeczonych 10 dni samica składa na czerwiu 3-6 jaj. Większość z nich zawiera młode samice, które dorastają do 1,6 mm długości i 1 mm szerokości.

Specjaliści są zgodni, że aby rodzina padła, wystarczy zakażenie 10 osobników w ulu. Niestety naukowcy rozkładają ręce – ich walka z warrozą jak dotąd nie przynosi realnych rezultatów, którym efektem byłoby pozbycie się choroby. Warrozie da się jednak częściowo przeciwdziałać.warroza 009878

Warroza – jak z nią walczyć? Jak zapobiegać?

Wciąż najpopularniejszą metodą walki z warrozą jest stosowanie preparatów chemicznych. Używa się do tego preparatów zawierających substancje takie jak: akrynatryna, amitraza, bromfenwinfos, chlorfenwinfos, kamfora, kwas mrówkowy, szczawiowy, Alfa-cypermetryna, kwas mlekowy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, propolis, mentol, tymol, cymiazol, eukaliptol, fluvalinate, flumethrin czy kumafos.

Czytaj także: Osy są tak samo wartościowe dla środowiska, jak pszczoły

Substancje chemiczne podawane są zazwyczaj w postaci specjalnych pasków wiesznaych w ulach lub jako opryski zawierające substancje czynne. Wciąż jednak roztocza potrafią szybko uodpornić się na tego typu preparaty. Lepsze efekty daje stosowanie kwasów organicznych. Warroza nie potrafi oprzeć się ich działaniu jednak same środki mogą wpłynąć negatywnie na jakość miodu oraz wosku pszczelego. Wszelkie środki chemiczne są także surowo zakazane w czasie, gdy produkowany jest miód towarowy.

Pszczelarze próbują też działań takich jak hodowla pszczół wykazujących naturalne mechanizmy obronne przeciw chorobie jaką jest warroza.

Warroza – polska metoda walki z chorobą

Stratiolaelaps to pożyteczne roztocza, które wprowadza się sztucznie do ula w okresach jesiennym i wiosennym. Ich zadaniem jest uszkodzenie roztoczy odpowiedzialnych za warrozę w takim stopniu, aby uniemożliwić im dalszy rozwój. To metoda opracowana i stosowana w Polsce. Wciąż jednak nie jest stosowana na szeroką skalę.

Fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023