Talk icon

Informacje

06-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Pałecznica zbóż i traw – jak rozpoznać i zwalczać groźną chorobę upraw

Pałecznica zbóż i traw

Pałecznica zbóż i traw to choroba wywołana przez grzyby typhula incarnata i typhula ishikariensis, która oraża jęczmień ozimy, pszenicę ozimą, pszenżyto ozime.

Źródłem infekcji jest gleba, a jej głównym źródłem są formy przetrwalnikowe, porażające rośliny jesienią. Zarodniki rozwijają się z formy przetrwalnikowej, która jest głównym źródłem infekcji roślin. Grzyb może rozwijać się w temperaturach poniżej 0°C podczas długich łagodnych zim lub na niezamarzających glebach z dużą ilością śniegu. Obecnie nie ma zarejestrowanych pestycydów, chroniących przed tą chorobą. Po Fusarium, jest jedną z najpoważniejszych chorób grzybowych zbóż.

Pałecznica zbóż i traw – objawy

Pałecznica zbóż i traw może zostać rozpoznana po tym, że na polu, gdy rośliny zaczynają rosnąć wiosną, pojawiają się płaty słabszego wzrostu. Porażona roślina jest skarłowaciała, słabo rozgałęziona i prawdopodobnie pokryta grzybnią. Po zebraniu roślin z gleby można stwierdzić, że badane rośliny wykazywały słaby wzrost oraz miały uszkodzone korzenie oraz węzły krzewienia. Starsze liście obumierają od góry i opadają na ziemię. Mogą być również pokryte białą grzybnią. Młodsze liście pozostają zielone wąskie i sztywne. U podstawy rośliny pod pochwą liściową na liściach lub na korzeniach znajdują się małe piaskowe żółto-brązowe lu czarnobrunatne węzły grzybicze.

W celu potwierdzenia, że są to zarodniki patogenów, można je wcisnąć między paznokcie i jeśli zostaną zmiażdżone, potwierdzi to słuszność naszej diagnozy. Choroba występuje w placach, a żółknące rośliny mogą mieć kilka metrów kwadratowych i dostarczają dodatkowych informacji o obecności choroby w uprawie. Jeśli roślina jest poważnie zakażona, może wypaść z łanu, podczas gdy rośliny, które w pewnym stopniu się zregenerują, mają słabszy wzrost i rozwój oraz nierównomiernie dojrzewają.

Zwalczanie choroby

Główne działania ochronne przed chorobą to przede Palecznica zboz i traw 02wszystkim zapobieganie, w tym: częstego udziału zbóż w płodozmianie, opóźniony płytki siew o wyższej normie wysiewu, unikanie stagnacji wody poprzez prawidłową melioracje. Obecnie nie ma zarejestrowanych pestycydów, chroniących przed tą chorobą. Ochrona chemiczna przed pałecznicą polega na zaprawianiu ziarna preparatami na bazie składników aktywnych: triadimenol, imazalil.

Ze względu na to, że pałecznica zbóż i traw dotyka węzłów krzewienia i systemu korzeniowego, nawożenie jest zabiegiem, który może w pewnym stopniu uratować plon. W pierwszej kolejności należy zastosować nawóz azotowy, najlepiej szybko działający, a także nawozy fosforowe i magnezowe. Fosfor i magnez to pierwiastki, które biorą udział w budowie systemu korzeniowego rośliny, który jest niszczony przez pałecznicę i wymaga szybkiej regeneracji.

Czytaj też: Rzepak ozimy atakowany przez grzyby. Sucha zgnilizna kapustnych zagraża uprawom

odr.pl/fot.pixabay/fot.wikimedia,I.Sáček, senior

swiatrolnika.info 2023