O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Winiarze we Francji ofiarami pożarów lasów! Producenci liczą straty!

Winiarze

Pożary na północ od Saint-Tropez na francuskim Lazurowym Wybrzeżu wciąż nie zostały ugaszone. W ich wyniku przyroda znacznie ucierpiała, a francuscy winiarze ponoszą duże straty z powodu spalenia winnic, budynków i maszyn.

Winiarze we Francji obawiają się kolejnych pożarów

Francuscy winiarze obawiają się nieustających pożarów, które wciąż mogą pochłaniać przyrodę i ich dobytek. Jak wypowiada się dyrektor straży pożarnej i służby ratowniczej w departamencie Var, okoliczności nie są sprzyjające, gdyż na następny piątek zapowiedziano wiatr zachodni, który może ponownie rozpalić pożar. Ponadto wilgotność spada, a temperatura wciąż rośnie. Obszar ten walczy z pożarami lasów już cały tydzień.

Ogień pochłonął już dwa życia. Rannych zostało dziewiętnastu cywilów i siedmiu strażaków. Na początku tygodnia ewakuowanych zostało tysiące ludzi i 12 obozowisk. Z powodu pożarów 7100 hektarów lasów, winnic i zarośli zostało zniszczonych, a część rezerwatu przyrody Maures również została utracona.

Wilki – jak prawidłowo zachować się w przypadku spotkania w lesie?

Winiarze z Francji bezradni w walce z pożarami

Francuscy winiarze z regionu Côtes de ProvenceWiniarze Francja w Var w rozmowie z francuskim dziennikiem rolniczym La France Agricole, wypowiadają się, że nie mogą nic zrobić z wielkimi pożarami. Ogień pojawił się tuż przed normalnym rozpoczęciem zbiorów winogron we wrześniu, przez co straty są ogromne.

Aby chronić się przed ogniem, niektórzy winiarze jako środka zapobiegawczego użyli płynu ognioodpornego i spryskali nim winnice. Ten sposób nie rozwiązuje jednak problemu, bowiem spryskane winorośla nie nadają się do zjedzenia i nie mogą być zbierane w celach konsumpcyjnych. Również winogrona z innych działek, które nie zostały zniszczone przez pożar, mogą nie nadawać się do użytku. Dym, który unosił się nad działkami, sprawia, że ​​winogrona nie nadadzą odpowiedniego smaku winom gatunkowym.

Winnice dla win z Côtes de Provence zajmują ponad 20 000 hektarów, rozsianych po francuskich departamentach Var, Bouches-du-Rhône i Alpes-Maritimes. Wina różowe z Prowansji eksportowane są głównie do Stanów Zjednoczonych, a także innych krajów europejskich.

nieuweoogst.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023