O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Zaraza ziemniaczana. Jak ochronić przed nią ziemniaki i pomidory?

Zaraza ziemniaczana. Jak ochronić przed nią ziemniaki i pomidory?

Zaraza ziemniaczana to choroba, stanowiąca poważne zagrożenie dla upraw ziemniaków i pomidorów w Europie. Wywołuje ją organizm grzybopodobny  Phytophtora, przez co uprawom grożą ogromne straty. Jakie są objawy zarazy i jak z nią skutecznie walczyć? 

Zaraza ziemniaczana  objawy

Zaraza atakuje ziemniaki i pomidory. Głównie jest to spowodowane obecnością organizmów grzybopodobnych Phytophthora indestans. Choroba ta objawia się przez pojawienie się plam na liściach, wpierw przybierają one żółty odcień, potem przebarwiają się na brunatny kolor. Po spodniej części liści pojawia2 (10).jpg się biały nalot. W późniejszej fazie zaraza ziemniaczana objawia się marszczeniem i usychaniem zarażonych liści. Możemy również zauważyć plamy na łodygach. Na ziemniakach i pomidorach, które jeszcze niedojrzały, pojawiają się przebarwienia, uwypuklające również powierzchnię na owocach. Ostatecznie dochodzi do gnicia pomidorów i ziemniaków.

Jakie są przyczyny występowania zarazy? 

Główną przyczyną występowania patogenu grzybopodobnego są resztki roślinne, które zimują na podłożu. Ponadto zaraza rozwija się przez odpowiednie warunki atmosferyczne. Występuje przy wysokiej wilgotności powierza, a także temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Dlatego choroby pomidorów i ziemniaków najczęściej występują po długookresowych deszczach. Choroba ziemniaka największe natężenie zyskuje w lipcu i sierpniu.

Często zaraza ziemniaczana jest mylona z szarą pleśnią. Jednak istnieją pewne różnice m.in. szara pleśń objawia się występowaniem szarego nalotu, podczas gdy owoce pomidorów i ziemniaków po prostu gniją. Występowanie  jest znacznie większe przy wysokich temperaturach.

Przeczytaj także: Kiła kapusty – niebezpieczna nie tylko dla roślin kapustowatych

Zaraza ziemniaczana  jak walczyć z chorobą? 

Z zarazą można walczyć przez zastosowanie środków profilaktycznych oraz środków związanych ze zwalczaniem istniejącej już choroby. Aby uniknąć choroby ziemniaka, należy sadzić wyłącznie zdrowe ziemniaki. Przy ich sadzeniu, należy pamiętać o wysokiej warstwie ziemi. Choroby pomidorów często są spowodowane bliską obecnością zainfekowanych upraw ziemniaków. Należy pamiętać o stosownej odległości między dwiema uprawami.

Z naturalnych środków warto stosować odmiany ziemniaków i pomidorów, które nie mają długiego okresu wegetacyjnego. Widząc pierwsze objawy zarazy na łodygach lub liściach, należy jak najszybciej zareagować. Na obszernych plantacjach należy zastosować odpowiednie środki na zarazę ziemniaka.

agro.bayer.com.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023