O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-03-2017

Autor: Marzena Deresz

Wybieramy truskawki - poznajmy kaszubską

Wybieramy truskawki - poznajmy kaszubską

Truskawka kaszubska jest bardzo słodka i aromatyczna ze względu na warunki dojrzewania.

Truskawka kojarzy się przede wszystkim ze słodkimi lodami, dżemami, czy deserami. Jak się okazuje, ma nie tylko aromatyczny, słodki smak, ale także właściwości lecznicze.

Dawniej nasze babcie leczyły nią grzybicę, trądzik i oparzenia słoneczne. Owoce truskawki zawierają przede wszystkim dużo witamin, zwłaszcza wit. C (co ważne - jest jej więcej niż cytrynie), a także wit. A, B1, B2 oraz PP. Chronią przed anemią ze względu na sporą zawartość żelaza. Ponadto obecne w nich sole wapnia i fosforu wzmacniają kości i zęby. Dodatkowo truskawka poprawia pracę mięśni i ułatwia przemianę materii. Jedzenie jej jest polecane przy schorzeniach wątroby, kamieniach moczowych, żółciowych, podagrze. Truskawka wpływa korzystnie na pracę serca oraz przeciwdziała powstawaniu nowotworów. Warto dodać, że jako nieliczny z owoców jest niskokaloryczna. Ponadto w kosmetyce jest wykorzystywana do wybielania plam na skórze i piegów, łagodzi egzemę, a maseczki z truskawek nawilżają i odświeżają cerę.

Przytoczone wyżej walory truskawki zachęcają do częstszego jej spożywania, a może nawet samodzielnej uprawy. Wartość tego owocu została zauważona także na spotkaniu, poświęconym hodowli truskawki kaszubskiej, zorganizowanym przez Zarząd Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, które miało miejsce w Kartuzach. Uczestniczył w nim wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.  Oprócz bieżących tematów związanych z rolnictwem główny przedmiot dyskusji stanowiła truskawka kaszubska, a to za sprawą faktu, że jest to produkt wpisany do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych.

 

Warto przypomnieć, jaka jest historia tego owocu. Truskawka jest na Kaszubach owocem „młodym”, przyjechała na Pomorze na początku XX wieku z Niemiec. Przywiózł ją nauczyciel, który kilka sadzonek uprawiał wyłącznie na własny użytek. Jednak gdy wrócił do domu, krzaczki truskawek zostawił pod opieką Heleny Gruchałowej mieszkajacej w pobliskiej wsi. Ta tak dobrze zajęła się owocami, że otrzymała za nie w 1926 roku  nagrodę ogrodniczą. Teraz co roku w powiecie kartuskim organizowany jest festyn ludowy zwany “truskawkobraniem”, który gromadzi około 40 tysięcy osób.

 

Truskawka kaszubska jest bardzo słodka i aromatyczna ze względu na warunki dojrzewania. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dni.

Zabiegi przy kaszubskiej truskawce są wykonywane szczególnie starannie, są oszczędne w chemię, oparte przede wszystkim na naturalnych składnikach.  Naturalne materiały są także wykorzystywane w procesie ściółkowania i osłaniania sadzonek przed przymrozkami, co ma wpływ na wysoką jakość plonów. Ze szczególną pieczołowitością plantatorzy przystępują do zbioru truskawki: wszystkie owoce muszą być zbierane ręcznie. Do sprzedaży trafiają też wyłącznie egzemplarze świeże i najlepszej jakości. Z krzaków zrywane są  owoce już dojrzałe – zbiór przebiega od początku czerwca do końca lipca.

minrol. gov.pl, www.truskawkakaszubska.pl/ Kalina Brzozowska/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023