O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-01-2017

Autor: Marzena Deresz

Warto sprawdzić! Test ozimin

Warto sprawdzić! Test ozimin

 Kto nie może się doczekać i chciałby już wiedzieć, jak oziminy przetrwały styczniowe mrozy, może wykonać prosty test. Jak zrobić go prawidłowo?

 

Na naszym terenie będziemy robić takie testy w pierwszych dniach lutego- mówi Wiesław Nowakowski, główny specjalista ds. produkcji roślinnej Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku- To prosta metoda, która pomoże uspokoić rolników zaniepokojonych stanem ozimin, a w przypadku złych wyników- pozwoli już teraz myśleć o zakupie ziarna do siewu jarego.

 

I Specjaliści są zdania, że choć to jeszcze nie koniec zimy, to jednak warto zrobić test zaraz po ustąpieniu silnych mrozów. Jak więc zrobić taki sprawdzian, by wyniki były wiarygodne?

Test przezimowania ozimin - krok po kroku

  • z tych miejsc uprawy, gdzie obawiamy się o stan ozimin, należy pobrać od kilkunastu do kilkudziesięciu roślin. Najlepiej wybrać rośliny z różnych części pola. Robimy to bardzo delikatnie, by węzeł krzewienia pozostał nieuszkodzony.
  • zboże czyścimy z resztek ziemi, ostrym nożem przycinamy rośliny około 1,5 cm nad węzłem krzewienia – kondycja tej części rośliny w dużej części decyduje o tym, czy zboża sobie poradzą na wiosnę.
  • jeśli korzenie roślin są bardzo długie, można je skrócić ostrym nożykiem.
  • przygotowujemy pojemnik dostatecznie duży, żeby zmieściły się w nim przygotowane przez nas rośliny. Pojemnik wykładamy gazą, papierem, gazetą, bibułą - dobry jest każdy materiał, który dobrze trzyma wodę. Bibułę, gazę lub papier mocno nasączamy wodą.
  • pojemnik przykrywamy folią i odstawiamy na 24 godziny do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura około 22-24 stopni.
  • po 24 godzinach odkrywamy pojemnik i sprawdzamy, czy rośliny przyrosły i jak duże są te przyrosty.

Sprawdźmy dokładnie wyniki- radzi Wiesław Nowakowski- Jeśli przez 24 godziny w cieple i wilgoci roślina nie ma przyrostu to znaczy, że jest martwa. Jeśli przyrost jest nie większy niż 4 mm- zboże jest słabe.

Jeśli przyrosty są większe – oznacza to, że rośliny zimują prawidłowo i nie dzieje się z nimi nic złego.

 

 

To bardzo prosty, a przy tym bardzo skuteczny testdodaje także Piotr Kujawa, główny specjalista ds. zbóż Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Kto ma wątpliwości i obawia się o kondycję swoich upraw w ciągu 24 godzin może dowiedzieć się praktycznie wszystkiego, a przy tym test nic nie kosztuje. Zamiast niepewności – warto sprawdzić.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023