O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Wyczyniec polny – uciążliwy chwast, który obniża masę ziarna

Wyczyniec polny – uciążliwy chwast, który obniża masę ziarna

Wyczyniec polny to niezwykle uciążliwy chwast, który powoli zajmuje miejsce najbardziej rozpowszechnionej w Polsce miotły zbożowej. Badania naukowców wskazują na jego destrukcyjne działanie względem masy ziarna. Okazuje się, że roślina ta przedostała się do naszego kraju wraz z kupowanym z Europy Zachodniej materiałem siewnym.

Jak wygląda wyczyniec polny?

Wyczyniec polny należy do rodziny wiechlinowatych i jest rośliną wieloletnią. Nie jest to chwast, który w Polsce występuje naturalnie. Na naszych polach zakorzenił się po tym jak przybył nad Wisłę wraz z zachodnioeuropejskim materiałem siewnym. To właśnie w zachodniej i południowej części kontynentu występuje w warunkach naturalnych. Roślina jest też charakterystyczna dla północnej części Afryki oraz południa i zachodu kontynentu azjatyckiego.

Łodyga może dorastać do około 50 cm i charakteryzuje się szorstkim źdźbłem. Kwiaty tworzą kłoski, które formują na końcach wiechę o szerokości około 0,5 cm. Dolna plewka posiada ość u nasady, a reszta plew jest zrośnięta i krótko orzęsiona na brzegach.wyczyniec polny

Gdzie rośnie wyczyniec polny?

Jeszcze do niedawna wyczyniec polny porastał miedze i nieużytki, ale w efekcie masowego scalania gruntów, przedostał się także do samych upraw. W Polsce największy problem z wyczyńcem polnym występuje na Żuławach. Dzieje się tak dlatego, że chwast najlepiej radzi sobie na wilgotnych i zwięzłych glebach oraz terenach niezdrenowanych. Co gorsza pełnię swojego rozwoju osiąga on na najbardziej żyznych glebach.

Wyczyniec polny może zniszczyć zboże

Nawet dekadę potrafią przetrwać ziarniaki wyczyńca polnego w glebie. Absolutnie nie obniża to zdolności tej rośliny do kiełkowania. Nawet 10-centumetrowa warstw gleby nie stanowi problemu, by ten chwast pojawił się na polu. Jak wynika z analiz naukowców z zachodniej części Europy, że wyczyniec polny posiada próg szkodliwości dla samej tylko pszenicy w przedziale 8-30 roślin na jeden metr kwadratowy.

Problem polega tez na tym, że podobnie jak dzieje się to w przypadku miotły zbożowej, walka z chwastem trwa wiele lat. Kłopotem są też same herbicydy, które nie potrafią poradzić sobie z wiosennymi wschodami. Walka z wyczyńcem jest droga, bo wymaga zabiegów nalistnych oraz zdecydowanie wyższych dawek środków ochrony roślin.

Czytaj także: Rabarbar, czyli rzewień – ciekawostki na temat tej rośliny

swiatrolnika.info 2023