O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-12-2021

Autor: Michał Rybka

Wszystko, co musisz wiedzieć o siewie sorgo

Sorgo

Ze względu na zmiany klimatyczne sorgo cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Nasz poradnik pokaże Ci jak przygotować się do siewu tej rośliny.

Liczne przystosowania morfologiczne, biochemiczne oraz fizjologiczne pozwalają tej roślinie świetnie znosić ekstremalnie wysokie temperatury i czasowe niedobory wody. Dzięki głębokiemu systemowi korzennemu roślina może pobierać wodę z głębokich partii gleby, zachowywać niski współczynnik transpiracji oraz być zdolna do fotosyntezy typu C4, która jest charakterystyczna dla klimatu tropikalnego (podobnie jak kukurydza).

Klimatyczne i glebowe wymagania rośliny

Gleby lekkie, suche ale i żyzne najlepiej nadają się pod uprawę sorgo. Durra najlepiej przystosowuje się do gleb ciepłych oraz szybko nagrzewających się w zakresie pH od 5,0 do 8,5. Do najbardziej charakterystycznych cech sorgo należą: wysoka odporność na zasolenie gleby, suszę oraz krótkotrwałe zalewanie. Jednakże nie toleruje podmokłych i zmrozowiskowych stanowisk. Jest również bardzo wymagająca pod względem ciepła oraz niezmiernie wrażliwa na drastyczne spadki temperatur. Rośliny niezbożowe stanowią dobre przedplony. Ciekawostką jest, że na świecie istnieje nawet 60 gatunków tej rośliny.

Przygotowanie stanowiska pod uprawę

Uprawa agrotechniczna wygląda identycznie jak pod uprawę kukurydzy. Najważniejszą kwestią jest tutaj wykonanie orki przedzimowej na głębokość ok. 30cm. Z kolei orka wiosenna jest niewskazana. Jeśli wystąpi taka konieczność, wtedy orkę wiosenną wykonujemy jak najwcześniej razem z wałowaniem ugniatającym. Do wiosennych zabiegów zalicza się bronowanie oraz włókowanie. Te zabiegi mają na celu wyrównać pole, zahamować parowanie wody i usunąć kiełkujące chwasty. Zaleca się spulchnić glebę agregatem przedsiewnym bezpośrednio przed siewem.sorgo2

Siew rośliny sorgo

Roślina charakteryzuje się wysoką wrażliwością na przymrozek. Sorgo do wschodów potrzebuje temperatury gleby wynoszącej co najmniej 12-14 stopni Celsjusza. Z tej racji siew powinien być wykonywany około 10-15 maja. Jeśli gleba nie jest wystarczająco ogrzana, wtedy kiełkowanie nasion może się wydłużyć do ponad 2 tygodni. W tym samym czasie może dojść do porażenia kiełków patogenami glebowymi np. Fusarium i Pythium.

Ok. 4 cm – to optymalna głębokość siewu. Jeśli rolnik podejmie decyzję, że sorgo ma być uprawiane jako plon wtóry, wtedy wysiew można przesunąć na początek czerwca. Warto wspomnieć, że specjaliści nie polecają opóźniania siewu, ponieważ wtedy wzrasta ryzyko niedostatecznej wilgotności, która jest potrzebna do skiełkowania nasion.

Rozstawa rzędów jest uzależniona od siewnika i maszyny do zbioru. Rozstawa powinna oscylować od 35 cm do 50 cm. Rodzaj odmiany (zdolność do krzewienia się) oraz jej przeznaczenie decyduje o liczbie wysiewanych nasion. Zalecenia producenta materiału siewnego powinny być głównym wyznacznikiem ilości wysiewanych nasion. Za duża obsada roślin co prawda podniesie plon zielonej masy, ale zmniejszy zawartość suchej. Obniży także późniejszą strawność paszy. Z kolei za mała obsada poskutkuje silniejszym krzewieniem się roślin. Inaczej mówiąc, zwiększy się udział grubych i słabo trawionych łodyg. Zatem wielkość obsady na jednostce powierzchni będzie decydował o jakości jak i o strawności plonu.

Technologia siewu jest zbliżona do tej z uprawy buraków. Najlepszy tutaj okaże się siewnik punktowy, w dobrze doprawioną glebę, a po wysiewie ważne będzie zwałowanie pola.

Czytaj także: Sorgo – 5 zboże na świecie pod względem zajmowanego areału

źródła:wmodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023