O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-12-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zbiór konopi, czyli jednej z prostszych roślin do uprawy

Zbiór konopi

Zbiór konopi przypada na sierpień i wrzesień. Sama roślina była kiedyś wykorzystywana jako podstawowa część przemysłu tekstylnego.

W latach ‘90 nastąpił kryzys w uprawie konopi, spowodowany gigantycznym rozwojem przemysłu włókien sztucznych. Innym powodem jest wprowadzenie wielu ograniczeń w przepisach dotyczących konopi, gdzie konopie przemysłowe są błędnie utożsamiane. Ze względu na podobieństwo tych roślin i brak zrozumienia konopie zaczęto wiązać z uzależnieniem, w wyniku czego uprawa została ograniczona do minimum.

Konopie wracają do łask

Po wielu latach zaprzestania uprawy konopi w naszym kraju, od 2015 roku ponownie nastąpiło zainteresowanie tą rośliną, co przekłada się również na wzrost jej udziału w uprawach. Wynika to z rosnącego znaczenia trendów proekologicznych, których doświadczyła branża (produkty konopne są całkowicie biodegradowalne, a więc przyjazne dla środowiska), oraz znane są z elastycznego użytkowania praktycznie całej rośliny, uprawa jest stosunkowo łatwa, niedroga i opłacalne (np. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej).

Zbiór konopi przypada na sierpień i wrzesień. Wpływ na dobór momentu zbioru mają przede wszystkim:

• przebieg warunków klimatycznych w okresie wegetacji,
• odmiana,
• kierunek uprawy.

Dwustronna uprawa konopi (na nasiona oraz włókno) nie jest polecana, jednak najczęściej praktykowana ze względów ekonomicznych, ponieważ:

• jakość włókna w fazie dojrzałości nasion właściwej do zbioru (dojrzałość biologiczna) jest już obniżona,Zbiór konopi 02
• w fazie optymalnej jakości przędzalniczej włókna – wczesny zbiór (dojrzałość techniczna), nasion praktycznie w wiechach jeszcze nie ma.

Zbiór konopi jest kłopotliwy

Wybierając uprawy dwustronne, musimy określić optymalny termin zbioru dla podwójnego zastosowania rośliny. Zbiór konopi jest czasochłonny i pracochłonny. W Polsce brakuje specjalistycznych maszyn do ich zbioru, dlatego powszechnie wykorzystuje się dostępny sprzęt: kosiarki samojezdne i kosiarki, ulepszone kombajny do kukurydzy czy kombajny.

Przy odpowiednim doborze odmiany oraz utrzymaniu gleby w kulturze powinniśmy otrzymać zadowalający nas plon słomy na poziomie 150-200 dt/ha oraz plon nasion 7-10 dt/ha.

Uprawa konopi nie kosztuje dużo i jest stosunkowo łatwa. Konopie nie są rośliną o wysokich wymaganiach siedliskowych, dlatego idealne warunki do uprawy można znaleźć w niemal każdym regionie Polski. Dzięki swoim właściwościom pozostawiają swoje miejsce w bardzo dobrej kulturze – są doskonałymi przedsionkami. Uprawa konopi włóknistych może być korzystna, biorąc pod uwagę koszty uprawy, potencjał zbioru roślin oraz dodatkowe środki finansowe z budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Luksemburg pierwszym krajem, gdzie konopie indyjskie będą w pełni legalne

Źródło:wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023