O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wapno nawozowe – jak wapnować glebę do odpowiedniego pH

Wapno nawozowe

Wapno nawozowe stosuje się głównie w celu odkwaszania podłoża, czyli podwyższenia jej odczynu. Zabieg przeprowadza się najczęściej na glebach kwaśnych, których pH mieści się w przedziale 4,0-5,5, by zbliżyć go do odczynu lekko kwaśnego, obojętnego lub zasadowego.

Wapno nawozowe w formie tlenkowej

Wapno nawozowe w formie tlenkowej charakteryzuje się natychmiastowym działaniem. Dostarcza do gleby wapń, który jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla roślin ze względu na to, że poprawia wchłanianie i przyswajalność innych pierwiastków – potasu, fosforu, magnezu oraz innych mikroelementów. Wapń cechuje również zdolność do rozluźnienia i poprawy przepuszczalności struktury gleby, dlatego też można stosować go przy glebach ciężkich, zwięzłych i gliniastych.

Wapno nawozowe w formie węglanowej

Wapno węglanowe jest nawozem uniwersalnym,  wapno nawozowedlatego też można stosować je na wszystkich glebach. Działa znacznie wolniej niż wapno nawozowe w formie tlenkowej, jednak zostało dopuszczone jako jedyne do stosowania w nawożeniu w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną. Warto pamiętać o regularnym przeprowadzaniu analizy glebowej, która pozwala określić niedobory glebowe. Najczęściej na glebach ubogich wapnowanie przeprowadza się wraz z aplikacją magnezu do podłoża.

Czytaj także: Herbicydy – zwalczanie chwastów w uprawie pomidorów i papryki

Jak w prawidłowy sposób aplikować wapno nawozowe?

Nawóz najczęściej dostępny jest na rynku w formie pylącego proszku i z tego też powodu wapno  najlepiej aplikować na glebę wilgotną w dzień bez silnego wiatru. Po nawożeniu powinno się wymieszać proszek z wierzchnią warstwą podłoża. Zabieg najlepiej przeprowadzić jesienią tuż po zakończeniu wegetacji roślin, jednak należy pamiętać, że wapnowanie można wykonać również zimą w czasie spoczynku czy wczesną wiosną przed wznowieniem okresy wegetacyjnego roślin. Zabieg powinno się przeprowadzać co 2-3 lata i nie można łączyć wapna nawozowego z nawożeniem azotem.

Wapno nawozowe, a korzyści płynące z wapnowania

Wapno nawozowe głównie stosuje się w celu odkwaszenia gleby – w Polsce jest znacznie więcej gleb kwaśnych lub bardzo kwaśnych. Wapnowanie podwyższa plenność roślin, zwiększa przyswajalność azotu i fosforu z gleby. Przeciwdziała degradacji chemicznej gleby, która wywołana jest przez działanie kwaśnych deszczy. Poprawia właściwości fizyko-mechaniczne i strukturalne gleby i pozwala zatrzymać w podłożu wodę i powietrze. Znacznie zwiększa odporność roślin na niskie temperatury zimą.

swiatrolnika.info 2023