O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Zakaz stosowania mocznika – resort tłumaczy nurtujące kwestie

Zakaz stosowania mocznika

Zakaz stosowania mocznika w formie granulowej wszedł w życie 1 sierpnia br. Od tej daty stosowanie mocznika jest możliwe, ale tylko w przypadku obecności w nawozie inhibitora ureazy lub powłoki biodegradowalnej. Ma to na celu zmniejszenie emisji amoniaku do środowiska. 

W zeszłym miesiącu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa o szczególne wyjaśnienie przepisów związanych z powyższym zakazem. Resort w odpowiedzi zwrócił uwagę, że nawóz mocznik bez inhibitora ureazy jest aktualnie jeszcze w wielu gospodarstwach w magazynach. Przypomniał jednak, że zakaz dotyczy mocznika stosowanego w formie stałej granulowanej obecnego w nawozach sypkich, nie zaś w formie roztworu wodnego.

Resort rolnictwa wyjaśnia zakaz stosowania mocznika Zakaz stosowania mocznika forma granulowa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do MRiRW o wyjaśnienie przepisów dot. zakazu stosowania mocznika w formie granulowej. Resort nawiązał do obecnej sytuacji, gdzie nawóz mocznik bez inhibitora ureazy znajduje się jeszcze w wielu gospodarstw i przypomniał, że zakaz stosowania mocznika dotyczy mocznika stosowanego w formie stałej granulowanej obecnego w nawozach sypkich. Nie dotyczy to – jak wskazano – stosowanie mocznika w formie roztworu wodnego. W związku z tym resort przekazał, że rolnicy mogą wykorzystać mocznik w formie roztworu wodnego do dokarmiania dolistnego roślin. Nie ma ku temu żadnych przeszkód, zakaz stosowania mocznika w formie granulowej tego nie umożliwia. Należy jednak przestrzegać bezpieczeństwa.

Dolistne nawożenie roślin mocznikiem

Zabieg dolistnego nawożenia roślin mocnikiem jest bardzo ważny w przypadku zaopatrzenia roślin w azot wiosną i w trakcie przedłużającej się suszy. Jak wskazuje analiza Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwo PIB w Puławach, w porównaniu z innymi nawozami azotowymi mocznik ma najmniejsze właściwości parzące i jest dobrze wchłaniany. Tradycyjny mocznik można łączyć z fungicydami czy też siarczanem magnezu. Ponadto, jeśli dodamy go do cieczy roboczej, to spowoduje on lepsze uwodnienie i przepuszczalność kutikuli. To z kolei zwiększa pobieranie składników pokarmowych. Dzięki tym zaletom w przypadku zapobiegania niedoborom azotu możliwe jest stosowanie nalistne roztworu mocznika bez dodatków.

Czytaj także: Ceny mocznika eksplodują w Chinach – szok dla rynku światowego

krir.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023